12 квітень 2024, П'ятниця, 22:14

ВСУ скасував ліквідацію банку Капітал

13 Червня 2019г.
Верховный суд

Верховний суд України 11 червня відмовився задовольнити касаційні скарги Національного банку України та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на рішення Окружного адміністративного суду Києва від 15.03.2018 й постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2019 в справі №826/15723/17.

Про це повідомляє Резонанс із посиланням на видання Фінбаланс. Вказаними судовими рішннями було задоволено позов ТОВ "Промгаз України" і фізособи (Руслана Щербаня) та скасовано рішення Нацбанку про визнання неплатоспроможним й ліквідацію банку "Капітал".

Згідно з судовими матеріалами, ТОВ "Промгаз України" та Р.Щербань були акціонерами банку "Капітал".

НБУ в 2015 р. ухвалив рішення про виведення банку "Капітал" з ринку в т.ч. на підставі скарг клієнтів, які стверджували, що фінустанова вчасно не виконувала свої зобов’язання та порушувала нормативи регулятора.

Окремо Нацбанк вказував, що більшість активів "Капіталу" залишилися на тимчасово окупованих територіях.

Разом з тим, Верховний суд у своєму рішенні зауважив, що під час розгляду та вирішення даної справи судами попередніх інстанцій встановлено, що висновки НБУ щодо неприведення ПАТ "АКБ "Капітал" своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства не обґрунтовані.

Враховуючи, що наявність не виконаних зобов`язань перед вкладниками - фізичними особами станом на 20.07.2015 не знайшла свого підтвердження, суди дійшли висновку, що доводи Нацбанку України про те, що норматив миттєвої та поточної ліквідності ПАТ "АКБ "Капітал" дорівнює нулю, є необґрунтованими.

Нацбанк України підтвердив, що до прийняття постанови від 20.07.2015 № 466/БТ отримав документи на підтвердження доформування страхових резервів, проте не розглянув їх із посиланням на недостатність часу для аналізу ліквідності забезпечення та здійснення розрахунків резервів.

Водночас висновок про недостатність сформованих резервів став однією з підстав для застосування до ПАТ "АКБ "Капітал" такого заходу впливу як віднесення банку до категорії неплатоспроможних, що також свідчить про необґрунтованість постанови від 20.07.2015 № 466/БТ з посиланням на недостатність сформованих резервів.

"Висновок НБУ про подання банком недостовірної звітності, що призвело до порушень правил організації статистичної звітності, внаслідок чого розмір регулятивного капіталу набув від`ємного значення та становив - 243,7 млн. грн., що призвело до порушення усіх нормативів, базою для розрахунку яких є регулятивний капітал, є необґрунтованим та протиправним", - йдеться в постанові ВСУ.