13 квітень 2024, Субота, 23:10

Генпрокурор запропонував свій варіант створення антикорупційного суду

10 Липня 2017г.

Генеральний прокурор Юрій Луценко вважає, що процес створення в Україні спеціалізованого антикорупційного суду, де б розглядали справи проти високопосадовців, може затягнутися років на три. Тому він пропонує створити такий суд уже на базі існуючого, попередньо оновивши його склад. Про це Луценко сказав у прямому ефірі програми ТСН.Тиждень.

"Я вважаю, що спеціалізовані антикорупційні судді мають існувати. Бо на сьогоднішній день у нас є проблема не тільки з якістю суддів (я про це не можу згідно із законодавством говорити), але і щодо їхньої кількості. Ви знаєте, що в Печерському суді є лише шість суддів, які можуть розглядати декількасот (приблизно 800) найрезонансніших справ? Я це знаю. Я з цим змушений стикатися", - поскаржився генпрокурор.

Він стверджує, що "окрема судова інституція з нуля, без будинку, комунікацій, персоналу, фінансування – це міф років на три".

"Моя пропозиція, яка вже викладена в законопроект, дуже проста. Усередині вже існуючої Кримінальної палати суддів створюємо окрему спеціалізовану палату в справах корупції категорії "А". Тобто на базі того ж Печерського суду ми набираємо з нуля через відкриті конкурси під контролем громадських організацій нових суддів (наприклад, п'ять), які будуть розглядати будь-які справи – від НАБУ, від СБУ, від ГПУ щодо високопосадовців. Це треба завершити до кінця року", - сказав Юрій Луценко.

Також він наголосив, "аналіз дій судової гілки влади – виключна компетенція Національного антикорупційного бюро. Тому ми зосереджені над діячами минулого і нинішнього дня з виконавчої та законодавчої гілок влади".

БУДЕТ ЛИ В УКРАИНЕ ВЫСШИЙ АНТИКОРРУПЦИОННЫЙ СУД?

Як повідомляв Резонанс, торік у червні парламент підтримав зміни до української Конституції та ухвалив президентський законопроект "Про судоустрій і статус суддів" (№4734). Законом, зокрема, передбачається створення Вищого антикорупційного суду (ВАС).

Експерти стверджують, що антикорупційні суди частіше створюються у країнах, що розвиваються, – в Індії, Індонезії, Малайзії, на Філіппінах, в Уганді. Серед європейських країн єдиною державою, яка створила національний спеціалізований антикорупційний суд, є Словаччина. Але крім корупційних, цей суд слухає й інші справи, наприклад, убивства. Інша країна – Хорватія. 2008 року тут утворено регіональні антикорупційні суди - спеціальні судові департаменти у 4 окружних судах (Осієк, Рієка, Спліт та Загреб). Ці суди мають юрисдикцію розглядати виключно корупційні злочини, вчинені посадовцями середньої та вищої ланок державного управління, а також справи, пов’язані з організованою злочинністю. Справи щодо злочинів, які розслідуються звичайними прокурорами, розглядаються у звичайних регіональних судах. У 2012 році Болгарія утворила спеціалізований суд та прокуратуру з питань організованої злочинності. Цей суд має справу зі злочинами, вчиненими організованими злочинними угрупуваннями – зокрема, пов’язаними з корупцією. Однак окремого антикорупційного суду в країні немає.

ЕС ПОТРЕБОВАЛ ОТ УКРАИНЫ СОЗДАТЬ АНТИКОРРУПЦИОННЫЙ СУД