10 червень 2023, Субота, 04:49

Чому Валентин Наливайченко пішов з влади

22 Січня 2019г.
50568700_299266877602469_2377167808816480256_n-635x485

Інтерв’ю Громадському радіо

З яких етапів складається план відновлення миру та яке місце посідає боротьба з корупцією в програмі цього кандидата в президенти? Що передбачає дозвіл на зброю та як колишній очільник СБУ планує проводити деокупацію Донбасу і Криму? Цим та іншим, не менш важливим, темам присвячена майже годинна розмова Андрія Куликова з кандидатом на пост президента України, народним депутатом VII скликання Валентином Наливайченком. Коментує відповіді гостя політична експертка Оксана Бєлякова.

Андрій Куликов: За що можна справедливо похвалити Валентина Наливайченка, а за що можна справедливо розкритикувати?

Оксана Бєлякова: Мені здається, що наш шановний кандидат, сьогоднішній гість студії, як більшість наших українських політиків, досить часто змінював свої політичні погляди і політичні сили, до яких належить, але при тому дуже чітко тримає демократичний курс і завжди дуже чітко береться за справедливість, що і відображено в назві останньої політичної сили, яку він очолює.

Андрій Куликов: Наскільки громадсько-політичний рух Валентина Наливайченка «Справедливість» є для вас останньою політичною силою?

Валентин Наливайченко: Щодо «Справедливості», то для мене це був непростий шлях. Коли я пішов з влади, від вже нинішньої корумпованої, я почав свою діяльність як антикорупційний активіст. Тоді наша антикорупційна ініціатива називалася «Антикорупційний рух», а вже співпраця з громадськими організаціями, з рухами, з патріотичними організаціями призвела до того, що в останні три роки справді працюємо в громадсько-політичному русі «Справедливість», але справедливість не просте слово, я хочу, щоб у нашій країні справді була справедливість.

Андрій Куликов: Як скоро ви зрозуміли, що нинішня влада, за вашими словами, корумпована?

Валентин Наливайченко: Як тільки президентом Порошенком були зупинені наші антикорупційні розслідування проти керівництва Генеральної прокуратури та інших високопоставлених корупціонерів.

Андрій Куликов: Коли ви кажете «наші», ви маєте на увазі СБУ?

Валентин Наливайченко: Не тільки, я маю на увазі і депутатів, і Генеральну прокуратуру, і так званих «смотрящих». Коли 8 березня (8 червня — прим. ред.) 2015 року палала нафтобаза у Київській області, я доручив контррозвідникам і було з’ясовано, що був вчинений не просто екоцид проти мирного населення, коли згоріло і загинуло багато рятувальників і працівників самої нафтобази. Виявилося, що такий незаконний бізнес як нафтобази, кришується в Україні правоохоронцями на самій горі. Більше того, використовуються офшори, куди ці ж прокурори і правоохоронці виводять свої прибутки, і ці офшори теж мною були знайдені. Найгірше для мене було те, що було виявлено і задокументовано, я поставив власний підпис на те, щоб прокуратура отримала ці докази і покарала, навіть якщо це і з їхнього керівництва заступники. Що зробив президент на той час? Забрав усі докази, разом з моїм підписом, зупинив розслідування. Тобто з точністю до навпаки — вилучили усю доказову базу, а мене почали звільняти і роздавати у парламенті за моє звільнення 2,5 мільйони доларів.

Андрій Куликов: Дуже серйозна заява. 2,5 мільйона доларів — це навіть не 2,5 мільйона гривень, які ви, як і інші кандидати на пост президента України, маєте внести як заставу. Звідки гроші?

Валентин Наливайченко: Мене висував рух «Справедливість». Останній рік, 2018-й, рух і всі наші громадські організації збирали. Це величезна сума для громадського руху. У нас 21 область, де ми маємо наші представництва, наші громадські організації.

Андрій Куликов: Де немає і чому?

Валентин Наливайченко: Немає в тих областях, де справді немає можливостей працювати у волонтерських, патріотичних організацій. Ми об’єднали Луганську і Донецьку області в одну організацію, до цього часу в Миколаївській області ми не маємо партнерів.

