21 вересень 2023, Четвер, 14:28

Катастрофа на ЧАЕС: СБУ оприлюднила секретні документи

0
изображение_2021-04-26_121100

Державний архів Служби безпеки України оприлюднює секретні документи КДБ щодо катастрофи на Чорнобильській АЕС.

Про це повідомляє пресслужба відомства, передає Резонанс 26 квітня із посиланням на Українські новини.

Серед документів – найперша доповідь про вибух від директора ЧАЕС Віктора Брюханова, переговори операторів станції в момент аварії, евакуація майже 45 тисяч жителів Прип’яті та прилеглих районів.

Архівні справи свідчать, що аварії на ЧАЕС траплялися і до 26 квітня 1986 року. Наприклад, в 1982 році на першому енергоблоці стався значний викид радіоактивних речовин. Але доповідь КДБ про це закінчується звичним “вжито заходи для недопущення панічних і провокаційних чуток”. У 1984 році аварійні ситуації були на 3 та 4 енергоблоках.

Також повідомляється, що в 1983 році керівництво Москви отримало інформацію, що ЧАЕС є однією з найнебезпечніших атомних станцій в СРСР через відсутність коштів безпеки. У разі аварії радіоактивність оцінювалася “в 60 разів вище, ніж при вибухах атомних бомб в Хіросімі та Нагасакі”.

8 липня 1986 року з’явилася директива, яка засекречувала всі деталі аварії на ЧАЕС: її причини, характер руйнувань, склад суміші, викинутої в повітря під час вибуху, радіаційну обстановку, масштаби робіт по ліквідації, захворюваність і інші.

Крім того, повідомляється, що в жовтні 1987 року кореспондент французької газети Жан П’єр намагався вивезти за кордон зразки ґрунту і води з Прип’яті. Однак в секретній доповіді КДБ відзвітували про успішну спецоперацію: взяті іноземцем зразки були підмінені на радіоактивно чисті.

Читайте Резонанс в Facebook и подписывайтесь на наш канал в Telegram