» Рада запровадила контрольовану недоторканність депутатів

03 липень 2022, Неділя, 11:24

Рада запровадила контрольовану недоторканність депутатів

18 Грудня 2019г.
Депутаты обнимаются

Верховна Рада підтримала у другому читанні законопроєкт №2237, який концентрує владу у руках генерального прокурора України та запроваджує контрольовану недоторканність депутатів.

За відповідне рішення сьогодні проголосував 291 депутат на засіданні Верховної Ради, передає Резонанс.

Законопроєктом забороняється доручати досудове розслідування кримінального правопорушення, вчиненого депутатом ВР, іншим органам, крім НАБУ та центрального апарату ДБР.

Відомості, які свідчать про кримінальне правопорушення депутата, вносить до ЄРДР генпрокурор або особа, яка виконує обов’язки генпрокурора.

Клопотання про дозвіл на затримання, обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою чи домашнього арешту, обшук, порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, а також про застосування інших заходів(зокрема, НСРД), що обмежують права і свободи нардепа мають бути погоджені генпрокурором.

Розгляд клопотань, крім застосування НСРД, має здійснюватися слідчим суддею. У кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду - слідчим суддею ВАСУ.

Такі клопотання розглядаються за обов’язкової участі депутата. Слідчий суддя зобов’язаний завчасно повідомити йому про розгляд зазначеного клопотання, крім клопотання про застосування негласних слідчих (розшукових) дій або обшуку.

Якщо депутат без поважної причини не прибув на судове засідання і не повідомив про причини своєї відсутності, таке клопотання може розглядатися без його участі.

Без дозволу слідчого судді дозволяється затримання депутата лише у разі, якщо останнього застали під час вчинення або безпосередньо після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, пов’язаного із застосуванням насильства, або такого, що спричинив загибель людини.

Орган або посадові особи, які затримали депутата, повідомили йому про підозру або застосували до нього запобіжний захід зобов’язані не пізніше 24 год. з моменту вчинення таких дій, повідомити про це голову Верховної Ради.

Ухвали за результатами розгляду таких клопотань можуть бути оскаржені в апеляційному порядку.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, але не раніше дня набрання чинності законом "Про внесення змін до ст..80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України".

Ініціаторами законопроєкту були депутати "Слуги народу", зокрема, Галина Янченко. Законопроєкт передбачає, що лише генпрокурор може розпочати розслідування щодо депутата. Це стало причиною того, що інші партії не підтримали ініціативи.