27 липень 2024, Субота, 02:42

Офіс Генпрокурора задає орієнтири у боротьбі з катуваннями

9 Грудня 2020г.
Офіс Генпрокурора задає орієнтири у боротьбі з катуваннями

Начальник Департаменту процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про катування та інші серйозні порушення прав громадян з боку правоохоронців Офісу Генпрокурора Юрій Бєлоусов прогнозує, що до кінця 2020 року уряд затвердить відповідну Концепцію державної політики в системі кримінальної юстиції.

Про це він сказав у коментарі Резонансу 9 грудня.

У ВЕНЕДІКТОВОЇ ПІДГОТУВАЛИ КОНЦЕПЦІЮ ДЕРЖПОЛІТИКИ ПРОТИДІЇ КАТУВАННЯМ

Нагадаємо, урядова комісія з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини розглянула Концепцію держполітики, розроблену прокурорами спеціалізованого підрозділу з протидії катуванням ОГП разом із експертами неурядових організацій. А також проєкт плану заходів на 2021 – 2023 рр із подолання проблеми безкарності правоохоронців.

ЗА ЧАСІВ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНА ПРОГРАЛА ПОНАД 300 СПРАВ В ЄСПЛ ЩОДО КАТУВАНЬ ПРАВООХОРОНЦЯМИ, — БЄЛОУСОВ

- Ідеї та підходи, закладені у законі щодо викривачів корупції, необхідно запровадити і щодо боротьби з насильством у правоохоронній системі. Можливо, на виконання цього закону буде розроблено відповідний нормативний акт - міжвідомчий наказ, - зазначив Бєлоусов. - У нас є декілька кримінальних проваджень, де інформація про катування правоохоронцями надійшла саме від сумлінних працівників. Вони бачили, що коється поруч, і не змогли заплющити очі на безчинства, так званих, колег.

У подібній співпраці є колосальний потенціал для подальших розслідувань. Із жодних інших джерел не дістати детелей злочинів, скоєних буквально у сусідньому кабінеті.

Але треба подбати про захист викривачів - від можливих утисків та переслідувань за такі повідомлення. Аби убезпечити чесних поліцейських від «перевертнів» у погонах, які мають і доступ до різноманітних баз даних, і володіють оперативно-розшуковою методикою.

У РАДІ ІНІЦІЮЮТЬ УТВОРЕННЯ НАЦСЛУЖБИ ЗАХИСТУ УЧАСНИКІВ КРИМІНАЛЬНИХ ПРОВАДЖЕНЬ

Має запрацювати механізм, що дозволить повідомляти про такі факти насильства, не розголошуючи особу заявника. Насправді він існує, але не адаптований саме під протидію катуванням, коли наш інформатор - правоохоронець. Йдеться про практику таємних свідків обвинувачення. Персональні дані цих людей легендують заради їхньої особистої безпеки. Бо будь-який витік інформації тут є критичним.

У Концепції окреслено нашу амбітну мету, щоб за три року переважну кількість повідомлень про катування ми отримували не від ЗМІ, громадських активістів чи постраждалих, а саме з надрів правоохоронної системи. Якщо ми реалізуємо це, тоді зможемо констатувати, що зламали культ насильства серед вітчизняних охоронців правопорядку. Як це зробили у Великій Британії чи Німеччині. Там років тридцять тому також побиття поліцейськими громадян сприймалося майже за норму. Наразі якщо хтось із копів невиправдано застосує силу - то його напарник першим повідомить про це відповідні органи розслідування, - акцентував правник у коментарі Резонансу.

ЧИ ЗЛАМАЄ НОВА ВЛАДА ПРАКТИКУ БЕЗЗАКОННЯ ПРАВООХОРОНЦІВ?

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram