14 квітень 2024, Неділя, 11:40

Спалення країни руками самих же українців?

17 Квітня 2020г.
93515585 2923068121113193 7681485434790084608 N

Вчора ввечері Київ вийшов на перше місце у світі за рівнем забрудненості повітря. Показник його забруднення перевищував норму практично вчетверо і досягнув позначки 300 PM 2,5.

Фахівці зазначають, що у повітрі зафіксовані продукти горіння. А причина, впевнений, не здивувала нікого – це пожежі у Житомирській області, в лісах Чорнобильської зони та самому місті Київ.

В Україні впродовж останнього тижня щодня фіксували до 800 загорянь у природних екосистемах у кожній області без виключення.

З 4 квітня в Чорнобильській зоні відчуження не можуть загасити пожежу, яка виникла, за даними поліції, в результаті умисного підпалу трави «заради забави».

Проблема полягає ще й в тому, що з листям горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, наприклад, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони як правило, стають причиною пирхоти в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні вуглеводи, а при горінні гуми утворюються сажа і сприятливі для респіраторних захворювань оксиди сірки.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. При згорянні утворюється зола, яка є поганим добривом і призводить до все більшого збіднення ґрунту. Виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин, саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.

Штраф, який був передбачений за підпал трави у 175 гривень – це просто абсурд, а тому рішення про його збільшення актуальне й на часі, аби кожен, хто бере сірник до рук, задумався про непоправну шкоду, яку може завдати як природі, так і людству.

Саме зараз, у час надзвичайно важких випробувань для України і світу, проблема спалювання сухостою стає вкрай актуальною.

Адже через відсутність здорового глузду і відповідальності у поодиноких громадян на небезпеку наражається кожен українець, здоров’я якого погіршиться через забруднення повітря димом, випарами та іншими викидами від горіння «трави». А тому народні депутати підтримали посилення відповідальності за спалювання рослинності та забруднення повітря. Ми підняли суму штрафів за такі правопорушення одразу у 18 разів.

Максимальна сума за спалювання трави, підпал лісу або знищення лісосмуги має зрости до 153 тисяч гривень.

Але, насправді, штрафи не допоможуть, якщо люди не почнуть керуватися аргументами розуму і не стануть більш відповідальними за здоров’я довколишніх і за екосистему загалом. Ця жахлива «традиція», яка є результатом господарювання людей, наскільки узвичаїлась, що навіть поліція ставиться до викликів щодо підпалу трави досить несерйозно. Та й знайти людину, яка спричинила масштабне горіння доволі таки важко.

Відтак, вся надія на покращення ситуації – у руках самих громадян. Як тих, які повідомлятимуть про підпали, так і тих, які нарешті відмовляться від цього виду «господарювання». Цивілізовані альтернативи, зрештою, існують: так, надзвичайники радять не палити, а «компостувати» листя та траву.

Також в Україні є декілька громадських організацій з переробки листя на добриво, а в деяких містах навіть майданчики для його утилізації. Погоджуюся, що дієві екологічні громадські ініціативи в Україні є поодиноким явищем, але це не причина цю країну спалювати. А ще вихід з ситуації, що б фермери, аграрії ще восени скошували траву і відправляли її на переробку або використовували у власних фермерських господарствах.

Люди повинні усвідомити, що ідеться передовсім про їхнє життя і навіть за відсутності можливості швидкої переробки трави чи листя у конкретному регіоні, шукати альтернативу, або ж зорганізувати відповідні екоініціативи! Зрештою час кожному збагнути, що ресурсами нашої Землі не можна тільки користуватися, потрібно також віддячувати і віддавати природі!

Втім найвідповідальнішу функцію таки повинні виконувати правоохоронні органи – навіть, якщо люди стануть більш відповідальними, всеодно знаходитимуться «палії», бо така уже людська природа.

Але, на превеликий жаль, ми не зауважуємо поліції, яка б знаходила винних у палінні сухостою, і не бачимо штрафів – навіть невеликих, які були донедавна. Тому, крім парламентарів, надзвичайників і свідомих громадян, свою роботу мають зробити правоохоронці та місцеві органи влади, оскільки закони необхідно виконувати безоглядно, а не вибірково!

Важливо, аби держава гарантувала посилений контроль за виконанням цього питання. Для цього правоохоронці мають стежити за територіями ризику і миттєво реагувати на дії порушників. Й за гектари спаленого лісу, сільськогосподарських угідь, будинків має також нести відповідальність і місцева рада, на території якої відбулося загоряння. Бо саме на місцях чиновники повинні проводити масштабну роз’яснювальну роботу з селянами щодо небезпеки спалювання листя та сухостою на своїх земельних ділянках.

Інший аспект, який також має право на існування: а чи не навмисно окремі люди підпалюють суху траву в тих місцях, де в цьому навіть немає потреби робити – у парках, міських скверах? Тут величезна ділянка роботи для наших правоохоронців – такі хаотичні підпали можуть бути також одним із елементів війни чи рейдерства, чи цільового посилення соціального невдоволення…

Ситуація із пандемією коронавірусу та інші глобальні виклики ще більше увиразнюють комплекс проблем, з якими ми живемо щодень, не завжди їх помічаючи. Зокрема, це катастрофічно низький стан здоров’я українців. Люди звикли казати: «То все через Чорнобиль» чи «Бо медицина погана». І не завжди можна заперечити, проте, коли двічі на рік вся країна на декілька тижнів перетворюється на суцільне канцерогенне й отруйне багаття, то замислюєшся над справжньою природою наших бід…

А дуже часто спровоковуємо проблему ми самі, коли не хочемо змінюватися, аби стало краще, коли не вміємо бути відповідальними, коли є байдужими одне до одного, до законів, до моралі та природи.

Перед Великоднем, маю надію, багато хто про це замислиться…

Foto 1024x683
Михайло Цимбалюк Народний депутат України, ВО «Батьківщина», заслужений юрист України, доктор юридичних наук, професор