26 березень 2024, Вівторок, 23:28

Без поліції СБУ та ГПУ знайшли злочинну організацію за участі представників “Батьківщини”

21 Лютого 2019г.
1

Служба безпеки України заявила про викриття механізму підкупу виборців та "впливу РФ на результати майбутнього волевиявлення під час голосування на виборах Президента України". Про йдеться на офіційному сайті відомства.  За словами заступника голови служби Віктора Кононенка, "особи, залучені до цієї діяльності, із самого початку усвідомлювали її протиправний характер та передбачену законом кримінальну відповідальність за свої дії".

СБУ продемонструвало слайди з іменами трьох координаторів, які під керівництвом одного з народних депутатів України створили мережу так званих «виборчих пірамід» для впливу на вибори президента України. Зокрема це Владислав Ковалевський, Євген Матвейчук та Вартан Юмукян. Цим координаторам в кожній області підпорядковувалися особи, відповідальні за реалізацію мети цієї «піраміди», - передають Наші гроші.

Матвейчук, Ковалевський і Юмукян пов’язані спільним бізнесом. Вони є співзасновниками ТОВ «Смарт пауер», що займається «дослідженням кон’юнктури ринку та виявлення громадської думки», володіючи частками статутного капіталу у розмірі 30%, 10% і 10% відповідно. Мажоритарним власником цієї фірми з часткою 50% є Сергій Правдивець, помічник народного депутата від «Батьківщини» Валерія Дубіля.

Сергій Правдивець є чоловіком Яніни Правдивець, яка у 2017 році подавала декларацію у якості кандидата на посаду Головного консультанту відділу контролю та координації департаменту стратегічного планування Адміністрації президента України. Також Яніна Правдивець у 2018 році фігурувала у списку учасників Школи політичного успіху «Батьківщини Молодої».

Також у слайдах СБУ наведено дані про одного народного депутата України – Руслана Богдана від «Батьківщини». Юмукян також відомий як керівник політичної партії «Єдина країна».

Ковалевський є співзасновником громадської організації «Міжнародний стратегічний центр» разом з політтехнологом Олександром Лозовицьким.

За словами заступника голови СБ України, "для повноцінного функціонування організації та реалізації злочинного наміру використовувалась так звана «брудна готівка», яка обготівковувалася незаконним шляхом за сприяння працівників правоохоронних органів. Реалізація проекту передбачала формування членами групи у виборчих округах «піраміди» в такому вигляді: керівник сектора – старший виборчої дільниці і десятки, котрі повинні забезпечити необхідну, визначену кожному окремо кількість голосів на користь конкретного кандидата на всіх звичайних виборчих дільницях країни. За щомісячну грошову винагороду найняті учасниками угруповання особи з числа місцевих жителів повинні були провести відповідну обробку та забезпечити голосування на користь конкретного кандидата визначеної кожному з них кількості виборців".

"Кожна із названих вище ланок отримувала – частина з листопада 2018 року, частина з січня 2019 року – фінансування, не передбачене жодним нормативним актом України, і тут ми повністю підтримуємо позицію МВС, що вказана діяльність носить протиправний характер та передбачає вплив на результати виборів", – наголосив один з керівників спецслужби.

Кононенко також заявив, що "створена організація має свою ієрархію і розподіл обов’язків та складається з керівника, яким є один із народних депутатів України. Сьогодні його не називаємо свідомо для того, щоб не прив’язувати його до жодної з політичних сил. По суті, він є замовник всієї цієї роботи".

Під процесуальним керівництвом Генеральної прокуратури України проведено понад 50 санкціонованих судами обшуків на території України в рамках кримінального провадження за ч.1 ст. 255 КК України (створення злочинної організації), - уточнили у ГПУ.

- Я проти підкупу виборців, але засуджую також порушення інших норм українських законів! Стаття 160 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за підкуп виборця, але злочин, передбачений даною нормою, підслідний слідчим органів Національної поліції (стаття 216 Кримінального процесуального кодексу України), - написав у соцмережі екс-керівник Головного слідчого управління СБУ Василь Вовк. І додав, що "злочин, передбачений статтею 255 ККУ, також не є підслідним ні ДБР, ні СБУ, ні НАБУ, ні ДФС, ні будь-кому іншому - значить, за ПОЛІЦІЄЮ".

"Чи підслідність у рік виборів визначається не законом, а політичною доцільністю?!", - риторично запитав голова ГО "Антикорупційний рух Валентина Наливайченко".

- Я наївно вважала, що СБУ має працювати тихо і проводити брифінги виключно за фактом затримання. У мене тільки одне питання: де ваші підозрі і арешти? Де це все? Якщо людина скоїла злочин, створювала якісь піраміди, так заарештовуйте, - зауважила журналіст Альона Яхно.

Як інформував Резонанс, за результатами місцевих виборів 2015 року та перших виборів до ОТГ (об'єднаних територіальних громадах) Національна поліція України та Генеральна прокуратура України направили до суду 75 обвинувальних актів. За результатами судових розглядів винесено 81 вирок щодо громадян (один - виправдальний, решта - обвинувальні).

ТЕХНІЧНИМ КАНДИДАТАМ НА ПРЕЗИДЕНТСЬКИХ ВИБОРАХ ПРОПОНУЮТЬ ВІД 20 ДО 100 ТИСЯЧ ДОЛАРІВ

Тим часом поліція Чернігівської області повідомляє про 9 кримінальних проваджень щодо порушеннь виборчого законодавства, за якими відкрито дев’ять кримінальних проваджень.

  • За фактом перешкоджання журналістській діяльності в Чернігові (ч. 1 ст. 171 Кримінального кодексу України);
  • За фактом порушення порядку фінансування виборчої кампанії  в Чернігові (ч. 2 ст. 159-1 Кримінального кодексу України);
  • Три провадження за фактом перешкоджання здійснення виборчого права у Чернігові, Прилуках та Коропському районі (ч.1 та ч.2 ст. 157 Кримінального кодексу України).
  • Чотири провадження за фактом підкупу виборців у Чернігові, Козельці та Прилуках (ч. 1 ст. 160 Кримінального кодексу України).

Також поліція склала два адміністративні протоколи за фактом виготовлення та розповсюдження друкованих матеріалів передвиборчої агітації без вихідних даних (ст. 212-13 КУпАП).

Майже 60 повідомлень до поліції про ймовірне порушення виборчого законодавства стосувалася переважно підкупу виборців, пошкодження білбордів кандидатів або відсутності на них вихідних даних, збору особистих даних особами, які нібито проводять дослідження електоральних настроїв тощо.