14 квітень 2024, Неділя, 09:40

Збагачення РФ за рахунок Криму – є тяжким воєнним злочином, і не має строків давності, – Мамедов

22 Жовтня 2020г.
Aa56c385 D04e 4b7b 9a56 2c75c47d027a

Питання порушення екологічних норм, неправомірного використання і знищення природних об’єктів та культурних цінностей, а також незаконного ведення господарської діяльності на території окупованого Криму обговорили на контрольно-пропускному пункті в’їзду/виїзду «Каланчак». За участі заступника Генерального прокурора Гюндуза Мамедова на адміністративній межі з тимчасово окупованим півостровом відбулася спільна виїзна нарада органів прокуратури та правопорядку АР Криму, представників центральних і регіональних органів виконавчої влади.

Про це повідомляє Резонанс 22 жовтня із посиланням на прес-центр Офісу Генерального прокурора.

«Збройний конфлікт між Україною та РФ розпочався з окупації півострова та продовжився на Сході. Його наслідки жахливі і трагічні. Окрім вбивств, насильницьких зникнень, катувань, примусової депортації, паспортизації, мілітаризації дітей, є й грубі порушення в екологічній сфері, знищення археологічних та культурних об’єктів. Будь-яке збагачення РФ за рахунок природніх ресурсів та культурної спадщини Криму – є тяжким воєнним злочином і він не має строків давності. Тому тема окупації Криму та злочини, які вчиняє країна-окупант на півострові, повинна бути щодня на порядку денному в Україні. А державні органи, які у своїй назві мають слово «Крим», повинні ефективно працювати кожний на своєму напрямі і відповідно до компетенції», - наголосив Мамедов.

Наразі прокуратурою АР Крим та м. Севастополя здійснюється процесуальне керівництво у шести кримінальних провадженнях за 15 фактами, пов’язаними із забрудненням навколишнього природнього середовища та незаконним видобутком корисних копалин, в тому числі порушення екологічних норм під час будівництва транспортного переходу через Керченську протоку.

Серед виявлених порушень законодавства в сфері археологічної спадщини – проведення масштабних робіт на пам’ятці національного значення «Ханський палац» у Бахчисараї та знищення античних об’єктів під час незаконного видобутку піску.

Керівник прокуратури АР Крим та м. Севастополя Ігор Поночовний у свою чергу наголосив: «Більш ефективною має стати взаємодія правоохоронних та контролюючих органів з метою розроблення механізмів фіксації таких порушень та методик розрахунку розмірів збитків, завданих навколишньому природному середовищу».

Серед пріоритетних напрямів у роботі органів правопорядку автономії має бути розслідування кримінальних правопорушень у сфері захисту культурних цінностей. У першу чергу, щодо виявлення фактів знищення або присвоєння у великих масштабах культурної власності, її незаконного переміщення, здійснення археологічних розкопок. Особливого значення ці питання набувють у зв’язку з приєднанням України у квітні 2020 року до Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року.

На нараді також обговорено питання, пов’язані зі здійсненням незаконної господарської діяльності рядом іноземних підприємств на території окупованого півострова.

«Зазначене питання потребує законодавчого врегулювання, оскільки, Закон України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» має багато недоліків. Відсутня юридична відповідальність за порушення санкцій, у зв’язку з чим, продовжується ведення господарської діяльності в Криму.

Наразі в Верховній Раді України зареєстрований законопроект щодо встановлення відповідальності за порушення вимог санкційного режиму, діючого на захист національної безпеки і територіальної цілісності України, прийняття якого дасть змогу органам правопорядку розслідувати факти та притягувати до відповідальності суб’єктів господарюванням, які незаконно займаються бізнесом в Криму» - підкреслив Ігор Поночовний.

За результатами наради учасники прийняли рішення ініціювати внесення змін до законодавства та удосконалення санкційної політики держави.

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram