23 березень 2024, Субота, 00:54

Паспортний БАЛаган по-українськи

12 Квітня 2017г.
77777

Олена Мельник, Резонанс

Понад місяць тому Спеціалізована антикорупційна прокуратура та Національне антикорупційне бюро України у судовому процесі влаштували справжню сенсацію! Цитую Укрінформ, «сторона обвинувачення заявила в Солом'янському райсуді міста Києва про те, що відсторонений голова Державної фіскальної служби Роман Насіров має громадянство Великої Британії та Угорщини».

Опустимо детективну історію із довідкою з британського посольства та службовим листуванням між Національним агентством із боротьби зі злочинністю Великої Британії (NCA) та НАБУ, яке дивним чином потрапило до ЄвроОптимістичних нардепів та ЗМІ. Топорні «зливи» документації через споріднені медіа-ресурси, на жаль, стали негарною традицією вітчизняних антикорупціонерів. А оприлюднені днями «копії протоколів огляду відеозаписів, які велись у рамках проведення оперативно-технічних заходів у службовому кабінеті судді О. Бобровника» взагалі тягнуть на окреме кримінальне провадження ГПУ - за розголошення матеріалів досудового рослідування та негласних оперативно-розшукових заходів.

7777777777777

ЯК ДЛЯ НАБУ СТВОРЮЮТЬ «НЕДОТОРКАННИЙ» ПРОСТІР

Як і безпрецедентний тиск на Солом’янський суд столиці заслуговує на увагу… ні, не Порошенка, а Вищої ради правосуддя.

В Україні на даний час відсутня будь-яка відповідальність (ні кримінальна, ні адміністративна) за набуття громадянства іншої держави та за неповідомлення про це відповідні органи державної влади. Міжнародна юридична компанія LEXLIGA

"Повернемось до наших баранів". Резонансні звинувачення антикорупціонерів на адресу відстороненого очільника ДФС (хоча подвійне громадянство наче не корупційний злочин, і не кримінальне правопорушення взагалі) викликали хвилю «полювань на відьом» із кількома паспортами. У першу чергу, власників іноземних документів почали викривати у стінах Верховної Ради. І познаходили навіть серед чиновників столичної мерії.

Як тут не згадати за першого заступника керівника НАБУ - Гізо Углаву.

Попри активний тег на сторіночку Gizo Uglava, навіть не сподівалась, що  борець із світовою корупцією зійде з олімпу до коментаря пересічній українській журналістці. Ще й, на відміну від грантово-штатних співаків дифірамбів, нелояльної до новоутворених структур.

Відтак - щиро вдячна колегам із 1NEWS за журналістське розслідування. Або, як зараз модно казати, авторську публіцистику.

Заступника директора НАБУ Гізо Углаву призначили з грубим порушенням (документи)

Якщо коротко, журналісти з’ясували, що наказ грузинського президента про припинення громадянства Гізо Углави з’явився лише 7 червня 2016 року. На посаду першого заступника директора українського НАБ Ситник призначив Углаву 25 квітня 2015 року. Тобто понад рік антикорупційний посадовець вищого рівня мав іноземне підданство.

Видання відмітило, що «комісія при Президенті України рекомендувала надати українське громадянство Углаві у грудні 2014 року. Указ Петра Порошенка про прийняття Углаву до українського громадянства на офіційному сайті Глави держави дивним чином відсутній».

Артему Ситнику вже закидають, як мінімум, службове недбальство. Лунають і вагоміші звинувачення…

Якими можуть бути правові наслідки «Углава-гейту»?

Резонанс запитав у компетентних експертів. Далі - пряма мова.

