13 квітень 2024, Субота, 10:36

Що крутіше – «поправки Лозового» чи їх тлумачення Матіосом

30 Липня 2019г.
Снимок экрана 2019 07 30 в 11.26.11

Усім правникам відомі «поправки Лозового» до Кримінального процесуального кодексу України, які значно ускладнили життя органів досудового розслідування і судів. Особливо це стосується порядку призначення і проведення експертиз та обмеження строків досудового розслідування. Їх не критикував тільки лінивий.

Думки різняться в залежності від того, хто яку сторону займає в кримінальному процесі. Прокурори і слідчі одноголосно за повне скасування цих поправок. Адвокати та правозахисники визнають, що їх окремі положення, особливо щодо обмеження строків розслідування, потребують корегування і вдосконалення, але не повного скасування.

ЧИ ПОТРІБНО ОБМЕЖИТИ СТРОКИ ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ?

Проте, за одним з основних принципів права повинен застосовуватись чинний на даний час закон, поки він не буде скасований або змінений.

Поки тривають дискусії і усі очікують початку роботи нової Верховної Ради, щоб вона прийняла рішення щодо «поправок Лозового», матіосівська військова прокуратура, знайшла свій спосіб обійти їх, тобто, чинне кримінальне процесуальне законодавство.

Перед законом усі рівні. Але є ті, що вважають себе рівнішими. Військові прокурори на чолі з А. Матіосом віднесли до тих рівніших себе. Ніби то саме їм нарівні із законодавцем або Конституційним Судом України дозволено тлумачити закон. Цей орган давно славиться своїм досить вільним тлумаченням правових норм.

Одна справа, якщо це робиться не дуже помітно, у кримінальних провадженнях, які не привертають уваги суспільства. Але військова прокуратура з незрозумілих причин стала робити це в такому кримінальному провадженні, яке перебуває в центрі уваги не лише в Україні, але й за ним уважно слідкують експерти в інших країнах. Йдеться про кримінальне провадження відносно колишнього начальника Генерального Штабу Збройних Сил України генерал-полковника Замани В.М., якому вручено повідомлення про підозру у державній зраді.

ЩО СТОЇТЬ ЗА АРЕШТОМ ЗАМАНИ

Здавалось би, що у цій справі слідчим і прокурорам треба безумовно дотримуватись усіх чинних процесуальних вимог, як би вони не ставились до них. Поганий він чи хороший, але це – закон. Порушення процесуальних норм при отриманні доказів може призвести до визнання цих доказів недопустимими.

Але чи то часу було обмаль і військова прокуратура чомусь ду-у-уже поспішала із затриманням Володимира Замани перед самим початком скандалу з «Укроборонпромом» і президентськими виборами, чи були ще якісь причини, але військова прокуратура і особисто Матіос лихо обійшли усі «поправки Лозового». Ці поправки заважали їм у швидкості затримання Замани і направлення обвинувального акту по ньому до суду, щоб ще до виборів відрапортувати – винуватець у здачі Криму і усіх поразках українського війська знайдений та притягнутий до відповідальності.

По перше, як виявилось, основний доказ, якій покладено в підґрунтя усього обвинувачення Замани – висновок військової експертизи, викликає багато питань щодо законності її проведення. Захист відразу звернув увагу, що ця експертиза була призначена постановою військового прокурора, тоді як згідно вимог ст. 242 КПК України після «поправок Лозового» це мав право робити виключно слідчий суддя чи суд.

І хоча досудове розслідування цього кримінального провадження доручено групі з 11 слідчих слідчого управління ГУ СБУ в м. Києві та Київській області, постанова про призначення експертизи підписана не слідчим, а військовим прокурором Б. Осіченко. До речі, цікавий факт – на 11 слідчих у цьому кримінальному провадженні визначено 32 процесуальних керівника! По три військових прокурора на одного слідчого. Як в прислів’ї – на одного раба три прораба.