ЯК ВАЛЕНТИН НАЛИВАЙЧЕНКО ОЦІНЮЄ СВОЮ РОБОТУ ЯК ОЧІЛЬНИКА СБУ У 2014 — 2015 РОКАХ

Андрій Куликов: У нас є запитання від слухачки.

Валентина: На яку оцінку за шкалою від 1 до 5 пан Валентин оцінює роботу СБУ в період з 2014 по 2015 рік?

Валентин Наливайченко: Я можу вам сказати, що саме в ці роки, саме в цей час, особливо в Луганській і Донецькій області і в Автономній Республіці Крим, ми втратили СБУ. І зараз досить значна частина офіцерів тепер працюють і в «ДНР», і в «ЛНР», і навіть в ФСБ РФ, тому оцінка нуль від мене, не змогли захистити ані країну, ані громадян. Я вам відверто кажу, пані Валентино, що перші навіть бойові операції, коли ми зупиняли сепаратистів, російський спецназ проводилися київськими, новими офіцерами, яких я набирав, зокрема і з Майдану. Можу сказати, що перші втрати, які країна понесла на фронті проти РФ — це були нові офіцери служби. Капітан Біліченко з Полтави, який перший загинув на війні, він загинув під Слов’янськом, коли нова Альфа прийняла бій проти російського спецназу, тоді були загиблі з обох сторін, тому моя оцінка: це трагічно, що сталося, ні 1, ні 5 сюди не підходить, це насправді був нуль.

Андрій Куликов: Нуль — оцінка СБУ. А керівникові СБУ?

Валентин Наливайченко: Така сама, керівник СБУ зрадив і втік в РФ.

Андрій Куликов: А тому, хто керував СБУ потім, тобто Валентину Наливайченку?

Валентин Наливайченко: Я уникаю особистих оцінок, можу сказати, що мені вдалося і що не вдалося. Я справді обирав нових молодих людей, зокрема моїми заступниками ставали люди з Майдану, бо інших і не було. По-друге, вдалося відновити українську контррозвідку. Саме ці офіцери були першими, хто і в Криму, і в Донецьку, і в Луганську проводили вдалі операції і заарештовували сепаратистів сотнями. Не вдалося насамперед захистити наших громадян в Донецькій та Луганській областях. Це на все життя для мене буде і трагедією, і провалом.

«НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕГОЇЗМ» В ЕКОНОМІЦІ

Андрій Куликов: У нас є ще слухач, який хоче поставити запитання.

Слухач: У мене до вас запитання як до депутата. Багато хто каже, що нам потрібно продавати товар з доданою вартістю. Чому ніхто не вносить закону, щоб продавати такі товари?

Валентин Наливайченко: Я зараз не є депутатом, але я кандидат в президенти. Йду в президенти, щоб зробити ключові речі:

Заборонити вивіз лісу-кругляку, щоб на прикладі деревообробки і, починаючи з неї, законом встановити жорсткі обмеження на вивіз, але сприяти створенню в Україні деревообробних підприємств, залученню найкращих технологій на такі заводи в Україні для створення робочих місць, щоб в Україні виготовлялася продукція з якісного, я вважаю, безцінного, дорогущого українського лісу, але в Україні (меблі, будівельні матеріали). В Україні мають бути і робочі місця, і гідні зарплати, і податки, і наповнення бюджету. Я справді багато років відпрацював в дипломатії і знаю досвід найкращих економічно розвинених країн світу. Всі країни, які досягли успіху, насамперед в ЄС, завжди стояли на позиціях національного егоїзму в економіці.

Я переконаний, друже, що насправді головним інвестором в національну економіку має стати новий уряд, який в розпорядженні має величезний інвестиційний ресурс — бюджет та податки наших громадян.

Андрій Куликов: Що з вашої біографії, пане Валентине, необхідно знати кожному, на вашу думку.

Валентин Наливайченко: Я народився в Запоріжжі в простій сім’ї робітника та медсестри. На все життя батьки мене виховали: будь простим, будь справедливим, будь чесним з людьми і зроби щось добре на своїй землі, для своїх людей. У мене ніколи не було ніякого звання молодшого лейтенанта, я отримав звання лейтенанта в університеті після військової кафедри, до цього служив на строковій службі в армії і не уникав призову.

