14 квітень 2024, Неділя, 20:52

Як дерибанили держзакупівлі в Дніпрі

13 Червня 2016г.

Гарні ролики вони знімають, коли тільки планують зайняти зручні крісла високопосадовців.

 

БОРИС ФІЛАТОВ, міський голова Дніпра:SCREEN_BRIK_11

- Очень важно, что каждый из нас имеет ответственную позицию, что мы хотим и можем строить и развивать наш город.

Вони впевнено говорять про свої надважливі завдання, коли тільки починають потроху відчувати смак влади.

 

В’ЯЧЕСЛАВ МІШАЛОВ, секретар Дніпропетровської міської ради:

- На посту секретаря моя основная задача – быть аполитичным, технократичным секретарём.2

Але ось що відбувається, коли вони нарешті розуміють: справу зроблено і тому час розділяти та володарювати.

 

 

 

 

3ДМИТРО ХОЗІН, депутат Дніпропетровської міської ради:

- У нас сегодня выводятся квартплаты жильцов, при чём это суммы в несколько сотен миллионов ежегодно. Почему-то об этом все молчат, но на 2 компании выводятся практически все деньги днепропетровцев. Там есть какие-то подставные личности, но они ассоциируются с топ-менеджментом города.

 

 

4Найгірше те, що до корупційних схем мають стосунок уже не горезвісні «попередники», а люди, які на хвилі патріотизму та змін в країні зайняли високі посади лише нещодавно.

«НАЙПАТРІОТИЧНІША» КОМАНДА

В останні дні квітня міська рада Дніпропетровська наробила неабиякого галасу серед спільноти: з системи публічних закупівель Прозоро до 1 червня посадовці вивели сферу ЖКГ, метрополітен та депутатські гроші – тобто все найдорожче.

5БОРИС ФІЛАТОВ, міський голова Дніпра:

- Прошу поддержать, голосуем… Уважаемые коллеги, решение принято, 36 голосов, спасибо.

Подібне рішення, як і сам спосіб його прийняття, тоді викликало жваву дискусію не лише серед громадських активістів, а й серед самих депутатів.

6ДМИТРО ХОЗІН, депутат Дніпропетровської міської ради:

- У меня вопрос к юристам: насколько вообще легально – выносить этот вопрос, если он не отлежался, вчера только опубликован и комиссию не прошёл?

Думки з цього приводу на своїй сторінці у соцмережі висловив і заступник міністра економічного розвитку та торгівлі Максим Нефьодов.

 

7«Тепер, очевидно, будуть намагатись встигнути все "правильно" протендерити до серпня, бо тільки міські чиновники вручну можуть обрати найбільш якісного постачальника. Такі рішення вітати ми точно не можемо».

 

 

8А протендерити справді є що. Загальна ціна питання виведення вже згадуваних сфер – це дійсно ласий шматок, якщо знаєш, як працювати зі старою недосконалою системою закупівель. Прозоро, запроваджена у 2015-му, вже показала свою ефективність. Держава заощадила на ній більше 500 млн грн. А традиційні тендери - справа паперова...

 

 

9ДЕНИС СЕЛІН, громадський діяч:

- Ориентировочно в сфере ЖКХ минимум на допороговые суммы будет потрачено где-то полмиллиарда гривен, 500 миллионов.

І причина таких дій, на думку громадських активістів, до болю банальна.

ДЕНИС СЕЛІН, громадський діяч:

- Они опасаются, что будут не те поставщики. Я думаю, что ряд жилсервисов, как минимум, не хочет, чтобы была экономия, чтобы выполняли фирмы честно, а не за откаты.

Дехто з народних обранців впевнений: все це заварили лише заради комунальної сфери, адже вона найдорожча. Інше ж - просто для замилювання очей.

10ДМИТРО ХОЗІН, депутат Дніпропетровської міської ради:

- На самом деле депутатские деньги включили в этот вопрос только для того, чтобы депутаты поддержали проект в целом. Давайте мы вам освободим ваши депутатские деньги, чтоб вам было проще.

Офіційна версія міськради у питанні відмови від Прозоро для окремих сфер – недосконалість самої програми та пізнє прийняття бюджету Дніпропетровська.

11ОЛЕКСАНДР САНЖАРА, керуючий справами виконкому Дніпропетровської міської ради, заступник міського голови:

- Сам механізм Прозоро, например, не позволяет делать торги ценой ниже 3 тыс. грн. Ну, как минимум, уже была одна коллизия, когда закупка была на 1,5 тыс. грн, на 2 тыс и когда горсовет не мог реализовывать никакие закупки.

 

 

12Втім, історії про 3 тисячі гривень – це те, що має відволікти увагу від найголовнішого. Адже менш ніж за місяць департамент житлового господарства вже встиг розподілити бюджетні між сумнівними фірмами. Але розпочали таке «освоювання» ще наприкінці минулого року.

КОМУНАЛЬНІ «УСПІХИ» НА МІЛЬЙОНИ

Протягом останніх тижнів грудня 2015-го дніпропетровським комунальникам вдалося неймовірне.

