18 квітень 2024, Четвер, 06:01

Стали відомі нові подробиці пожежі в Одесі, де загинуло 16 осіб (ДОКУМЕНТ)

25 Січня 2021г.
Джерело: Слово і Діло

Сергій Громов, Резонанс

Редакція Резонансу отримала копію звернень Голови Союзу юристів України Святослава Піскуна на адресу Президента України Володимира Зеленського та очільника Одеської ОДА Максима Куцого щодо нових обставин трагедії у Державному вищому навчальному закладі «Одеський коледж економіки, права та готельно - ресторанного бізнесу» 4 грудня 2019. Тоді у вогні загинуло 16 осіб, п‘ятеро з них - студенти. Поліція оголосила підозру у службовій недбалості і порушенні правил пожежної безпеки директорці згорілого коледжу.

"Мужність і героїзм викладачки права Наталії Євгенівни Горбик при рятуванні людей під час пожежі проявився в тому, що, перебуваючи на третьому поверсі та дізнавшись від секретарки директора коледжу про початок пожежі, не розмірковуючи та ризикуючи власним життям, через задимлені сходи побігла на п’ятий поверх. Піднімаючись сходами, вона  кричала про пожежу, а діставшись п’ятого поверху, сповістила студентів в аудиторіях № 18, № 19 і викладачку соціології та історії, яка очікувала студентів в аудиторії № 21. Коли Н. Є. Горбик  забігла до аудиторії № 22 та повідомила студентів про пожежу і наказала негайно покинути палаючу будівлю, то спочатку вони не повірили в реальність небезпеки, а коли підійшли до сходів, які вели на перший поверх, відмовилися виходити, бо злякалися відсутності світла та  чорного їдкого диму. Однак Н. Є. Горбик  категорично наполягла усіх взятись за перила і сходити вниз, максимально закривши дихальні шляхи особистими речами та допомагати один одному, після чого пішла за студентами, контролюючи процес евакуації, але між другим і першим поверхами втратила свідомість. Завдяки допомозі студента змогла вийти", - вказано в отриманому редакцією документі.

Н. Є. Горбик врятувала життя більше ніж 40 студентам та викладачам, тому прошу розглянути питання про присвоєння їй звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка», - йдеться у зверненні Голови СЮУ Святослава Піскуна.

За неофіційними даними Резонансу, про прояв громадянської самовідданості, мужності та героїзму Наталії Горбик розповідають й потерпілі студенти коледжу у своїх перших поясненнях представникам Національної поліції України приблизно через годину після виходу з палаючої будівлі, які не враховані слідством. Утім, за весь період з моменту трагедії і по теперішній час згадану викладачку жодного разу не викликали і не допитували правоохоронці. Її і досі не визнано навіть потерпілою у кримінальному провадженні. А відтак її не включали до списків осіб, які отримували подяки, нагороди та одноразові матеріальні допомоги як постраждалі внаслідок пожежі. Також правоохоронці не викликали і не допитували викладачів та студентів, які підтверджували героїчні дії Наталії Горбик.

Довідково: Горбик Наталія з 27 серпня 2005 року працює викладачкою права Державного вищого навчального закладу «Одеський коледж, економіки, права та готельно - ресторанного бізнесу», торік в квітні 2020 року їй було присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії».

ДБР ПОВІДОМИЛО ПРО ПІДОЗРУ ЕКСКЕРІВНИКУ ГУ ДСНС УКРАЇНИ В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Як писав Резонанс, слідчі теруправління ДБР, розташованого у Миколаєві, повідомили про підозру екс-начальнику Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуації в Одеській області. Екс-посадовець підозрюється у неналежному виконанні своїх службових обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України).

Слідством встановлено, що підозрюваний, будучи службовою особою відповідальною за здійснення державного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки, неналежно виконував свої службові обов'язки. У результаті чого у 2017 та 2019 роках на території м. Одеса сталося чотири масштабні пожежі:

- на території комунального позашкільного навчального закладу «Одеський міський дитячий оздоровчо-спортивний комплекс «Вікторія»;

- на території комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр психічного здоров’я»;

- у приміщенні готелю «ТОКІО СТАР»;

- у приміщенні ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу».

Вказані події призвели до загибелі 32 людей, а також спричинили матеріальну шкоду на загальну суму 4 млн 907 тис 589 грн.

Як нагадує Резонанс, звання Героя України за героїзм та самопожертву, виявлені при рятуванні людей під час пожежі, були присвоєні (посмертно) Сергію Шатохіну - командирові відділення державного пожежно-рятувального загону Головного управлянні ДСНС України в Одеській області та Ганні Бортюк - викладачці вищої математики та інформаційних дисциплін державного вищого навчального закладу «Одеський коледж економіки, права та готельно - ресторанного бізнесу».

Перевірити законність дій службових осіб: Одеського коледжу економіки, права та готельно - ресторанного бізнесу, ГУ ДСНС в Одеській області, Одеської обласної державної адміністрації, Одеської міської ради та правоохоронних органів Одеського регіону свого часу просив кандидат на посаду одеського мера Михайло Кузаконь. У листі до Офісу глави держави політик акцентував увагу на законності дій та особах, які розподіляли грошові кошти, виділені із державного, обласного та міського бюджетів в якості адресної матеріальної допомоги сім’ям загиблих та особам, які постраждали внаслідок пожежі. Він також вказував, що "чоловік трагічно загиблої під час пожежі викладачки вищої математики та інформаційних дисциплін Бортюк Г.Л. працює в структурі ДСНС, службові особи якої, разом зі службовими особами обласного департаменту освіти проводили перевірку, готували та направили 09.12.2019 подання про присвоєння звання Героя України Шатохіну С.М. та Бортюк Г.Л. На превеликий жаль, із групи де повинна була проводити заняття Бортюк Г.М. загинуло двоє студентів, а також лаборантка, що є підтвердженням відсутності Бортюк Г.М. на місті під час організації евакуації".

"Існує несправедливість по відношенню до викладачки права Державного вищого навчального закладу «Одеський коледж економіки, права та готельно - ресторанного бізнесу» Горбик Н.Є., враховуючи, що за результатами проведеного ініціативною групою студентів коледжу по відтворенню подій того трагічного дня, вони не встановили «…громадянської самовідданості, мужності та  героїзму…» в діях трагічно загиблої викладачки вищої математики та інформаційних дисциплін Бортюк Г.Л., а також «…прізвища майже 100 студентів яких вона врятувала ціною власного життя…", - резюмував Кузаконь.

За даними ЗМІ, після трагічної пожежі в Одесі на той час прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що безпека людей - пріоритет для уряду. Кабмін тоді розпорядився щодо проведення повної перевірки стану протипожежної та техногенної безпеки всіх дитячих садків, шкіл, вищих навчальних закладів, гуртожитків, закладів охорони здоров'я, транспортної інфраструктури. "Україна матиме глобальну стратегію протипожежної безпеки всієї країни", - запевняв експрем‘єр.

В ОДЕСІ ЗАГАСИЛИ ПОЖЕЖУ В БУДИНКУ ХІХ СТОЛІТТЯ

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram

51565772_303

Photo 2020 10 02 21.42.25
Сергій Громов Студент юридичного факультету ЛНУ ім. Франка, редактор Інтернет-видання Резонанс