05 грудень 2024, Четвер, 08:15

Що потрібно знати про новий закон щодо призову на військову службу

26 Квітня 2021г.
Що потрібно знати про новий закон щодо призову на військову службу

Про що, у першу чергу, потрібно знати призовникам, військовозобов’язаним, резервістам, а також батькам хлопчиків, у зв’язку з прийняттям нового закону щодо призову на військову службу.

Що нового? Законом №1357-ІХ, який у ЗМІ називають законом про призов на військову службу, внесено зміни у 42 закони, що стосуються встановлення контролю держави за діями призовників, військовозобов’язаних та резервістів, у тому числі щодо збирання, обробки та зберігання інформації про вступ на навчання, закінчення освіти, працевлаштування, сімейний стан, тощо, з метою оперативного встановлення їх місцезнаходження та здійснення призову і мобілізації. Також змінено підстави до адміністративної та кримінальної відповідальності за правопорушення у цій сфері, суттєво збільшено розміри штрафів від 3 до 30 разів.

Якими новими правами наділено державні органи цим Законом? Законом внесено зміни до ст. 259 КУпАП і надано право доставляти призовників, резервістів та військовозобов’язаних до «оновлених військкоматів» - центрів комплектування та соціальної підтримки, з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення. Крім того, доповнено ст. 262 КУпАП та надано право представникам національної поліції здійснювати адміністративне затримання за "порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

У чому різниця між доставленням та затриманням?

Доставлення призовників, резервістів, військовозобов’язаних здійснюється до центрів комплектування та соціальної підтримки, а військовозобов’язаних та військовослужбовців також до Військової служби правопорядку. Підставою для доставлення має бути відповідне доручення, а метою - складання протоколу, коли факт вчинення адміністративного правопорушення вже встановлено, задокументовано і залишилося лише скласти протокол або підписати його. Тобто, доставлення застосовується виключно до «правопорушника» та з єдиною метою – складання протоколу. Мета доставлення – вручення виклику, повідомлення про необхідність з’явитися до установи чи органу, є незаконною. Конкретний строк, протягом якого здійснюється доставлення, КУпАП не визначає, а містить формулювання - «в можливо короткий строк».

Затримання здійснюється з метою припинення адміністративних правопорушень. Тобто, затримати особу можливо лише, коли вона безпосередньо вчиняє адміністративне правопорушення і протокол неможливо скласти на місці та/або неможливо встановити особу. Строк затримання - до 3-х годин. Також на відміну від доставлення, про затримання особи складається протокол із зазначенням часу затримання та повідомляється центр з надання безоплатної правової допомоги і є підставою для одержання правової допомоги державного адвоката.

Що може бути використано як підстава для затримання? Через розмите, «широке» та неконкретне формулювання, під підстави затримання можуть підпадати практично будь-які дії, пов’язані з військовим обліком та мобілізацією. Через те, що Законом внесено зміни у велику кількість законів, а на Кабінет Міністрів покладено також обов’язок розробити ще нові нормативні акти, надати навіть приблизний перелік, що може бути використано як підставу для затримання – неможливо. Проте необхідно пам’ятати, що неповідомлення про будь-які питання з працевлаштування, зміну місця проживання, закінчення навчання, одруження, розлучення, народження дитини, зміна прізвища, інших анкетних даних, несвоєчасне прибуття за викликом до центрів, які замінять військкомати, втрата чи псування документів щодо військового обліку – можуть бути використані як формальні підстава для затримання.

Як діяти у разі коли працівники поліції, служби безпеки, інших державних органів намагаються Вас затримати або доставити? Перше, що необхідно зробити – встановити та записати прізвище, ім’я, по-батькові, посаду, звання та номер посвідчення представника правоохоронного органу чи інших осіб, від яких надійшла вимога чи осіб що приймають у цьому участь. Якщо є можливість сфотографувати посвідчення. Запитати конкретно: це доставлення чи затримання?