Я стверджую, що ніколи не мав ніяких зв’язків з олігархами. Я і не можу їх мати, бо відстоюю деолігархізацію нашої країни і жорстке відділення влади від бізнесу, починаючи з президента.

НОВІ ОБЛИЧЧЯ ЧИ ВСЕ Ж ТАКИ СТАРІ?

Андрій Куликов: Слухач Кирило нам пише: «Наскільки Наливайченко готовий до об’єднання з іншими антикорупційними кандидатами?»

Валентин Наливайченко: Об’єднання з колишніми міністрами, з колишніми депутатами — це об’єднання заради чого? Заради того, що є зараз в країні?

Андрій Куликов: Ви ж самі з колишніх.

Валентин Наливайченко: Ні-ні-ні, дозвольте уточнити: я тому і започаткував новий громадсько-політичний рух, у нас немає жодного колишнього депутата і не буде жодного колишнього міністра.

Андрій Куликов: А Наливайченко?

Валентин Наливайченко: Наливайченко ніколи не був міністром.

Андрій Куликов: VII скликання.

Валентин Наливайченко: Депутатом був, в опозиції до Януковича, і пішов, і склав мандат, коли треба було захищати країну. Для мене є дуже принциповим, щоб зі старої влади (ні з часів Януковича, ні з часів теперішніх корупціонерів) у нас не опинилося жодної людини. Я бачу, що в багатьох політичних силах, які зараз знову проявилися на вибори, люди по третьому, по четвертому разу йдуть в президенти. Я вважаю, що це занадто, з такими об’єднуватися, як дурити людей. Я проти того, щоб дурити людей.

Андрій Куликов: Є запитання, що стосуються вашої діяльності на посаді очільника СБУ, при чому у другий період. Спершу, наскільки я пам’ятаю, вас призначили Уповноваженим Верховної Ради по контролю за діяльністю Служби безпеки України.

Валентин Наливайченко: Такої посади насправді немає, це було 23-го лютого. Ми тоді як депутати проголосували за усунення Януковича, він тоді втік. Тоді була тимчасова ситуація, коли рівно на один день було проголосовано таке рішення.

Андрій Куликов: Нам у Twitter пишуть: «Генерал Маломуж стверджував, що він готовий вивезти в Київ Аксьонова і придушити вторгнення, однак Наливайченко, Турчинов і Яценюк відмовилися це робити. Чому?»

Валентин Наливайченко: Це брехня. 22—23-го замість того, щоб сидіти в парламенті, я був єдиним з депутатів, хто підтримав тоді міністра Авакова, ми вилетіли в Крим. Ми б тоді розшукали Януковича, якби він був не на російській базі і не в Росії, він був би ще тоді заарештований. У нас не було жодних сумнівів привезти його в Київ і віддати під суд, попри те, що йому тоді ще підпорядковувалися всі силові органи.

Андрій Куликов: Ще одне запитання на Twitter: «З ким домовився Гіркін, щоб пройти на територію України та опинитися у Слов’янську?»

Валентин Наливайченко: Він разом з російським спецназом проходив вже через захоплений РФ кордон. Це один з тих терористів-правопорушників, які є військовими злочинцями. Я стверджую, що він буде розшуканий і покараний. Він має причетність до одного з тих злочинів, що мені вдалося розслідувати. Це теракту проти малазійського Боїнга в донецькому українському небі 17 липня 2014 року. Цей теракт ми розкрили протягом доби, зокрема Гіркін з Плотницьким обов’язково отримають підозру і будуть покарані за цей теракт.

ЗАДЕКЛАРОВАНО: АНАЛІЗ ПЕРЕДВИБОРЧОЇ ПРОГРАМИ

Андрій Куликов: Аналізують вашу передвиборчу програму і визначають дві головні тези: «Крим і Донбас повернемо, зброю дозволимо». Але під таким скептичним заголовком написано: «Програма націлена на боротьбу з корупцією та вирішення питань національної безпеки». Я читаю виклад: «Програма також пропонує завантажити українські заводи оборонними замовленнями». Де ви візьмете оборонні замовлення, пане Валентине?

