20 травень 2024, Понеділок, 18:14

Військові плани Росії та США/НАТО

10 Лютого 2021г.
изображение 2021 02 10 133120

Віктор Гвоздь, для Арміяinform

З перших днів свого перебування на посаді президента Джо Байден демонструє, що в політиці налаштований  зміцнювати американські позиції в геополітичному трикутнику Сполучені Штати Америки — Китай — Росія. Причому, якщо США здебільшого розглядають Китай як найбільш потужного економічного конкурента, то Росію, зазвичай, — як основного військового противника. За таких обставин адміністрація Джо Байдена  намагатиметься стримувати Китай у сфері економіки і нейтралізувати Росію, яка найбільше загрожує безпеці США.

Досягаючи таких цілей, США зможуть відстояти свої економічні інтереси, забезпечити власну безпеку, а також усунути Росію як найбільш небезпечну ланку з числа своїх геополітичних конкурентів. У рамках практичної реалізації щодо Росії таких планів США вдаватимуться до вже перевірених методів, які відомі ще з часів минулої холодної війни. Переважно знижуватимуть нафтові ціни, обмежуватимуть росіянам доступ до західних кредитів, інвестицій та сучасних технологій, підтримуватимуть їх противників, а також втягуватимуть їх у різного роду конфлікти. Ясна річ, все це відбуватиметься на тлі подальшого загострення конфронтації між США та Росією у військовій сфері. При цьому обидві сторони і надалі посилюватимуть угруповання своїх військ на основних напрямках американсько-російського протистояння, а також нарощуватимуть заходи з демонстрації сили.

Останнім часом найбільш показові з таких дій обох сторін можна вважати стратегічні командно-штабні навчання (СКШН) збройних сил Росії на зразок «Захід» та «Кавказ», а також стратегічні навчання Об’єднаних збройних сил (ОЗС) США/НАТО «Захисник Європи», які відбуваються на Європейському театрі воєнних дій (ТВД). Фактично хоча і проводяться в різних регіонах, але за своїм характером вони симетричні.

Зокрема, торік основні заходи СКШН «Кавказ-2020» відбувалися в Чорноморському регіоні, а навчання «Захисник Європи —  2020» —  у Балтійському регіоні. У поточному році головний комплекс завдань СКШН «Захід-2021» планується до виконання у Балтійському регіоні, а «Захисник Європи-2021» — у Чорноморському регіоні та на Балканському півострові.

На перший погляд, Росія і США уникають можливого безпосереднього протистояння своїх збройних сил, зокрема в рамках навчань. Та насправді на таких навчаннях відбувається взаємне випробування сил та тестується можливість їх застосування. Тим паче, що за своїм характером російські і американські навчання, по суті, багатовимірні, відбуваються на всьому «фронті»: від Північного Льодовитого та Атлантичного океанів — до Балтійського, Чорного, Каспійського і Середземного морів.

Про це свідчать сценарії та перебіг навчань «Кавказ-2020» і «Захисник Європи-2020». Так,  на СКШН «Кавказ-2020» передбачалося опрацювання  наступальних та оборонних операцій у Чорноморському регіоні. Аналогічні завдання меншого масштабу опрацьовували також у Балтійському регіоні. До участі у СКШН залучалися війська Південного та частково Західного військових округів, а також інших видів та родів збройних сил РФ. Як своїх противників росіяни розглядали США, НАТО й Україну.

Зі свого боку, головний зміст сценарію навчань «Захисник Європи — 2020» — відбиття нападу Росії на Польщу та країни Балтії і Північно-Західної Європи. У той же час на єдиному оперативному фоні була виконана   низка заходів із реагування на військову активність Росії в Чорноморському регіоні. Переважно з метою запобігти розширенню масштабів можливої російської агресії проти України під виглядом СКШН «Кавказ-2020».

Поряд з цим, як Росія, так і США/НАТО, проводили інші взаємопов’язані навчання, зокрема з їх стратегічними ракетно-ядерними силами, під час яких були виконані реальні пуски міжконтинентальних балістичних ракет.

У поточному році військова діяльність Росії та США/НАТО буде такою ж, але з певними змінами щодо її активності на основних стратегічних напрямках Європейського ТВД. Так, плани з підготовки та проведення СКШН «Захід-2021» відкрито подаються в Росії як демонстрація готовності «жорстко захищати російські та білоруські інтереси перед США і НАТО». Разом з тим, зважаючи на попередній досвід, під час навчань  опрацьовуватимуть прорив російських військ до Калінінградської області Росії через так званий Сувалкський коридор (бере початок у Гродненській області Білорусі і пролягає по кордону між Польщею і Литвою), а також захоплення території країн Балтії та частини Польщі. Насамперед участь у навчаннях братимуть 1-ша танкова та 20-та загальновійськова армії Західного військового округу ЗС РФ. А у Чорноморському регіоні силами Південного ВО вирішуватимуть завдання зі стримування США та НАТО.

