24 червень 2024, Понеділок, 10:01

Закон про зброю: з чого варто почати

19 Лютого 2021г.
Image (2)

Григорій Мамка для Юридичної газети.

Дискусія щодо легалізації короткоствольної вогнепальної зброї в Україні ведеться ледь не з часів проголошення незалежності. Блогери, журналісти та експерти часто піднімають тему легалізації зброї, міркують про готовність людей щодо її застосування з метою самооборони.

Закону про зброю в країні досі немає. Відбуваються постійні спекуляції на цій темі, мовляв, Україна — єдина держава, в якій немає такого закону. Я з цим згоден. Але поки що законодавчі напрацювання у цій сфері сирі та нелогічні. Ми досі користуємося нормами та інструкціями, передбаченими наказом МВД №622 від 1998 р.

Варто розуміти, що не така страшна сама зброя, як невміле її застосування. Ті, хто виступають «за», аргументують, що право володіння короткоствольною вогнепальною зброєю підвищить рівень громадської безпеки, знизить рівень вуличної злочинності, допоможе у боротьбі з незаконним обігом зброї, тобто, впорядкує хаос у цій сфері. В ідеалі так і мало б бути, але наслідки необізнаності у застосуванні зброї часто бувають непередбачувані та сумні. Згадаємо пару яскравих історій, які стались минулого літа: про «Луцького терориста», який захопив автобус з людьми, та терориста з Полтави, який взяв у заручники поліцейського. Подібні випадки свідчать про те, що не зброя є проблемою у суспільстві — іноді нею стають самі люди. На сьогодні культура поводження зі зброєю знаходиться на вкрай низькому рівні.

Перед початком V сесії Верховної Ради Комітет з правоохоронної діяльності рекомендував до прийняття у першому читанні законопроект №4335 «Про обіг цивільної вогнепальної зброї та бойових припасів до неї». Під час засідання комітету відбулась дискусія щодо законопроектів, у результаті якої за проєкт №4335 проголосували 10 членів комітету, 4 були проти і 4 утримались.

Що пропонує законопроект №4335

▪ Встановити категорії цивільної вогнепальної зброї:

А — автоматична вогнепальна;

В — гладкоствольна короткоствольна вогнепальна (травматична);

С — короткоствольна вогнепальна;

D — довгоствольна вогнепальна гладкоствольна;

Е — довгоствольна вогнепальна нарізна і комбінована вогнепальна зброя.

▪ За аналогією з посвідченням водія пропонується запровадити посвідчення власника зброї, у якому зазначатимуться категорії зброї, якою може володіти власник посвідчення. На кожну одиницю зброї впроваджуватиметься технічний паспорт з відомостями про власника зброї та її серійний номер.

▪ Право на користування зброєю надаватиметься громадянам без медичних протипоказань, судимості і тим, які не притягувались до адміністративної відповідальності протягом останнього року за ч. 3 та 4 ст. 126 (керування транспортом при тимчасовому обмеженні у праві керування і керування транспортом при позбавленні права керування), ст. 130 (керування у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння), а також за порушення правил поводження зі зброєю, розпивання алкоголю або вживання наркотичних засобів, дрібне хуліганство, вчинення домашнього насильства, виготовлення та пропаганду георгіївської стрічки, несплату аліментів, незаконне використання найменування та ознак належності до Національної поліції, самоуправство, а також за статтями, які регулюють правила адміністративного нагляду, порядок поводження з піротехнічними засобами, перебування в Україні та порядок в’їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї.

▪ Запроваджується обов’язкове страхування цивільної відповідальності за шкоду, яка може бути завдана третій особі або її майну внаслідок володіння, зберігання чи використання зброї.

▪ Запроваджується Єдиний державний реєстр цивільної зброї.

▪ Запроваджуються курси з вивчення матеріальної частини зброї, правил поводження з нею та її застосування.

▪ Визначаються заборонені до цивільного обігу вогнепальна зброя, бойові припаси до неї, частини зброї та додаткове обладнання до неї.

▪ Регулюються питання набуття у власність юридичними особами цивільної вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, спадкування цивільної вогнепальної зброї та бойових припасів, зберігання цивільної зброї та бойових припасів, застосування цивільної вогнепальної зброї для захисту.

▪ Єдиний державний реєстр цивільної зброї за цим проєктом передається МВС України.

Власне, моя позиція щодо обігу цивільної вогнепальної зброї проста: необхідно законодавчо врегулювати всі механізми, які на даний час існують в Україні. Це стосується впорядкування процедури видачі, дозволів на придбання, створення реєстрів. А питання короткоствольної вогнепальної зброї слід винести за межі. У нас, по суті, є декілька законопроектів, які підміняють поняття і у яких відсутня логіка. Пропонується внесення чогось нового, яке є «невипробуваним старим».

У суспільстві йде гостра дискусія щодо саме короткоствольної вогнепальної зброї. Це питання є тим наріжним каменем, довкола якого відбуваються суперечки. Якщо у нас на даний час існують механізми дозволу видачі, дозволу на придбання вогнепальної зброї, в т.ч. на її використання, то необхідно зібрати і законодавчо врегулювати всі нюанси щодо цих механізмів, які є на даний час. Тоді ми можемо говорити про те, що процедура видачі дозволів на придбання зброї законодавчо регулюється, і ми створюємо реєстри. Але питання щодо короткоствольної вогнепальної зброї ми поки що не торкаємось.

Крім того, слід створити курси, де людям пояснюватимуть, що таке зброя, які є підстави для її застосування, а також навчатимуть її правильно застосовувати. Важливо визначитись, хто буде проводити навчання, якими будуть критерії оцінок. Після складання іспитів люди зможуть отримати право на придбання зброї. Всі інструкції мають бути перенесені в закон, після чого якийсь час слід поспостерігати, як це працюватиме. І лише після нормалізації закону потрібно приймати принципове рішення щодо користування короткоствольною вогнепальною зброєю. А поки що напрацювання, які зараз є — ніщо інше, як «голосуй, за що попало», не більше.

Читайте Резонанс в Facebook и подписывайтесь на наш канал в Telegram

мамка
Григорій Мамка Народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності, доктор юридичних наук