13 квітень 2024, Субота, 10:08

Прокуратура завершила розслідування провадження щодо спроби викрадення екс-офіцера ФСБ Богданова

27 Липня 2017г.
2

Прокуратура міста Києва завершила розслідування у резонансному кримінальному провадженні щодо колишнього депутата Харківської облради, а також двох його спільників, викритих в організації викрадення та незаконного переміщення через українсько-російський кордон колишнього співробітника ФСБ РФ Іллі Богданова.

12 листопада минулого року засоби масової інформації повідомили, що у Києві при загадкових обставинах зник відомий доброволець Ілля Богданов, колишній офіцер ФСБ РФ, який перейшов на бік України. Через шість днів після його зникнення Генеральний прокурор України Юрій Луценко разом з головою Служби безпеки України Василем Грицаком повідомили на брифінгу про завершення операції та викриття злочинців, що планували викрадення І. Богданова та його переправлення до Росії.

Невідомі деталі цієї безпрецедентної справи слідчі столичної прокуратури, які безпосередньо брали участь у викритті злочинної групи, змогли повідомити тільки зараз, після завершення розслідування і направлення матеріалів кримінального провадження з обвинувальним актом до суду.

Найголовніший успіх цієї спецоперації у тому, що вдалося не тільки зберегти життя Іллі Богданову, але і посадити на лаву підсудних осіб, причетних до організації його викрадення. Нами був встановлений весь ланцюжок злочинної схеми: від замовників, якими виступили спецслужби Російської Федерації, до організатора - завербованого ними колишнього депутата Харківської обласної ради, а також найнятих виконавців - громадян України, які повинні були таємно переправити викраденого Іллю Богданова через кордон до Росії.

Інформація про злочин, що готується, оперативним шляхом надійшла до Департаменту внутрішньої безпеки Нацполіціі України на початку листопада минулого року. Двоє діючих співробітників поліції повідомили, що отримали замовлення на викрадення Іллі Богданова від харківського бізнесмена, колишнього  депутата Харківської обласної ради. Як з'ясувалося, з одним з поліцейських екс-депутат був знайомий з часів «харківського Антимайдану».

За заявою поліцейських, які відмовилися від пропозиції бізнесмена, прокуратурою міста Києва було відкрито кримінальне провадження та розпочато комплексні слідчі заходи, у тому числі негласні слідчі дії.

Було прийнято рішення інсценувати викрадення Богданова за участю цих поліцейських, щоб викрити всіх учасників злочину від замовників до виконавців.

Для цього в центрі столиці на вулиці Грушевського була орендована квартира, куди псевдо-викрадачі повинні бути доставити свою жертву. Дізнавшись точну адресу, екс-депутат не приховував свого задоволення: «На Майдан він приїхав, з Майдану і поїде», казав він «виконавцям».

Слід зазначити, що на той момент підтверджених даних, що замовниками викрадення є російськи спецслужби, слідство ще не мало. Однак, перші ж результати негласних слідчих дій, засвідчили - викраденням Богданова екс-депутат керував не сам. Всі свої дії він погоджував у телефонному режимі з представниками спецслужб РФ, отримуючи від них професійні інструкції.

Тому дуже важливо було в найкоротші терміни дізнатися хто його співрозмовники і які їхні справжні наміри щодо І. Богданова.

Було встановлено, що ще до звернення до поліцейських щодо викрадення І.Богданова він особисто тривалий час вивчав спосіб його життя, звички, контакти і сферу діяльності.

Дізнавшись, що після повернення з АТО Богданов збирається відкрити в Києві невелике кафе, екс-депутат вирішує запропонувати йому проінвестувати цей бізнес, і таким чином викликати його довіру. Саме цей привід екс-депутат використав аби виманити Богданова до Харкова, що на його думку, повинно було полегшати скоєння злочину.

Коли ж І. Богданова не вдалося виманити до Харкова, екс-депутат вирішив залучити до вчинення злочину діючих правоохоронців.

Слід зазначити, що два роки тому Ілля Богданов вже був об'єктом замаху, якому вдалося запобігти не тільки завдяки професійним діям українських правоохоронців, а і його власної інтуїції.

Усвідомлюючи, що навіть двоє поліцейських можуть не впоратися з досвідченим атошником, екс-депутат через знайомих придбав капсули клофеліну, а також ще один медпрепарат, що підсилює його дію. Зазначені ліки він передав виконавцям, наказавши зробити Богданову ін'єкцію як тільки той опиниться в їхніх руках.