Досить прозорими є також плани з підготовки навчань ОЗС США/НАТО «Захисник Європи — 2021». Згідно з офіційними повідомленнями військового командування НАТО, сценарій навчання передбачає протидію агресії Росії в Чорноморському регіоні, а також реагування на виникнення кризової ситуації на Балканах. Від США у навчаннях переважно братимуть участь 173-тя повітряно-десантна бригада (м. Віченца, Італія), 82-га повітряно-десантна дивізія (база Форт-Брегг, США) та 53-я піхотна бригада Національної гвардії (штат Флорида, США). Крім того, залучатимуться підрозділи Сил швидкого розгортання НАТО у Південно-Східній Європі та національних збройних сил країн-членів Альянсу в регіоні. Особливістю навчання стане опрацювання питань протиповітряної оборони Болгарії і Румунії, а також виконання стрільб ракетами класу «земля-земля» з їх території.

У цей же період у Балтійському регіоні опрацьовуватимуть дії з запобігання можливого нападу Росії на країни Балтії та Польщу під прикриттям СКШН «Захід-2021». До виконання таких завдань залучатимуть Об’єднаний армійський корпус швидкого розгортання «Північний Схід» ОЗС НАТО та передове командування 5-го армійського корпусу ЗС США в Польщі. Згідно з оперативними планами, у його підпорядкування передаватимуться 1-ша кавалерійська (танкова) дивізія (Форт-Худ, штат Техас, США), 12-та вертолітна бригада (Баварія, Німеччина) та 41-ша артилерійська бригада (Німеччина) ЗС США.

По суті, все це стане першою реальною перевіркою позицій Москви і Вашингтона після того, як Джо Байден прийшов до влади і оголосив свої наміри перейти до більш жорсткого курсу стосовно Росії. А ось комплекс російських та американських військових навчань стане своєрідною черговою репетицією збройного конфлікту між Росією та США/НАТО. Як відзначають російські ЗМІ, «бікфордовим шнуром» такої війни може стати ситуація, що склалася довкола Криму та Донбасу. Тому у військових планах Росії та США/НАТО особлива роль надаватиметься Україні, яка принципово важлива для обох цих сторін. Причина — у впливі України на баланс сил між ними в Європі, що, насамперед, стосується південно-східного флангу Європейського ТВД.

Саме це і демонструють військові навчання Росії та США/НАТО в Чорноморському регіоні, які, по суті, мають характер боротьби за Україну. Причому, якщо в рамках таких навчань Росія опрацьовує питання відновлення свого контролю над Україною, то США/НАТО  демонструють готовність надати їй допомогу у справі з протидії російській агресії.

За таких обставин подальше загострення російсько-американських відносин внаслідок політики Джо Байдена посилить протистояння між Росією та США/НАТО довкола України у військовій сфері. Як наслідок,  підвищиться загроза розширення масштабів збройної агресії Росії проти України. Разом з тим, завдяки збільшенню обсягів військової підтримки з боку США та інших країн НАТО, насамперед Великої Британії (визначена керівництвом Альянсу головним відповідальним за стримування Росії в Чорноморському регіоні) Україна зможе ще більше зміцнити свій оборонний потенціал.

Так, слід очікувати активності Росії у справі нарощування угруповання  військ поблизу кордону з Україною, зокрема, переформування мотострілецьких бригад Західного та Південного військових округів, а також берегових військ Чорноморського флоту в об’єднання дивізійного рівня. Крім того, триватиме реалізація планів зі створення нових ракетних, артилерійських, розвідувальних та інших з’єднань і частин окружного, армійського та флотського підпорядкування.

За окремими даними, росіяни планують розгортання на Кримському півострові нової загальновійськової армії. Також у складі морської авіації Чорноморського флоту Росії в Криму може відновитися полк літаків дальньої бомбардувальної авіації Ту-22М (базувався на півострові до початку 1990-х років, згодом розформований). На сьогодні один із таких полків існує у складі Північного флоту Росії.

Окрему увагу російське військове командування приділятиме посиленню можливостей Південного та Західного військових округів щодо застосування тактичної ядерної зброї. Як вже відзначалося у моїх попередніх статтях, у 2018–2019 роках у складі 58-ї загальновійськової армії (штаб м. Владикавказ, Північна Осетія) Південного ВО відновлена 291-ша артилерійська бригада, у якої на озброєнні засоби застосування тактичних ядерних боєприпасів, а саме — самохідні 240-мм міномети «Тюльпан» та 203-мм самохідні гармати «Малка». Аналогічні з’єднання можуть розгортатися у складі 8-ї (штаб м. Новочеркаськ, Ростовська обл.) та 49-ї (штаб м. Ставрополь) армій Південного ВО.

