29 квітень 2024, Понеділок, 23:05

Геращенко твердить, що отруєння двох дівчат у Боярці не пов’язано з Тік-Током (відео)

11 Березня 2021г.
Снимок экрана 2021 03 10 в 19.46.09

Якщо в середньому за рік в Україні фіксують близько 60 спроб підліткового суїциду, то тільки за два місяці 2021 року їх було вже 25, а в березні — нове загострення та нові жертви. Найчастіше заклики до самогубства поширюються через соцмережі. В одній з останніх таких хвиль підлітків закликали випити 40 пігулок знеболюючого препарату.

Про це 11 березня пише телеканал "Дом", передає Резонанс.

У лютому трагедія сталася в місті Боярка Київської області, у місцевому ліцеї. На перерві дві семикласниці пішли в аптеку, де купили спазмолітики. Це препарати, що знижують тонус і рухову активність м'язів. Під час уроку дівчата відпросилися до вбиральні й там випили по 40 пігулок кожна. У обох різко впав артеріальний тиск, і вони втратили свідомість. Дівчат знайшли однокласниці, повідомили вчителям і викликали "швидку". Життя однієї з учениць врятувати не вдалося, вона померла від отруєння. Її подруга вижила.

Через кілька днів ситуація повторилася вже у Черкаській області. В Умані двоє дівчат наковталися пігулок — благо, вижили.

З кожним днем таких випадків ставало все більше. У Добропіллі Донецької області 15-річна дівчинка прийняла пігулки, щоб не йти в школу. Її вчасно госпіталізували й трагічних наслідків вдалося уникнути. Схожі випадки сталися у Житомирській області та в місті Калуш Івано-Франківської області.

Всі випадки — як під копірку. Дівчата не були схильні до самогубства, проблем в сім'ї та з однолітками не мали. Правоохоронці припустили: за низкою суїцидів українських підлітків стоять злочинці. Куратори так званих "груп смерті" в соцмережах самі виходять на дітей, запрошують до гри й потім підштовхують до самогубства. Якщо ж підлітки відмовляються здійснювати суїцид, їх починають шантажувати. Їм дзвонять з погрозами, кажуть, що знають, де вони живуть, і самі прийдуть, щоб зробити над ними розправу.

В кінці лютого в соцмережі "Тік-Ток" з'явився новий небезпечний флешмоб під назвою "Я чекаю 3 березня". 3 березня у світі відзначали День очікування дива, в мережі ж на цю дату призначили "акцію масового суїциду".

Негативний вплив соцмереж на підлітків і як на це реагують правоохоронці у програмі "Право на Право" телеканалу "Дом" прокоментував заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

— Чи підтвердилася інформація, що недавнє отруєння медпрепаратами дітей пов'язано з флешмобамі в "Тік-Току"?

— Що стосується отруєння двох дівчат в місті Боярка — не підтвердилося, що це пов'язано з "Тік-Током". Були вивчені мобільні телефони, проведені співбесіди з дівчинкою, яка вижила, з їх батьками. Не знайшло підтвердження припущення, що підлітків спонукала випити велику кількість пігулок згубна інформація саме з "Тік-Току".

— Яка ж причина?

— Дівчина, яка залишилася в живих, заявила, що просто вони з подругою вирішили спробувати, що, можливо, це буде весело. Вони, можливо, очікували ефект як від сильного наркотичного засобу.

Але дійсно, в соціальних мережах поширюється багато неправдивої, брехливої інформації. У ній дітям пропонується виконувати ті чи інші завдання: щось намалювати на собі, щось розбити, зробити якісь дії... В кінцевому підсумку це може призвести до того, що дитина стає залежною.

Тобто, дитині починає подобатися така гра, коли їй через інтернет хтось невідомий ставить якісь завдання, які вона виконує із задоволенням. Зрештою, можуть поставити задачу, скажімо, стрибнути з десятого поверху.

Поліція бореться з наслідками подібного роду руйнівних дій в соціальних мережах. Ми також діємо превентивно, коли бачимо, що є якогось роду заклики негативного характеру. Якщо вони виходять з території України, ми таких людей знаходимо і затримуємо. У нас є успішні випадки затримання подібного роду людей. Але інтернет... Людина може перебувати на іншому кінці світу і намагатися захопити контроль над психікою людини в будь-якій країні.

Найважливіше в даному випадку — щоб батьки займалися більше своїми дітьми, більше приділяли їм часу. Те, що відбувається з дитиною, в першу чергу, це їх відповідальність.

— Нацполіція запустила флешмоб "Тебе люблять", де українські селебрітіс діляться своїми історіями про те, як стати щасливими, успішними. Наскільки українські зірки відгукнулися на таку ініціативу, наскільки вона популярна серед дітей та підлітків?

