19 березень 2024, Вівторок, 09:07

Криваві плоди «успішної» реформи української поліції

4 Червня 2020г.
13613696 1078159432274162 5500286408105203493 O

Олексій Баганець

Вирішив поділитися враженнями від участі в ток-шоу «Стосується кожного» на телеканалі «Інтер» на тему катувань і згвалтування дівчини в Кагарлицькому відділі поліції ГУ Національної поліції в Київській області.

Звичайно у пересічних громадян будуть трішки інші враження від почутого в студії з вуст потерпілої Нелі, її матері, бувшої свекрухи, другого потерпілого Ігоря щодо незаконних дій працівників поліції, які вдвох побили цих хлопця і дівчину, знущалися над ними, катували, одягали їм по черзі на голову протигази, не даючи дихати, а останню, окрім того і згвалтували.

Я ж хотів звернути увагу суспільства, влади та, так званих, «реформаторів» на результати і, головне, очікувані наслідки від цих псевдо-реформ, які вони проводили в поліції протягом останніх п’яти років.

По-перше, хотілося б всім нагадати, що, згідно вимог ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недорканість і безпека визнаються в нашій державі найвищою соціальною цінністю, а права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Які б передвиборчі та політичні гасла не лунали під час виборів чи напередодні їх, як би не тиснули на нас, так звані, «партнери» і «друзі» із Заходу та із-за океану, які б вимоги не висував той же Міжнародний валютний фонд, обіцяючи нам дешеві кредити, ми ніколи не повинні йти на порушення прав і свобод людини і громадянина.

Але, сталося навпаки, про що я говорив і писав протягом останніх п’яти років: так звані «реформи» зруйнували правоохоронну систему нашої держави, на чолі якої завжди був Генеральний прокурор України і підпорядковані йому прокурори, які не тільки координували діяльність всіх без виключення органів правопорядку, але і здійснювали нагляд за додержанням ними вимог законів, в т.ч. і прав та свобод громадян, постійно проводячи у всіх правоохоронних органах без виключення відповідні перевірки, в т.ч. і на предмет повноти та обліку реєстрації злочинів, а також законності затримання, доставки в місцеві підрозділи міліції затриманих осіб та обгрунтованості перебування їх в приміщеннях територіальних підрозділів міліції в т.ч. в кімнатах для доставлених, а також в ізоляторах тимчасового тримання.

Саме прокурори регулярно зобов’язані були перевіряnи законність утримання громадян в кімнатах для доставлених райміськвідділів та обласних управлінь внутрішніх справ, а також в Ізоляторах тимчасового тримання.

Саме до прокурорів раніше зверталися громадяни із приводу їх незаконного затримання, чи доставлення в міліцію, утримання там без законних підстав, а тим більше, коли до таких затриманих осіб працівники міліції застосовували фізичну силу та спецзасоби.

У той же час, після проведених «реформ» в 2014-2015 роках попередньою владою громадяни, не дивлячись на вимоги Основного закону , залишилися беззахисними, а самі прокурори – безправними! Зверніть увагу, що саме в порушення вимог Конституції України тодішній парламент, разом із демократично обраним Президентом, позбавили прокурорів наглядових функцій, в т.ч. і чисто правозахисних, ліквідувавши при цьому районні та міські прокуратури в 2/3 міст і районів нашої держави, створивши замість них, так звані, «місцеві» прокуратури в середньому на 4-8 районів, тим самим створивши ситуацію, коли подібні кагарлицькому правопорушення в територіальних підрозділах поліції виявляти стало нікому.

Тепер ніхто не перевіряє і повноту обліку і реєстрації вчинених злочинів. Таким чином, поліція на місцях повністю залишилась безконтрольною і може чинити, що завгодно. Я давно не вірю і всім раджу: не вірте в спроможність, так званого, відомчого контролю, тим більше - органах Національної поліції.

Тому я знав, який хаос та безлад твориться на сьогодні в територіальних органах поліції, в зв’язку з чим і стан розкриття злочинів з кожним роком погіршується, тому і повідомляються конкретні особи про підозру у вчиненні злочинів щорічно все менше і менше, тому і до суду із кожним роком направляється все менше обвинувальних актів. Але, я не уявляв, до якого стану відвертого беззаконня доведена ситуація в територіальних підрозділах поліції, коли вислухав всіх учасників названої вище телевізійної програми.

Ви тільки вдумайтесь, одержавши повідомлення про крадіжку із магазину в селі, працівники поліції не виконали вимогу про обов’язкову реєстрацію даного повідомлення про злочин в ЄРДР і відповідно не було призначено слідчого, не повідомлено прокурора про початок досудового розслідування, а тому і не призначено процесуального керівника у такому проваджені за даним фактом.

Не дивлячись на те, що злочин вже вчинено, але, досудове розслідування не розпочато, працівники Кагарлицького відділу поліції без будь-яких правових підстав розпочали перевірку за цим фактом, хоча це виходило за межі їх компетентності, бо такого інституту, як дослідчі перевірки, вже давно не існує, а виконувати будь-які процесуальні дії за даним фактом їм доручень ні слідчий, ні прокурор не давали.

Однак, не дивлячись на це, начальник сектору кримінальної поліції разом із своїми підлеглими вчинили цілу низку протиправних дій. Наскільки мені вдалося зрозуміти, один із добровільних помічників, чи може особ, яка співпрацює із поліцією, могли повідомити зазначеного поліцейського про те, що до нього в день крадіжки чи після неї приходили конкретні односельці Ігор і Неля, які, начебто, приносили бутилку спиртного, схожого на викрадені в магазині. Скоріш всього, це і могло дати підставу названим поліцейським перевірити названих осіб, а також бувшого чоловіка Нелі на причетність до цього злочину.