Галина Климович, легендарна слідча Генеральної прокуратури України (справжній слідчий - це як і президент, колишніх не буває - Резонанс ), заступник голови політичної партії «Патріот»:

Я впевнена, що Гізо Углава потрапив на посаду заступника керівника НАБУ не з власної ініціативи Артема Ситника, а за твердим наполяганням Президента Порошенка, тому відповідальність за порушення Закону мали би понести ці двоє. Не таємниця, що у витоків створення НАБУ стояли саме грузини, і на посаду очільника цього органу планувався спочатку Михайло Саакашвілі, а потім Давід Сакварелідзе, у якого також було подвійне громадянство, членство у політичній партії та абсолютне не володіння державною мовою України.

Всі ці фактори не стримували Президента Порошенка та його адміністрацію, але стали серйозними запобіжниками для конкурсної комісії.

Вважаю, що грузини, затративши час та ресурси на підготовку створення НАБУ, не могли втратити там свої позиції, тому призначення Гізо Углави на посаду 1-го заступника директора НАБУ, скоріш за все, стало предметом "високих" домовленостей. Зараз кон’юнктура змінилася, тому й "згадали" про дотримання закону.

Василь Вовк, екс-начальник Головного слідчого управління Служби Безпеки України:

Заступник директора НАБУ Гізо Углава, призначений за вказівкою з Банкової, ніколи нічого не робив. На його робочому столі – тільки годинник, який йому також не потрібен. Усі іноземці, яких влада обманливо представляла реформаторами, бариги, причому з подвійним громадянством.

Президента підставляли усі, кому не ліньки, щоб давав український, кров’ю нами здобутий паспорт, зазвичай, щоб сховатися від міжнародного розшуку!

Якщо підставляли?

Зараз в СБ України працюють дві особи на високих посадах, які мають російські паспорти. Що ще потрібно?!

Василь Вакаров, антикорупційний експерт:

Я оцінюю дану ситуацію через потенційний (або реальний) конфлікт інтересів, у якому перебував керівник НАБУ Ситник, призначаючи собі заступника з порушенням діючого законодавства України. У чому він полягає, який зиск мав керівник НАБУ? Це потрібно з’ясувати під час розслідування в рамках адміністративного процесу, або якщо виявляться ознаки іншого злочину, то в кримінальному. У будь-якому випадку Генеральна прокуратура має розпочати відповідну перевірку, доручивши СБУ зібрати матеріали та докази за даним фактом. Уже на підставі цих матеріалів слід приймати інші рішення: скасування наказів, рішень, підписаних Углавою, тощо. На час перевірки слід відсторонити від виконання обов'язків як керівника НАБУ Ситника, так і його заступника Гізо Углаву.

Микола Щуріков, перший заступник генерального директора ПАТ "Одеський припортовий завод»:

Щодо незаконого призначення Углави, то він є частиною злочинної групи, яка має на меті зміну уряду та захоплення влади в Україні. І господар цієї групи, яку очолює Саакашвілі, напевно за кордоном.

У моїй справі є багато документів за підписом Углави і частина з них поза законом. Наприклад, листування із СБУ, яке чомусь надавало відповідь Углаві у рамках таємної контррозвідувальної справи. На якій підставі це робилося - не зрозуміло. Чинне кримінального законодавство не дозволяє оскаржити це беззаконня. Але воно буде розглядатися вже під час судових слухань по суті висунутих звинувачень. Також є відповідна практика ЄСПЛ.

Олег Бабіч, адвокат, захисник голови Центрвиборчкому Михайла Охендовського, керуючий партнер адвокатського об'єднання «Лекс енд баклер»:

Гніль корупції з'їдає навіть «святая святих» - і керівництво, і рядових детектив Національного антикорупційного бюро України. Вони виявились нездатними утриматися від спокуси. Торгівля національними інтересами, вимагання грошей, фальсифікація кримінальних справ іноземними гастролерами, це - сіра буденна робота детективів під орудою професійно непридатних та корумпованих керівників. Робота, яка давно вже знищила залишки довіри до НАБУ у кожного українця.