Але найвражаюче – висновок експертів з майже 140 сторінок друкованого тексту було виготовлено в просто рекордний строк – за 10 робочих днів. Експертам для підготовки висновку треба було попередньо ознайомитись з матеріалами кримінального провадження, які налічують більше 100 томів, частина яких є з обмеженим доступом і знайомитись з ними можна було тільки в режимно-секретному органі. Працездатність цих експертів є просто надлюдською.

Стаття 62 Конституції України визначає, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Ця визначальна норма продубльована і розтлумачена в ст. 87 КПК України, згідно якої є усі підстави для визнання висновку військової експертизи у справі Замани недопустимим доказом. А без цього висновку фактично немає і самої справи.

По друге, терміни досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні продовжив до 7 місяців заступник генерального прокурора Матіос, хоча згідно вимог ст. 219 КПК України після «поправок Лозового» це мав право робити тільки слідчий суддя.

Пояснення цим своїм обходженням «поправок Лозового» військові прокурори придумали з розрахунку на дурнів. Вони стверджують, що «поправки Лозового» мають один нюанс – вони не діють на кримінальні провадження, зареєстровані в ЄРДР до набрання чинності цими «поправками», тобто до 15.03.2018 року. А кримінальне провадження щодо Замани було виділено 02.02.2019 року з іншого кримінального провадження № 42014000000000322, яке було зареєстровано ще 24.04.2014 року, тобто, задовго до «поправок Лозового». А відтак на думку військових прокурорів і А. Матіоса у справі В. Замани вони можуть не дотримуватись правил,запроваджених «поправками Лозового».

Хто же тут правий – «поправки Лозового» чи «тлумачення Матіоса»?

Давайте уважно прочитаємо, як викладене в КПК застереження щодо чинності «поправок Лозового». «Зміни набрали чинності з 15.12.2017 р., але вводяться в дію з 15.03.2018 р., не мають зворотної дії в часі та застосовуються до справ, по яким відомості про кримінальне правопорушення, внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань після введення в дію цих змін.»

Ніби то усім, хто може читати, ясно, що поправки застосовуються до справ, по яким відомості про кримінальне правопорушення, внесені в ЄРДР після введення в дію цих змін, тобто, після 15.03.2018 року. По кримінальному провадженню щодо В. Замани відомості внесені в ЄРДР 02.02.2019 року і кримінальному провадженню надано зовсім інший номер - 62019000000000046. Ніби то, усім ясно, що це нове кримінальне провадження, зареєстроване в ЄРДР після набрання чинності «поправками Лозового». Крім матіосівських військових прокурорів.

Важко навіть припустити, що 11 слідчих СБУ і 32 військових прокурори, а також великомудрий головний військовий прокурор Матіос не змогли уважно прочитати це речення в Кодексі. Схоже, прочитали, але тільки частково і так, як було вигідно їм, щоб крутити законом, як собака хвостом.

Ці викрутаси були покладені в основу справи проти генерал-полковника Замани і він вже відсидів під вартою 3 місяці. Якщо обвинувачення відносно нього розвалиться, він не пробачить це переслідування. А військова прокуратура своїми порушеннями процесуальної процедури здобуття доказів багато зробила для цього...

Може за це доведеться трохи часу провести за гратами іншому генерал-полковнику?

Маркевич
Анатолій Маркевич Закінчив із відзнакою у 1982 році військово-юридичний факультет Військового Інституту. У 1982-1991 роках працював на різних посадах у військових прокуратурах Збройних Сил СРСР. У 1992-2005 роках - в системі військових прокуратур Генеральної прокуратури України. Пройшов службові сходинки від слідчого військової прокуратури гарнізону (армії) до заступника військового прокурора Центрального регіону України, полковник юстиції запасу, почесний працівник прокуратури України, ветеран прокуратури України. З 2006 року адвокат в м. Києві.