» Катастрофа на ЧАЕС: СБУ оприлюднила секретні документи

16 май 2021, Воскресенье, 18:13

Катастрофа на ЧАЕС: СБУ оприлюднила секретні документи

0

Державний архів Служби безпеки України оприлюднює секретні документи КДБ щодо катастрофи на Чорнобильській АЕС.

Про це повідомляє пресслужба відомства, передає Резонанс 26 квітня із посиланням на Українські новини.

Серед документів – найперша доповідь про вибух від директора ЧАЕС Віктора Брюханова, переговори операторів станції в момент аварії, евакуація майже 45 тисяч жителів Прип’яті та прилеглих районів.

Архівні справи свідчать, що аварії на ЧАЕС траплялися і до 26 квітня 1986 року. Наприклад, в 1982 році на першому енергоблоці стався значний викид радіоактивних речовин. Але доповідь КДБ про це закінчується звичним “вжито заходи для недопущення панічних і провокаційних чуток”. У 1984 році аварійні ситуації були на 3 та 4 енергоблоках.

Також повідомляється, що в 1983 році керівництво Москви отримало інформацію, що ЧАЕС є однією з найнебезпечніших атомних станцій в СРСР через відсутність коштів безпеки. У разі аварії радіоактивність оцінювалася “в 60 разів вище, ніж при вибухах атомних бомб в Хіросімі та Нагасакі”.

8 липня 1986 року з’явилася директива, яка засекречувала всі деталі аварії на ЧАЕС: її причини, характер руйнувань, склад суміші, викинутої в повітря під час вибуху, радіаційну обстановку, масштаби робіт по ліквідації, захворюваність і інші.

Крім того, повідомляється, що в жовтні 1987 року кореспондент французької газети Жан П’єр намагався вивезти за кордон зразки ґрунту і води з Прип’яті. Однак в секретній доповіді КДБ відзвітували про успішну спецоперацію: взяті іноземцем зразки були підмінені на радіоактивно чисті.

Читайте Резонанс в Facebook и подписывайтесь на наш канал в Telegram