13 квітень 2024, Субота, 10:57

Вичавили з тендеру: як силовики змусили керівницю «Газпромпостач» відмовитися від перемоги на користь фірми зятя Злочевського

29 Квітня 2020г.
28689

Олеся Мирошниченко, для Резонансу

Тиск правоохоронців, удари по репутації та зіпсовані нерви. Так обернулась для директорки ТОВ «Газпромпостач» Вікторії Атаманюк участь в тендері на поставку газу. Війну із нею, як із бізнес-конкурентом, який пропнує вигідніші умови розв’язав ТОВ "Благогаз збут". Для всіх сторін цього процесу цілком очевидно, що справа шита білими нитками: пані Атаманюк завинила лише тим, що перейшла дорогу більш впливовим конкурентам на тендері, на чиєму боці виступили силовики.

Нагадаємо передісторію цієї справи. 13 лютого цього року директорці ТОВ «Газпромпомстач» Вікторії Атаманюк було оголошено підозру про нібито передачу хабаря керівнику квартирно-експлуатаційного відділу Хмельницького Петру Хохуну. Ця історія дивним чином співпала з оголошенням тендеру на постачання газу для КЕВ Хмельницького на 2019-й рік. Незважаючи на намагання одного із конкурентів - ТОВ "Благогаз збут" через скаргу до АМКУ затягнути проведення торгів, вони все ж відбулися, і їх виграв саме «Газпромпомстач». Але оскільки «Благогаз збут» вже націлився на перемогу за будь-яку ціну, Атаманюк почали цькувати шляхом сфабрикованого кримінального провадження.

Варто зазначити, що, згідно із розслідуванням журналістів проєкту «Наші гроші», ТОВ «Благогаз збут» пов’язане з Андрієм Кучковим, зятем екс-міністра екології Миколи Злочевського. Перебіг справи доводить, що силовики почали переслідувати Атаманюк, щоб вичавити її з тендеру на користь цієї компанії.

Про те, що справа абсолютно замовна, і провадження порушувалося з єдиною метою – викинути «Газпромпомстач» з торгів, свідчить кілька фактів.

Перший. Із самого початку та до середини березня цього року розслідування проводилось слідчим управлінням ГУ Національної поліції у Хмельницькій області. Спочатку слідчі проявляли небачену службову запопадливість: проводили обшуки, допитували свідків, затребували документацію, призначали експертизи тощо. Саму Атаманюк також допитував слідчий Нацполіції – разом з єдиним свідком обвинувачення – бухгалтером КЕВ Світланою Довгополик, через яку нібито і передавався хабар.

Проте подібна завзятість слідчого, який намагався встановити істину, почала суперечити інтересам військового прокурора Хмельницького гарнізону та оперативників СБУ, яких вочевидь більше хвилювала доля тендеру на закупівлю газу для КЕВ у 2020 році, а точніше – бажана перемога в ньому ТОВ «Благогаз Збут».

Лише так можна пояснити те, що в середині березня прокурор змінив орган розслідування на слідчий відділ УСБ України у Хмельницькій області. З того самого моменту будь-яка активність у проведенні розслідування загадковим чином зникає.

Другий. Незважаючи на те, що характер правопорушення Вікторії Атаманюк аж ніяк не входить до категорії «особливо тяжких», військовий прокурор Хмельницького гарнізону намагається через суд обрати для неї найсуворіший запобіжний захід – тримання під вартою. І хоча суддя не піддався на цю очевидну провокацію, ефект психологічного тиску на Атаманюк був досягнутий. Лише апеляційний суд поставив крапку у вигаданій прокурором історії про невиконання підозрюваною своїх процесуальних обов’язків. Ухвалою Хмельницького апеляційного суду від 07.04.2020 відмовлено прокурору у задоволенні його апеляційних скарг щодо стягнення застави в дохід держави та обрання Вікторії Атаманюк запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Третій. Попри карантин та обмеження у пересуванні між містами, Вікторія Атаманюк змушена, ризикуючи здоров’ям, приїжджати до Хмельницького на судові засідання. Це теж – елемент психологічного тиску на неї з метою змусити її відмовитися від подальшої боротьби у торгах.