Тепер стало зрозуміло для чого НАБУ без дозволу суду, як це передбачає закон, потрібна була конфіденційна інформація про Державний реєстр виборців. Інформація, якої достатньо для організації несанкціонованої точки доступу до нього і втручання в його роботу з будь-якої точки світу.

Не може бути простим збігом, що запит на отримання секретних даних від Центральної виборчої комісії був підписаний підлеглим, як тепер з'ясовувалали журналісти, іноземного громадянина Гізо Углави.

Зараз існують реальні підстави ставити питання не тільки про зловживання владою, а й державну зраду перших осіб антикорупційного бюро і шпигунство одного з них. Чи не тільки одного?

Залишається сподіватись, що компетентні органи більше не зможуть закривати очі на руйнівні наслідки імпорту політичного секонд-хенду для нашої держави. Інформація про подвійне громадянство фактичного керівника НАБУ потребує невідкладного розслідування. І найжорсткіших заходів реагування попри будь-які воплі корупційного планктону з числа "друзів НАБУ".

Від автора: Підсумовуючи - дозволю і собі ще п’ять копійок. Головному набуїну журналісти нагадали його ж слова: "Я першого заступника не призначав на посаду до тієї пори, поки він не отримав громадянство України і поки я не переконався, що він відмовився від громадянства Грузії. Тому що ми розуміли, наскільки це важливо». Ніяк не можу повірити - невже Ситник сказав неправду?! Так, суто риторичне запитання...

НА ХАБАРІ ЗАТРИМАЛИ ЧИНОВНИКА, ПРО КОРУПЦІЮ ЯКОГО ПОПЕРЕДЖАЛИ СААКАШВІЛІ

До речі, на антикорупційній брехні нещодавно упіймали і екс-губернатора Саакашвілі. Після того, як військова прокуратура Південного регіону разом з СБУ затримали на хабарі начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та оборонної роботи Одеської ОДА Сергія Помазана, про корупцію якого правоохоронці попереджали на той час губернатора, нині необмежений держслужбою політик написав у Facebook дослівно: «Цього суб’єкта я звільнив через підозру у корупції. Після мого відходу його відновили і ось результат».

picturepicture_34975782179429_88825

Натомість ЗМІ оприлюднили розпорядження самого Саакашвілі, який у жовтні 2016 року поновив Помазана на посаді. «Не зробити цього губернатор не міг, тому що звільнений виграв судову тяжбу, тому і особливих причин брехати не було», - зазначив журналіст Думской. Ось тут я не згідна. Підстави брехати були і чималеньки! Інакше Міхеілу Ніколозовичу довелось би пояснювати - чому не було масових акцій протестів, зокрема біля обласної ОДА, проти повернення на держслужбу корумпованого чиновника. Чому активісти під орудою губернатора не бігали з шинами, як біля обласної прокуратури, коли Генпрокурор Віктор Шокін виконав рішення суду і поновив на посаді Миколу Стоянова?! Здавалось би - де губернатор, а де прокуратура… Але ж повернення Стоянова просто спати не давало окремим представникам місцевої громади. Чому ж така вибірковість у антикорупційній боротьбі?!

МИКОЛА СТОЯНОВ: «БАЖАННЯ ПОВЕРТАТИСЬ ДО ПРОКУРАТУРИ НЕМАЄ. ПІДУ У ПОЛІТИКУ»

Тим часом взаємні звинувачення у множинному громадянстві стають улюбленою забавкою не лише столичного політикуму. За інформацією УНІАН, губернатор Закарпаття у День сміху звернувся до Генпрокурора Юрія Луценка з проханням притягти до кримінальної відповідальності нардепа Виктора Балогу за начебто громадянство іншої країни. Австрії.

Москаль Луценко

У відповідь той в ефірі "Телеканалу ZIK" закликав вітчизняні спецслужби перевірити наявність канадських паспортів у дружини та дітей Геннадія Москаля.

13260089 1013484595354637 523691465419455425 N
Олена Мельник Редактор, юрист, Резонанс