Не виключається також можливість розміщення додаткових засобів застосування тактичної ядерної зброї в Криму. Нині такими засобами вже є крилаті ракети «Калібр», які на озброєнні ракетних кораблів та підводних човнів ЧФ РФ. Крім того, носіями тактичних ядерних боєприпасів (бомб) є фронтові бомбардувальники Су-24М і Су-34 зі складу морської авіації Чорноморського флоту та 4-ї армії ВПС і ППО Повітряно-космічних сил Росії (оперативно підпорядковується Пд ВО).

На додаток до них у Криму можуть розгортати ракетну бригаду з оперативно-тактичними ракетними комплексами «Искандер-М» (може озброюватися тактичними ядерними боєголовками) та важке артилерійське з’єднання зі згаданими вище артилерійськими системами. Останнім часом у Криму відновлені щонайменше два сховища для зберігання тактичних ядерних боєприпасів, зокрема в районі міста Феодосія та селища Балаклава (околиця міста Севастополь, місце перебування підскальної бази підводних човнів).

Адекватні заходи у відповідь вживають США і НАТО. Так, розглядають питання про створення у складі Субрегіонального командування ОЗС НАТО «Південний-Схід» (штаб м. Ізмір, Туреччина) нового Об’єднаного армійського корпусу швидкого розгортання з місцем базування на території країн Південно-Східної Європи. До його складу можуть увійти багатонаціональна дивізія НАТО зі штабом у Румунії та ще одна з таких дивізій, яку планують розгорнути зі штабом в Угорщині.

Водночас у Чорноморському регіоні розгортають засоби стратегічних та тактичних ядерних сил США і НАТО. Зокрема, у 2016 році на території Румунії введений в дію комплекс стратегічної протиракетної оборони США/НАТО Aegis наземного базування, озброєний протиракетами SM-3. За необхідності він може здійснювати пуски також і балістичних ракет з ядерним оснащенням.

З 2014 року в Чорному морі відбуваються систематичні патрулювання бойових кораблів США та НАТО, зокрема американських крейсерів та есмінців, озброєних системою керованої ракетної зброї Aegis морського базування. Такі кораблі ВМС США здатні виявляти пуски та відстежувати траєкторії польотів стратегічних і тактичних ракет противників, знищувати їх, а також завдавати ракетних ударів у відповідь, зокрема із застосуванням тактичних ядерних боєприпасів.

А у 2019–2020 роках у Чорноморському регіоні вперше розпочали польоти стратегічні бомбардувальники ВПС США з опрацюванням  умовних ударів по військових та інших об’єктах, розташованих на території Північного Кавказу Росії і в анексованому Криму. При цьому найбільш показовим став факт використання стратегічною авіацією США повітряного простору України.

Такими ж показовими діями США є розміщення американських ударних систем поблизу Криму. Зокрема, в листопаді 2020 року до Румунії  переміщено дві пускові установки HIMARS зі складу 41-ї артилерійської бригади ЗС США, яка дислокується в Німеччині. Кожна з таких установок може нести шість реактивних снарядів залпового вогню або одну оперативно-тактичну балістичну ATACMS дальністю до 300 км. Ракета може оснащуватися тактичними ядерними боєголовками.

Для транспортування пускових установок застосовувався військово-транспортний літак Lockheed MC-130 ВПС США, що показало високий рівень їхньої мобільності. Пускові установки розгорнули на одному з румунських полігонів, виконали ракетні пуски та того ж дня їх повернули до місця постійного базування у ФРН.

А вже на початку 2021 року США розмістили в Румунії розвідувально-ударні безпілотні апарати MQ-9 Reaper. Згодом ухвалене рішення про розгортання в Румунії американських протикорабельних ракет Naval Strike Missile дальністю до 400 км. За рахунок цього США та НАТО мають можливість блокувати Чорноморський флот Росії в його базі в окупованому Севастополі. Всі ці можливості перевірятимуть улітку поточного року під час навчань ОЗС НАТО «Захисник Європи — 2021».

Зовсім нові перспективи відкриваються і перед Україною. Так, за заявою посла України в США В. Єльченка, у 2021 році обсяги американської військової допомоги Україні можуть бути збільшені до 700 млн дол. Водночас, на думку українських експертів, окрім бойових катерів, протитанкових ракетних комплексів та іншої подібної техніки, Україна може отримати і значно потужніше озброєння.

Але справжніми стратегічними здобутками для України може бути отримання статусу союзника США поза НАТО, а також включення її до оперативних планів Північноатлантичного союзу. А в подальшому — і  реальна перспектива отримання Україною членства в Альянсі, навіть якщо залишаться проблеми з Кримом та Донбасом. На сьогодні таке питання розглядає керівництво НАТО, яке зважає на досвід з Німеччиною, що свого часу втратила свої східні території, однак все ж стала членом Альянсу…

Все це виведе Україну на якісно новий рівень, як державу, що зможе отримувати реальну військову допомогу з боку США та НАТО.

Читайте Резонанс в Facebook и подписывайтесь на наш канал в Telegram

61243382 2237482742997230 8751101702184108032 N
Віктор Гвоздь Доктор військових наук