Четвертий. Пресинг слідства та прокуратури на підозрювану Атаманюк у кримінальному провадженні дивним чином припиняється після того, як наприкінці березня «Газпромпомстач» усе ж «здався», і договір на постачання газу для КЕВ м. Хмельницький на 2020 рік нарешті був підписаний із ТОВ «Благогаз Збут». Якщо у когось після цього залишились сумніви, що у силовиків був прямий інтерес у забезпеченні перемоги «Благогаз Збут» у тендері, то є додаткові факти, які підтверджують їхній очевидний зв’язок. Так, буквально нещодавно в коментарях під однією із замовних статей у ЗМІ, про які ми згадували в попередній публікації, було викладене ціле оперативне відео за участю Вікторії Атаманюк із припискою про те, «як Атаманюк мило спілкується із КЕВ». На цьому відеозаписі й дійсно зафіксовано, як Атаманюк передає кошти бухгалтеру КЕВ Світлані Довгополик. Те, що це чергова спроба конкурента очорнити репутацію Атаманюк – зрозуміло. Виникає інше питання: а як це відео, речовий доказ з кримінального провадження, потрапило до рук бізнес-конкурентів керівниці «Газпромпостач»?

Залишається лише припускати, що саме таким чином правоохоронці вирішили прозвітувати замовнику всього цього дійства про бездоганне виконання поставлених перед ними завдань…

Схоже, мету, яку переслідували конкуренти у змові із силовиками, досягнуто: ділова репутація Вікторії Атаманюк зіпсована, дискредитований керівник КЕВ відсторонений від роботи, завербована голова тендерного комітету лишилася на посаді і є вкрай чутливою до виконання вказівок правоохоронців, а компанія ТОВ «Благогаз Збут», згідно даним ProZorro, виграла тендер на постачання газу для КЕВ Хмельницького на 2020 рік.

Утім, захопившись своїми інтригами та махінаціями, правоохоронці вочевидь і не помітили, що 13 квітня сплив двомісячний термін з дня повідомлення Вікторії Атаманюк про підозру. І за цей термін сторона обвинувачення не спромоглась здобути будь-яких переконливих доказів вчинення підозрюваною тяжкого злочину. А самих лише слів єдиного свідка Світлани Довгополик, яка, безсумнівно, має особистий інтерес у цій справі, для суду може виявитись замало.

В той же час прокурори свідомо затягують досудове розслідування у кримінальному провадженні, штучно створюючи підстави для продовження термінів розслідування. А слідчі дії, які ініціюються стороною захисту, слідством навмисне не проводяться.

Враховуючи необґрунтованість підозри, численні процесуальні порушення та постійний тиск силовиків на їхню підзахисну Атаманюк, адвокати подали скаргу на підозру до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду, яка була розглянута сьогодні.

Результат вказаного судового засідання з огляду на можливий тиск правоохоронців на слідчого суддю став цілком передбачуваним. Суддя, пробувши в нарадчій кімнаті 5 хвилин …відмовив у скасування підозри Атаманюк.

У «Благогаз Збут» явно звикли використовувати жадібних, намертво зв’язаних круговою порукою правоохоронців та суддів як інструмент отримання надприбутків та знищення конкурентів. Такий статус-кво сформувався ще на початку 90-х років, і попри численні обіцянки реформ від депутатів, прем’єр-міністрів та президентів, зберігається досі. Підтвердження цьому — кримінальне переслідування Вікторії Атаманюк.

Але в цій історії постраждала не лише директорка «Газпромпомстач». Напевно заручниками ситуації стануть і прості мешканці Хмельницького. Адже очевидно, що «Благогаз Збут» недарма так прагнув виграти тендер на постачання газу для КЕВ. Можна навіть не сумніватися, що найближчим часом ціни на постачання газу до міста будуть суттєво підвищені. Бо ділкам з компанії зятя Злочевського потрібно не лише отримати прибуток, але й «відбити» витрати на цькування Атаманюк та «вдячність» ручним правоохоронцям.

У ВІЙСЬКОВІЙ ПРОКУРАТУРІ ЗАХІДНОГО РЕГІОНУ УКРАЇНИ ОПЕРАТИВНО ВІДРЕАГУВАЛИ НА ПУБЛІКАЦІЮ РЕЗОНАНСУ