— Не можу вам сказати, наскільки флешмоб популярний серед дітей та підлітків. Ініціативу українських селебрітіс ми підтримуємо, вважаємо, що це правильно. І важливо, щоб на неї звернули увагу ще й батьки. І якщо батьки приділяють дитині увагу години три в тиждень, то приділяйте, будь ласка, шість чи дев'ять годин. Тоді ймовірність того, що дитина потрапить під негативний вплив в інтернеті, значно знизиться.

— Чи можливе блокування небажаного, підозрілого контенту? В "Тік-Току" зокрема.

— На жаль, ні. Технічно такої можливості немає.

Ми можемо блокувати всю соціальну мережу цілком, але там же є якісь абсолютно цивілізовані методи подачі інформації, гумор тощо. А вибірково може блокувати інформацію тільки сама соціальна мережа.

І зараз на Заході дуже активно йде дискусія щодо того, що соціальні мережі повинні бути більш відповідальними. У них повинен бути штат людей, які контролюють те, що публікується, прибирати порнографію, насильство і іншого роду речі. В принципі, американські соціальні мережі вже далеко в цьому питанні просунулися, вони навіть Трампа заблокували за заклики до штурму Капітолію. "Тік-Ток" — це китайська мережа. Думаю, що і там йдуть серйозні дискусії щодо відповідальності за нерегулювання контенту.

— Чи ведеться роз'яснювальна, освітня робота з боку правоохоронної системи?

— Роз'яснювальна робота ведеться, є цілий ряд публікацій, відеорепортажів, новин, де ми даємо подібного роду інформацію. Особисто я минулої суботи провів так званий club-house з спільнотою mamas, до якого входять 22 тисячі молодих мам. І ось жінки якраз цікавилися питанням, як боротися з цією напастю.

— Які можна дати поради батькам: як уберегти дітей від негативного впливу контенту в соцмережах?

— Перше: більше часу приділяти дітям. Розмовляти з ними, цікавитися, що їх турбує, що вони побачили в смартфоні в соціальних мережах.

Друге: встановлювати на смартфонах і комп'ютерах своїх дітей спеціальні програми (вони широко доступні), які дозволяють контролювати контент, яким цікавиться дитина. Це може бути починаючи від елементарних налаштувань браузера, що забороняють або сигналізують про захід на різного роду сайти з насильством та іншими речами, закінчуючи спеціальною програмою, яка встановлюється в смартфон. І батьки отримують звіт про те, на яких сайтах була дитина. І якщо дитина відвідує сайти про освіту, в YouTube дивиться якийсь мультик або фільм — це нормально. А якщо дитина починає заходити на сайти, де показують насильство, тортури та інше, то батьки отримують інформацію про це, і вони повинні приділити час своїй дитині. Це завдання, в першу чергу, сім'ї — це відповідальність за життя, яке ти породив.

ПОЛІЦІЯ ВІДКЛИКАЛА СУПРОВІДНИЙ ЛИСТ ДО НКРЗІ З РІШЕННЯМ СУДУ, ЗА ЯКИМ ПРОВАЙДЕРИ ЗОБОВ’ЯЗАНІ ЗАБЛОКУВАТИ 426 САЙТІВ, – ГЕРАЩЕНКО

Як нагадує Резонанс, напередодні Уповноважений Президента з прав дітей Микола Кулеба заявив, що у кіберполіції потрібно створити окремий підрозділ для відстежування потенційних загроз для дітей в інтернеті. Про це він сказав під час пресконференції «Всесвітній день проти сексуальної експлуатації. Як захистити дитину».

Кулеба вважає, що такий підрозділ має відстежувати можливий небезпечний для дітей контент.  Він також розповів про десятки тисяч звернень, що надійшли до офісу - від вчителів, від батьків щодо заборони взагалі "Тік-Току".

У свою чергу, Офіс Генерального прокурора ініціює створення в соцмережах online-каналів довіри - для неповнолітніх жертв і свідків злочинів.

"Чи дійсно ми знаємо своїх дітей, як часто ми розмовляємо з ними? Події останнього місяця, на жаль, доводять зворотне. Віртуальний світ та «друзі» в ньому під час впливають на дітей більше, ніж батьки. На телеканалі "Дом" у програмі "Право на право журналісти аналізували, хто запускає небезпечні флешмоби в соцмережах, чому участь в них так цікава та як допомогти дитині вийти з небезпечної гри. Певні висновки повинні бути і для правоохоронної системи. Цифровий світ не стоятиме на місце, як і віртуальні злочинці, дії яких шкодять цілком реально. Отже, й нам необхідно негайно переформатовувати підходи: не підлаштовуватися ситуативно, а вирішувати проблеми сучасними методами. І батьки, звісно, не повинні стояти осторонь", - написала 11 березня у соцмережі Facebook начальник Департаменту захисту дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора Юлія Усенко.

СУД ХАРКОВА ПОСТАНОВИВ ЗАБЛОКУВАТИ НИЗКУ ТELEGRAM-КАНАЛІ

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram