» Прокурор Луганщини Олексій Ляшенко: Вся доказова база участі РФ у збройній агресії проти України акумулюється

30 січень 2023, Понеділок, 07:44

Прокурор Луганщини Олексій Ляшенко: Вся доказова база участі РФ у збройній агресії проти України акумулюється

20 Травня 2020г.
medium

На Луганщині двох учасників збройного формування окупаційної адміністрації Російської Федерації засуджено до 8 років позбавлення волі. Публічне обвинувачення у кримінальних провадженнях підтримувала прокуратура Луганської області. На сьогодні вироки набули законної сили, відтак Резонанс звернувся за коментарем до керівника облпрокуратури Олексія Ляшенка.

Олексію Сергійовичу, яке місце у прокуратурі Луганської області займають злочини цієї категорії?

Злочини, вчинені в умовах збройного конфлікту, – це сьогодні пріоритет для нашого регіону.

Шість років триває збройна агресія РФ проти України. Нині 40 відсотків території Луганської області знаходиться під окупацією. Це 11 міст обласного значення та 8 районів. Постійні обстріли, зруйновані домівки та чи не щодня загиблі на лінії фронту – це реалії, в яких живе Луганщина. Кожне порушення збройних формувань РФ, у тому числі норм міжнародного гуманітарного права, сьогодні документується прокуратурою спільно зі Службою безпеки України.

НА ЛУГАНЩИНІ ЗАДОКУМЕНТОВАНО ЧЕРГОВИЙ ФАКТ ПОРУШЕННЯ ЗВИЧАЇВ ВІЙНИ ЗБРОЙНИМИ ЗГРАЯМИ РФ

Даною категорією справ у прокуратурі Луганської області займається управління нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, яке створено на початку цього року.

Засуджені з 2019 року у лавах одного з батальйонів «народної міліції ЛНР» брали участь у збройному спротиві підрозділам українських військових. Один з фігурантів виконував обов’язки «командира відділення» збройного формування: займався веденням журналів бойових дій та картками обстрілів. Інший засуджений був «оператором-навідником». До його обов’язків входило збір та передача до так званого військового штабу «народної міліції ЛНР» інформації про напрямки та час ведення обстрілів, використане озброєння – тобто все для того, щоб коригувати бойові дії проти Збройних Сил України.

У лютому цього року вказані особи були затримані під час спроби перетину лінії розмежування. Сьогодні ми маємо вироки суду.

Ви документуєте ці дані попри те, що фігуранти  перебувають по той бік лінії розмежування...

Це результат систематичної та якісної роботи прокурорів та слідчих СБУ у зборі доказової бази на підтвердження участі РФ у збройній агресії та причетності осіб до вчинення злочинів. Оперативними підрозділами Служби безпеки України постійно проводяться оперативно-розшукові заходи, у тому числі контррозвідувальні, направлені на встановлення осіб, якими вчиняються злочини проти України, свідків їх протиправної діяльності.

На момент затримання засуджених ми мали вже достатні відомості щодо їх участі у збройному формуванні РФ на Луганщині. Першочергово для нас – документування усіх фактів участі осіб у таких формуваннях.

Наразі затримані особи визнали факт своєї участі у збройних формуваннях окупаційної адміністрації РФ. Під час допиту вони надали свідчення стосовно командирів та інших учасників збройних формувань, місць дислокації підрозділів, використовуваних засобів ураження. Це дало нам змогу розпочати збір доказів стосовно інших учасників «народної міліції ЛНР» для подальшого оголошення їх у розшук.

Вся доказова база участі РФ у збройній агресії проти України акумулюється та згодом буде передана відповідними «кейсами» до Міжнародного кримінального суду.

Скільки справ та вироків має прокуратура Луганщини у таких злочинах, включно з 2014 року?

За публічного обвинувачення прокуратури Луганської області з початку збройного конфлікту на Донбасі за участь та сприяння діяльності терористичної організації – стаття 258-3 Кримінального кодексу України ухвалено 43 вироки, ще 672 підозрюваних перебувають у розшуку.

Наразі прокурори обласної та місцевих прокуратур Луганської області здійснюють процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у понад 5, 1 тис кримінальних провадженнях даної категорії.

Це злочини проти основ національної безпеки України, громадської безпеки, миру, безпеки людства і міжнародного правопорядку, недоторканності державних кордонів та інших злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту на тимчасово окупованих територіях Донбасу або пов’язаних зі збройною агресією Російської Федерації проти України.

Крім цього управлінням нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, запроваджено процес формування реєстру потерпілих фізичних та юридичних осіб, які постраждали від обстрілів, знищення або пошкодження майна тощо.

На цей час до реєстру внесено відомості про понад 4 тис потерпілих внаслідок кримінальних правопорушень, пов’язаних зі збройною агресією Російської Федерації проти України. Переважно, це артилерійські обстріли, злочини проти власності, незаконне позбавлення волі людей.

Користуючись нагодою, хочу зазначити, що кожен громадянин, чиє майно або об’єкти цивільної інфраструктури були знищені, пошкоджені або захоплені на тимчасово окупованій території, може звернутися до прокуратури та бути включеною до реєстру, тобто бути визнаною потерпілою у рамках кримінального провадження.

Персональні дані громадян відповідно до діючого законодавства не підлягають розголошенню.

Усі необхідну інформацію та контакти для звернень оприлюднені буде оприлюднено на сайті Луганської регіональної прокуратури.

УЧАСНИКУ ЗБРОЙНИХ ЗГРАЙ РФ НА ЛУГАНЩИНІ ПОВІДОМЛЕНО ПРО ПІДОЗРУ

13260089_1013484595354637_523691465419455425_n
Олена Мельник Редактор, юрист, Резонанс