З цією метою спочатку поліцейські приїхали додому до Ігоря, який раніше був судимий за угон автомашин і тому автоматично підпадав під підозру, до якого без будь-яких підстав, в порушення вимог Закону «Про Національну поліцію» застосували фізичну силу і доставили до райвідділу, де утримували в порушення вимог ст.207 КПК України (більше двох діб), не повідомили про це ні уповноважену особу (слідчого), ні особу, відповідальну у відділку за перебування затриманих.

При цьому, до Ігоря працівники поліції застосували без законних підстав фізичну силу, заподіявши тілесні ушкодження, катували його, одягавши йому на голову протигаз, чим не давали йому вільно дихати, позбавили можливості сходити в туалет, приковували його кайданами до батареї, погрожували вогнепальною зброєю і навіть стріляли над головою, вимагаючи не тільки зізнатися у вчиненні крадіжки, а навіть обмовити своїх односельців Нелю і її бувшого чоловіка Олександра.

Більше того, про застосування фізичної сили та заподіяння тілесних ушкоджень названі двоє поліцейських в порушення вимог Закону «Про Національну поліцію» не повідомили письмово керівництво відділу, а те, відповідно, не поставило до відома про цей факт прокурора.

В цей же день, обидва поліцейських з’їздили в назване село і без будь-якого ордеру, в порушення вимог ст.233 і 234 КПК України, без дозволу господарів, провели фактично обшук в житлі батьків по місцю проживання названого вище Олександра, який на той же час знаходився на роботі в м.Києві, про що його мати їм пояснила. Не дивлячись на те, що в даному домоволодінні знайти нічого не вдалося, за їх вказівкою довірена їх особа на ім’я Михайло десь о 19.30-20.00 запропонувала Нелі поїхати в поліцію для допиту з приводу цієї крадіжки.

По приїзду у відділок поліції, до неї з вимогою зізнатися у вчиненому злочині, також були застосовані незаконні методи: наносились удари в обличчя, їй одягали на голову протигаз, залякували, тобто, фактично катували, а потім із застосуванням фізичного і психологічного насильства вона була згвалтована. Там дівчина. Яка має малолітню дитину-інваліда, незаконно утримувалася десь до 03 години ночі, після чого їй пригрозили умисним вбиством, якщо вона комусь про це розповість.

А всі ці жахи трапилися лише по тій причині, що працівники поліції залишилися безконтрольними після, так званого, «реформування» правоохоронних органів України.

Бо якби залишився прокурорський нагляд за додерджанням вимог закону і в населених пунктах помісно знаходження підрозділів поліції, як це характерно для тієї ж Польщі, розміщалась і місцева прокуратура, яка б продовжувала здійснювати нагляд за дотриманням прав і свобод громадян органами поліції, такого не повинно було трапитися. Раніше добросовісні районний чи міський прокурор міг в будь-який час перевірити законність доставки і утримання доставлених в міліцію громадян, в т.ч. в нічний час, у вихідні і святкові дні, і в разі виявлення осіб, які там утримувалися незаконно, звільняв їх і реагував на такі порушення закону.

Мені на цій програмі задавали запитання, чи вірю я в те, що дане кримінальне провадження слідчі ДБР доведуть до суду і чи вжиють керівники Національної поліції Київщини всі необхідні заходи, щоб такі факти в майбутньому не повторилися, я відповів і повідомляю і Вам про це: в судову перспективу даного кримінального провадження я вірю, звичайно при умові, що у ньому буде забезпечуватися належне процесуальне керівництво з боку прокуратури, яка, на жаль, на сьогодні теж розбалансоване, дезорганізоване як ніколи до цього, більшість працівників якої пригнічені, знаходяться або в стані очікування чергових атестацій, або переведення на посаду з меншим обсягом роботи.

Ви тільки вдумайтесь, нинішній прокурор Київської області з відому Генерального прокурора звільнив з прокуратури цієї області нещодавно більше 40 прокурорів!!! Про який тоді рівень прокурорського нагляду можна говорити і що в таких умовах ми можемо очікувати від прокуратури, де стільки вакансій?!

А стосовно заходів відомчого характеру, то я в це не дуже вірю.

Поясню чому. Зі слів учасників цієї програми стало відомо, що названий керівник сектору кримінальної поліції працює теж недавно, що його вже неодноразово переводили по службі з одного району в інший, в т.ч. навіть зі Львівщини, звідки, до речі, і нинішній прокурор цієї області (скоріше, це співпадіння), що вже раніше подібні факти беззаконня в цьому відділку поліції мали місце, але, на це відповідно реагування з боку вищестоящого керівництва не було. Тобто, не вигідно «виносити сміття зі своєї хати».

І насамкінець. На таких програмах, де обговорюються такі гострі проблеми сьогодення, нехай і в умовах коронавірусу, хотілося б щоб, перед скривдженими людьми давали їм пояснення саме ті «можновладці» і «реформатори», хто довів нинішні правоохоронні органи до такого критичного становища.

18485508 432765090437116 7143097823702655490 N
Олексій Баганець Екс-заступник Генерального прокурора України, заслужений юрист України, кандидат юридичних наук, адвокат