16 квітень 2024, Вівторок, 11:10

Затримано злочинне угруповання, яке викрадало старовинні ікони з церков та монастирів

4 Травня 2020г.
95843754 227837445316278 4370516934672777216 O

За словами керівника Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції Андрія Рубеля, понад 600 церковних предметів, серед яких понад 450 цінних ікон, датованих 17-19 століттями, виявили правоохоронці під час санкціонованих обшуків.

Про це повідомляє Резонанс 4 травня із посиланням на ДСР Національної поліції України.

Оперативники управління стратегічних розслідувань та детективи слідчого управління поліції проаналізували інформацію за всіма фактами викрадення ікон з церков та монастирів, що були в області за останні два роки – час скоєння, шляхи проникнення, цінність майна, можливі канали його подальшого збуту.

Зв'язувалися з колегами з інших областей, аби дізнатися про можливі факти вчинення на їх території подібних злочинів та порівняти їх із тими, що були скоєні в нашій області. Завдяки кропіткій роботі вдалося встановити характерні риси, які простежувалися у цих крадіжках.

За результатами проведення комплексу оперативних заходів вдалося встановити всіх учасників угруповання, місця зберігання викрадених старовинних ікон та канали їх збуту.

Як повідомив керівник управління стратегічних розслідувань Василь Джиджора, до складу групи входило сім осіб, мешканці Одеської області та Києва, раніше засуджені за вчинення майнових злочинів. У спільники взяли знавців сакрального мистецтва, фахівців з юриспруденції та людей, які допомагали у пошуках та збуті краденого.

Учасники угруповання ретельно готувалися до злочину. Насамперед з’ясовували, які ікони можуть користуватися попитом на ринку і де вони можуть знаходитися. Після збору необхідної інформації ретельно продумували план їх викрадення та підшукували потенційних покупців.

Щоби не привертати увагу прихожан, виходили «працювати» вночі. Як правило, перед цим ретельно обстежували приміщення церков та монастирів, аби з’ясувати місцезнаходження зображень святих. Впевнившись у відсутності людей, як на території, так і в будівлі, шляхом зламу замків вхідних дверей або через вікна потрапляли у приміщення.

Викрадене фактично одразу переправляли поштою до Одеси. Вже після цього фахівці реставрували ікони та продавали колекціонерам. Серед клієнтів зловмисників - бізнесмени, високопосадовці та жителі країн Європи. Збували ікони через аукціони. Вартість предметів мистецтв коливалася від ста п'ятдесяти до трьохсот тисяч гривень.

Зловмисники причетні щонайменше до 20 фактів крадіжок із церков та монастирів на території Тернопільської, Вінницької, Одеської, Львівської та Чернігівської областей. Зокрема, із храму Архангела Михаїла, що в с. Михайлівка Шаргородського району Вінницької області, злодії викрали три ікони 1860 року - «Миколи Чудотворця», «Матері Божої» та «Серафім Саровський молиться на камені».

1 травня оперативники управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Нацполіції, детективи слідчого управління поліції Тернопільщині за процесуального керівництва обласної прокуратури та за участі КОРД затримали трьох учасників злочинного угруповання.

Одночасно із затриманням поліцейські розпочали проведення 14 санкціонованих обшуків в Одеській, Хмельницькій та Київській областях. У поліцейській спецоперації було задіяно понад 100 правоохоронців.

Вилучили більше 600 предметів церковної атрибутики - це ікони, старовинні книги, цінні речі. Частина вже була відреставрована й готова до відправлення, серед виявленого і ікони, які були викрадені з храму Архангела Михаїла на Вінниччині.

Окрім цього, вилучили зброю, набої до неї, «чорнові» записи та квитанції з поштових відділень.

Трьох учасників угруповання затримали у порядку статті 208 КПК. Їм вже повідомили підозру за ч.4 ст. 185 КК України та обрали запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою з правом внесення застави загальною сумою понад 3,5 млн. грн.