13 квітень 2024, Субота, 01:16

Венедіктова заявила про нульову толерантність до катувань

5 Червня 2020г.
102685748 168714797977006 2395186781466132480 N

В Офісі Генерального прокурора відбулася координаційна нарада керівників правоохоронних органів щодо стану протидії катуванням працівниками органів правопорядку, а також нелюдському та такому, що принижує гідність, поводженню і покаранню.

Про це повідомляє Резонанс 5 червня із посиланням на сайт ОГП.

КРИВАВІ ПЛОДИ «УСПІШНОЇ» РЕФОРМИ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЛІЦІЇ

- Події, які нещодавно відбулися у Кагарлицькому відділенні поліції, стали викликом для всієї системи кримінальної юстиції та сколихнули країну. Цей факт яскраво свідчить про те, що зберігається неприпустима практика застосування катувань та інших дій, що принижують гідність людини. Особливо під час затримань, арештів і допитів у ході досудового розслідування у кримінальних провадженнях та у місцях несвободи. Переконана, що однією із ключових гарантій запобігання випадкам катування та іншим формам неналежного поводження є однозначне несприйняття та нульова толерантність до них усіх органів правопорядку, - наголосила Генеральний прокурор Ірина Венедіктова.

Генеральний прокурор констатувала, що Україна входить до ТОП-5 антилідерів серед 47 держав-членів Ради Європи щодо кількості скарг до Європейського суду з прав людини на неналежне поводження з особами, які перебували під контролем держави, та неефективність розслідування кримінальних проваджень за такими фактами.

Також вона запевнила, що ОГП рішуче виступає проти будь-яких спроб замовчування та приховування фактів застосування катувань та інших дій, що принижують гідність людини.

- Ми завжди відкриті до взаємодії з усіма відомствами, представниками громадського сектору та міжнародними партнерами задля протидії таким злочинним проявам. Протидію порушенням прав людини співробітниками правоохоронних органів визначено пріоритетом діяльності органів правопорядку та прокуратури на 2020 рік, - додала очільниця ОГП.

В Офісі Генерального прокурора створений спеціалізований структурний підрозділ, який забезпечує нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у таких провадженнях, який суттєво активізував розкриття фактів неналежного поводження у 2020 році. Лише за 5 місяців 2020 року прокурори вже повідомили про підозру 56 особам, із них 10 – за фактами катувань.

«Свідоме та зухвале нехтування законом і правами людини не лише викликає нечуваний резонанс у суспільстві, а й підриває авторитет правоохоронних органів та породжує недовіру до держави в цілому. Всі пам’ятають трагедію річної давнини, коли двоє поліцейських за участі цивільних осіб здійснили більше 10 пострілів з вогнепальної зброї в напрямку громадського місця, спричинивши смертельне поранення малолітній дитині. Встановити справедливість у справі 5-тирічного Кирила Тлявова - справа честі для всієї системи», - додала вона.

Під час наради учасники узгодили спільні заходи, спрямовані на своєчасне виявлення, розкриття, припинення та попередження злочинів цієї категорії, усунення причин і умов, що їм сприяли.

«На жаль, випадки катувань та нелюдського поводження існують в поліції будь-якої країни світу. Проте ознакою здоров’я системи є реагування на такі випадки, вжиття заходів максимального захисту громадян, їх здоров’я та законних інтересів», - наголосив Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. «Хочу запевнити, що Міністерство внутрішніх справ разом з Офісом Генерального прокурора та іншими правоохоронними органами буде реалізовувати необхідні організаційні та практичні заходи, спрямовані на забезпечення і створення сприятливих умов для всебічного захисту прав і свобод людини з урахуванням сучасних стандартів правоохоронної діяльності», - додав він.

«Справедливість не можна встановлювати брудними руками, бо кінцевий результат такої справедливості досить невизначений. Однак справедливість має бути сильною, бо безпеку дає лише сила, але сила не повинна виходити за встановлені законом межі. Саме такою межею є застосування тортур і приниження гідності людини, тому в роботі СБУ ми звертаємо особливу увагу на те, аби не допускати таких проявів», - зазначив Голова Служби безпеки України Іван Баканов.

В свою чергу, Уповноважений ВРУ з прав людини Людмила Денісова наголосила на незадовільній ситуації з реагуванням на жорстоке поводження із затриманими особами та особами, які утримуються у закладах попереднього ув’язнення та установах позбавлення волі. Проте, за її словами, наразі ситуація починає змінюватись завдяки превенції, якій присвячена увага, в тому числі, на цьому заході.

«Дуже приємно сьогодні бути на такій нараді. Це дійсно вперше в моїй практиці, в тому числі на посаді Уповноваженого. Стукалися-достукалися. Дякую Генеральному прокурору за ініціативу і підтримку всіх інших, які тут присутні. Ми бачимо, що частина рекомендацій, які надано Уповноваженим в щорічній доповіді за 2019 рік, враховані, але нам є над чим працювати», - резюмувала вона.

Голова Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню Микола Гнатовський наголосив, що за час його роботи в Україні вперше це питання обговорюється на такому високому рівні.

«Це унікальний захід. Я за 10 років роботи у Комітеті і 5 років головування в ньому звик до спілкування з міністрами та Генеральними прокурорами європейських країн, але не України. Тому надзвичайно приємно, що така можливість зараз з’явилася. Тон, який задано на зустрічі, є надзвичайно чесним, відвертим, конструктивним та спрямованим на те, щоб вирішувати проблему, яка з’явилася не вчора, а є системною і тривалою. Вона значною мірою дісталася Україні від Радянського Союзу», - зазначив Микола Гнатовський.