Для чого це потрібно? Ви матимете змогу з’ясувати та перевірити: це уповноважені особи держави, чи «громадські помічники», що не мають на вчинення таких дій будь-якого права. Після з’ясування відомостей про осіб, які пропонують Вам пройти до поліції, «оновлених військкоматів» - центрів комплектування та соціальної підтримки, СБУ, чи іншої державної установи, необхідно написати СМС повідомлення батькам, родичам чи адвокату, в якому зазначити вищевказані відомості про осіб, які мають намір здійснити ваше затримання або доставлення, зазначте у тексті повідомлення, місце де відбулася ваша зустріч з ними та куди Вас мають намір доставити. Бажано з’ясувати та написати точну адресу цієї установи. Після відправлення, СМС повідомлення продублюйте телефонним дзвінком, щоб переконатися, що адресат одержав від вас інформацію. Не зайвим буде прохання у СМС знайти адвоката для реагування на затримання. Якщо вас повідомили, що затримують – у жодному випадку не відмовляйтесь від послуг безкоштовного адвоката з центру надання безоплатної правової допомоги чи власного адвоката.

Чому це важливо? Відповідно до ст. 264 КУпАП адміністративне затримання може тривати не більше 3-х годин. Час відправлення СМС дає юридичні підстави точно встановити час, з якого особа перейшла під контроль держави і починається відлік 3-х годин. За все, що відбудеться з цього часу до вашого звільнення -відповідальність буде нести держава. Несвоєчасне звільнення особи може розглядатися як перевищення службових повноважень працівників правоохоронних органів, тобто злочин, передбачений ст. 365 КК України. Більш того, будь-які процесуальні дії, вчинені після спливу 3-х годин, можливо визнавати у суді незаконними, через порушення конституційних прав людини.

Що треба пам’ятати? Розширення повноважень працівників поліції, СБУ та інших органів щодо призовників, військовозобов’язаних, резервістів має на меті, у першу чергу, не притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності, а вручення (оголошення) виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Відтак, якщо вас було викликано, доставлено але не складено протокол, є підстави для висновку про незаконність дій працівників державних органів. Вимога надати вам державного адвоката надасть можливість фіксування в журналах реєстрації доставлених, затриманих часу доставлення, затримання, звільнення, тобто документально фіксувати перебіг подій. З урахуванням суттєво збільшених штрафів, зазначені порушення можуть бути використані в суді на захист своїх прав та з метою уникнення штрафу.

Що робити, якщо після доставлення, затримання вам вручили виклик, повідомлення, копію протоколу,?

1. Порівняйте повноту інформації у наданому вам примірнику та тому, що залишається в органі на предмет їх тотожності;

2. Про одержання виклику, повідомлення у журналі або на другому примірнику обов’язково поряд з підписом про ознайомлення, вручення копії, проставте дату та час фактичного вручення, ознайомлення;

3. Якщо зазначено неточну або недостовірну дату і час затримання, доставлення, поряд з підписом можете вчинити рукописний напис і зазначити це як зауваження;

4. Якщо вам не надали можливість скористатися послугами власного чи державного адвоката ви можете або відмовитися від підпису і коли викликаються свідки для того, щоб зафіксувати вашу відмову, повідомити їх про це, як підставу для відмови, або ставите підпис і письмово зазначаєте про ненадання можливості скористатися послугами адвоката у зауважені.

5. Після завершення формальностей, у журналі доставлених, затриманих зазначаєте час та дату коли фактично вас звільнили.

Крім того, там же можете повторно зафіксувати допущені під час доставлення, затримання порушення вимог законодавства.

Як діяти, коли протягом 3 годин з часу фактичного затримання вас не звільнили і не надали можливість скористатися послугами адвоката?

1. Відмовляєтесь від будь-якого спілкування, підписання документів наполягаючи на виклику адвоката, батьків або близьких родичів;

2. За наявності мобільного телефону – повідомляєте до чергової частини ДБР, якщо затримання та тримання здійснюється військовими або працівниками правоохоронного органу або до національної поліції, якщо протиправні дії вчиняються цивільними особами;

3. Телефонуєте до Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, якому повідомляєте про зазначений факт та звертаєтеся за правовою допомогою.

Джерело

КОРУПЦІЯ ВІЙСЬКОВИХ НА РИНКУ “7-Й КІЛОМЕТР”: РОКИ СУДОВОЇ ТЯГАНИНИ ТА ЗВЕРНЕННЯ ДО МІНІСТРА ОБОРОНИ

Олександр Бабіков
Олександр Бабіков Кандидат юридичних наук за спеціальністю кримінальне право та кримінологія