» Фаховість та моральний стрижень: без чого немає спецслужб

07 липень 2022, Четвер, 11:12

Фаховість та моральний стрижень: без чого немає спецслужб

18 Вересня 2018г.
0
Фото: Reuters
Фото: Reuters

В німецькому політикумі розгортається публічний скандал, пов’язаний з ініціативою звільнення очільника німецької політичної контррозвідки (Служба захисту конституції). Канцлерка Ангела Меркель та міністр внутрішніх справ Горст Зеєгофер вкрай невдоволені позицією, яку зайняв інтелігентний та стриманий голова Служби Ганс-Георг Маассен (професор права за основним фахом) під час подій в східнонімецькому місті Хемніц.

Нагадаємо, після зухвалого вбивства місцевого мешканця “біженцями” з Сирії та Іраку наприкінці серпня цього року громадські активісти та небайдужі городяни повстали проти нелегальних мігрантів та поліцейського свавілля, пов’язаного з замовчуванням злочинів чужинців проти німців. У відповідь бойовики ліворадикальних організацій, що звикли діяти під прикриттям правоохоронців, організували масові заворушення та провокували насильство проти патріотично налаштованих містян. Політично заангажовані засоби масової інформації розгорнули масштабну істерику, волаючи на весь світ, що в саксонському місті на вулиці вийшли “нацисти”. Ну, в традиційному і для українського медіа-простору ключі: “дивіться-дивіться-дивіться! Нацисти у вишиванках. Співають гімн. Зігують. Тривога !!!”.

Супроводжувалась ця вакханалія демонстрацією невідомо ким відзнятих і нарізаних відеороликів в інтернеті, де стверджувалося, що “нацисти” влаштовують “погроми” та “полювання на біженців”. Професіонал і фаховий юрист, очільник Служби захисту конституції публічно виступив із заявою, що відео з провокаційними підписами – фейкові, а їх поширення – очевидна інформаційно-психологічна спецоперація, націлена на суспільну дестабілізацію та поширення паніки.

Цього очільнику спецслужби політкоректні адепти мультикультуралізму пробачити не змогли. Відповідальні за примусове розселення серед корінних мешканців кількох мільйонів так званих “біженців” політикани звинувачують Маассена в непрофесіоналізмі, неправильному керівництві без пековою структурою, та політичних симпатіях до третьої за розміром партії країни “Альтернатива для Німеччини”. Зрозуміло, що насправді мова йде про спробу перетворити і без того політично чутливий (оскільки до його завдань належить боротьба з “екстремізмом”) безпековий орган в політичну політкоректну жандармерію.

Останнє має прямий стосунок до проблем національної спецслужби в Україні. Функціональний підрозділ СБУ, що займається приблизно тим самим обсягом питань, що й Служба захисту конституції ФРН, має назву “Департамент захисту національної державності”, проте у повсякденні оперативними співробітниками та керівним складом ідентифікується не без гордості як “жандармерія”. Начальник ДЗНД на практиці часто має можливість доповідати відомості про особливості динаміки оперативної обстановки безпосередньо вищому керівництву держави, оминаючи очільника Служби.

Звинувачення в роботі на іноземні спеціальні служби давно стали правилом хорошого тону в політичній полеміці українських еліт та люмпенізованих ЗМІ, що не означає відсутності такого фактора, але вкрай нівелює його достовірність у форматі безвідповідальних звинувачень. На старті виборчих перегонів 2019, з огляду на дестабілізацію суспільства та політикуму, безпрецедентну активність іноспецслужб на території України та слабкий контррозвідувальний режим, очевидно, що на плечі оперативного складу та керівника ДЗНД лягає колосальний тягар відповідальності.

Залишається сподіватися, що в ДЗНД СБУ служать та працюють на національну безпеку такі самі принципові та порядні люди, як Ганс-Георг Маассен у Німеччині.

10644894_1420164824870866_4921057974746530699_n
Юрій Михальчишин Народний депутат України VII скликання (2012–2014). 2015-2016 роки радник голови СБУ. Кандидат політичних наук