Згідно подальшого задуму, непритомного Богданова поліцейські повинні були доставити до Харкова автотранспортом. При цьому на випадок зупинки машини співробітниками патрульної поліції Богданов був би представлений як затриманий, якого везуть на слідчі дії під конвоєм.

Незважаючи на ретельну підготовку до злочину, щоб упевнитися в успішності його виконання, в день викрадення екс-депутат за підробленими документами сам прибув до столиці.

На той час слідчі столичної прокуратури вже встигли провести конспіративну зустріч з Богдановим і попередити про підготовку його викрадення та запропонувати йому прийняти участь в розкритті злочинну. Щоб уявний злочин виглядав для організатора правдоподібно, була домовленість не повідомляти деталі ні друзям, ні близьким Богданова. Коли він раптово зник, хвилювання його друзів з цього приводу було справжнім.

На орендованій квартирі на Грушевського екс-депутат побачив «викраденого» Богданова на підлозі, з мішком на голові та зі зв'язаними руками. Піднявши його голову за волосся, організатор зробив з ним фото і тут же переслав його своїм кураторам та телефоном доповів про результати своєї роботи. Як тільки він отримав нові інструкції, в квартиру увірвалися оперативники і взяли його в наручники.

Для екс-депутата затримання стало повною несподіванкою. Кілька разі повторював, що це непорозуміння. І лише після пред'явлення доказів його участі в організації викрадення, не став відпиратися і висловив готовність співпрацювати зі слідством. У своїх свідченнях він вказав на осіб, які керували його діями з російської сторони, а також повідомив про маршрути і місця, через які Іллю Богданова повинні були нелегально переправити через кордон.

Таким чином було отримано дані про діяльність російських спецслужб безпосередньо на території України та через підконтрольних ним осіб.

Спілкування агента із його російськими кураторами продовжилося, але вже під контролем СБУ, яку слідчі прокурори підключили до розслідування.

Подальшим завданням слідства було виграти час, щоб дати можливість слідчо-оперативній групі і СБУ підготуватися до спецоперації в Харкові.

З цією метою була придумана версія, що доставляти Іллю Богданова з Києва до Харкова можна лише об'їзними дорогами. Зволікання в дорозі організатор поясняв своїм російським кураторам заходами безпеки. Така відповідь не викликала у росіян жодних підозр. Українська ж сторона «вигравала» добу. В той же час слідчі прокуратури у супроводі контрозвідників та спецпризначенців «Альфи» того ж дня на військовому літаку Ан-24 з «викраденим» Іллем Богдановим вилетіли з Києва та прибули до Харкова для вжиття всіх підготовчих заходів.

Наступні кілька діб операція тривала на території Харківської області. В одному із сіл в орендованому будинку слідчі та спецпризначенці облаштували засідку.

Навколо будинку розмістилися снайпера.

Невдовзі російські куратори повідомили своєму агенту-депутату контакти осіб (їх називали «логістами»), які в обумовленому місці мали забрати «заручника» та таємно переправити його через кордон.  Одним із таких «логістів» виявився місцевий контрабандист, учасник боїв без правил, відомий своїми тісними зв’язками із колишнім керівником харківського «Оплоту» Є. Жиліним.

За даними слідства, вказаний чоловік за грошову винагороду займався нелегальним переправленням осіб через кордон. За переправлення Богданова російська сторона пообіцяла йому подвійну винагороду. Він домовився із місцевим водієм, який мав у своєму багажнику перевезти непритомного Богданова до самого кордону.

Підозрювані якраз отримали від своїх російських керівників останні інструкції і прибули в село за Богдановим, де і були затримані спецпризначенцями СБУ.

Згідно попередніх домовленостей із російською стороною, саме знайомий Жиліна мав перевезти заручника через кордон та передати групі чоловіків, які на них чекатимуть.

Після кількох невдалих спроб виманити представників російських спецслужб на українську територію, з урахуванням наявних ризиків для життя потерпілого, було вирішено згорнути подальшу операцію.

Дії злочинців органом слідства кваліфіковано за ч. 2 ст. 146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), ч. 2 ст. 149 (торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини),  ч. 4 ст. 358 (використання підробленого документу) КК України. Так званих «логістів» – за ч. 2 ст. 149 (торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини) КК України.