13ІЛЛЯ РИБАКОВ, громадський діяч:

- Наше управление жилищного хозяйства заказало у 2 фирм более 200 проектов кровель и более 200 проектов на кап ремонты лифтов. Все эти проекты были заказаны у двух весьма сомнительных фирм с маленьким уставным капиталом. По ним уже даже есть открытые производства.

Мова йде про ТОВ «АВС Білд Сервіс» та приватне підприємство «Баглій-ІХ», які пов’язують з провладною партією у міськраді. Тоді двом фірмам відійшло більше 6 мільйонів гривень.

ДМИТРО ХОЗІН, депутат Дніпропетровської міської ради:

- Это фирмы, которые сами работы не выполняли. Там у них оформлено 3-5 чел, всё остальное выполняют подрядчики. Чтобы поменять лифт, надо 1 проект разработать, у нас типовые лифты во всех домах. А оплачивалось – по 15-20 тысяч за каждый лифт на проектных работах.

14А у травні, саме під час призупинення дії Прозоро, у міськради з’явилися нові фаворити: підприємство «Агат ЛТД» та «Вавілон Строй». Механізм виведення грошей настільки простий, що навіть тендеру не потребує.

 

 

 

15За законом, тендери можна не проводити на роботи вартістю до півтора мільйона гривень та товари і послуги, що коштують менше ста п’ятдесяти тисяч. Що робить управління житлового господарства: суми просто розбиваються на декілька дрібних платежів, і тоді гроші перераховуються потрібним людям без порушення законодавства.

Фірма «Вавілон Строй», наприклад, за 1 день, 26 травня, таким способом отримала більше півтора мільйона гривень. А «Агат ЛТД», у свою чергу, за два дні – два з половиною мільйони.

Жодної інформації про проведені тендери у держреєстрах немає, тому дізнатися, чи справедливо були обрані саме ці фірми – неможливо. За які заслуги мильйони отримали саме «Вавілон Строй» та «Агат ЛТД» - знають лише у міськраді.

16Спочатку ми навідалися до фірми АГАТ ЛТД. Офіс у люксовому приміщенні в центрі міста. Керівництва на місці, звісно ж, немає, тому питання про гроші від комунальників ставимо юристу фірми.

Юрист ТОВ «Агат ЛТД»:

- Мало кто интересуется и какими вопросами. Это вообще коммерческая тайна, это финансово-хозяйственная деятельность предприятия. Почему мы должны вам давать такую информацию? Это ж не мы проводили оплату, оплату проводило управление ЖКХ. Обратитесь к ним.

Далі вирушаємо на пошуки фірми «Вавілон Строй». З нею ситуація виявляється ще комічнішою.

Вулиця Возз’єднання 25. Саме за цією адресою має знаходитись фірма «Вавілон Строй», яка отримала від управління ЖГ міськради декілька млн. грн за один день. Власне, це околиці міста і жодного офісу фірми тут немає.

Телефонуємо за номером, який вказаний як контактний телефон керівника фірми. Чоловік відповідає якось незрозуміло, просить перетелефонувати йому то за годину, то за 20 хвилин. Але більше слухавку не бере.

Як могла створена наприкінці минулого року фірма «Вавілон Строй» зі статутним капіталом у 5 тисяч гривень отримати таку суму – запитуємо у посадовців.

 

17ОЛЕКСАНДР САНЖАРА, керуючий справами виконкому Дніпропетровської міської ради, заступник міського голови:

- К сожалению, я не являюсь профильным заместителем по вопросам ЖКХ, я не являюсь профильным заместителем по финансам, я от вас узнаю эту информацию. На сегодняшний день я не могу сказать, куда уходили платежи. Возможно, это была нормальная проплата, возможно, к ней есть какие-то вопросы.

 

18Але ті, хто можуть дати відповідь на це запитання, уникають спілкування з пресою. Вони або у відрядженнях, або надто заклопотані роботою. Наприклад, начальник управління ЖКГ міськради Михайло Лисенко чекіниться в одному з австрійських аеропортів.

У міністерстві економічного розвитку розуміють: серйозна підзвітність, якої вимагає система публічних закупівель Прозоро, звісно ж заважає комусь запускати руки у бюджетні гроші. Деяким посадовцям набагато зручніше жити за старими темними схемами.

 

19МАКСИМ НЕФЬОДОВ, заступник міністра економічного розвитку та торгівлі України:

- Що закуповується, по якій ціні, у кого – у фірми рога і копита чи справді у надійного і якісного постачальника – це просто невідомо.

 

201-го серпня Прозоро стане обов’язковим інструментом для всіх державних закупівель на законодавчому рівні. Вочевидь, дніпропетровські чиновники, як у тій приказці, – вирішили надихатися перед смертю. Втім, аби справді запам’ятатися реформаторами, вони ще раз довели: гроші вкотре перемагають здоровий глузд.

ЮЛІЯ БРИК, Слідство.Інфо