Валентин Наливайченко: Пане Андрію, пряма відповідь. А нічого, що 5 мільярдів доларів на рік українська влада викрадає в офшори? Я вважаю, що їх треба вкладати в оборонно-промисловий комплекс — Запорізький інструментальний завод, Харківський машинобудівний, Дніпровський вагоноремонтний. Як рух «Справедливість» ми працювали 2017, 2018 і 2016 роки, модулів безпеки, які українські заводи виробляли і готові були постачати на передову, було виготовлено 7. Так ми, громадський рух, збирали кошти по всій країні. Нам українські підприємства їх виготовляли за мінімальну ціну, ми їх відвезли на передову. Знаєте, скільки українська влада замовила і виготовила модулів безпеки для українських воїнів? Нуль.

Я сам писав свою програму і сам буду виконувати.

Андрій Куликов: Це можна трактувати як відсутність команди.

Валентин Наливайченко: Ні, це можна трактувати як особисту відповідальність. Я чітко кажу, що ми знищимо корупцію, я маю стратегічний план дій деокупації країни та стратегічний план відновлення миру.

План дій для відновлення миру складається з важливих етапів:

Першочергові гуманітарні дії: повернення заручників, розшук зниклих безвісти, допомога всім постраждалим під час війни.

Проект нової дієвої міжнародної угоди з деокупації країни. Без деокупації, без виведення російських військ і спецслужб з наших територій ми не зможемо закінчити війну. Я знаю, як цього домогтися. Для цього потрібно переконати американських партнерів та країни-члени ЄС. Але передумовою для цього має бути знищення корупції у владі. І з Вашингтона, і з Лондона, де я щойно працював з британськими партнерами, я знаю, що корумпованість української влади є головною перешкодою для того, щоб довіряли, допомагали країні.

ОЦІНКА ПОЛІТИЧНОЇ ЕКСПЕРТКИ

Оксана Бєлякова: В останній тезі прозвучало слово «Вашингтон». Всі, кого я питала про їхню опінію про пана Наливайченка як президента, однозначно казали, що це «ставленик вашингтонського обкому», це несамостійна людина, це людина, яка фактично весь час спирається на колишні налагоджені зв’язки, що це може мати такий вигляд: Захід розчарувався у нашому нинішньому гарантові, тому що він не дуже виконує ті вимоги, які були поставлені, тому ставку робить на пана Наливайченка як на можливого кандидата, який буде слухняним, який буде виконувати вказівки чітко.

Валентин Наливайченко: Для України, для незалежності і для нашого розвитку дуже важливо мати справжніх міжнародних партнерів, які хочуть не захопити нашу країну, не корумпувати, не вкрасти наші ресурси і позбавити нас незалежності, а підтримати український народ, такі міжнародні партнери завжди були. І країни-члени ЄС, і Великобританія, і США.

Щодо обкому, то я стверджую, що не існує такого обкому, як вашингтонський, а от республіканці і демократи в Конгресі — це ті люди, з якими я працював і працюватиму далі для того, щоб була більша підтримка для українських Збройних сил і у вигляді зброї, і у вигляді фінансової допомоги для розбудови ЗСУ. Я відповідально розумію, що сказати про деокупацію важливо, план підготувати важливо, а для того, щоб взяти ресурси, потрібно розуміти, як на міжнародній арені про це домовитися, як в наших національних інтересах можливості залучення міжнародної допомоги.

Андрій Куликов: Наша кореспондентка Ана Море спитала киян, що б вони хотіли запитати у Валентина Наливайченка. Ось перелік зібраних питань:

Мені було б цікаво, які б він перші кроки зробив для того, щоб покращити життя в Україні і право людей мати свободу.

Які перспективи він бачить в нашій країні?

Чи вони мають якісь конкретні цілі на кінець весни, на кінець літа? Чи є якісь маленькі кроки, які допоможуть Україні?

Який буде курс долара?

Як хочете покращити школи й університети чи буде держава надавати більше грошей для університетів?

Як він ставиться до «очерніння» своїх конкурентів під час президентських виборів?

Валентин Наливайченко: Вкрай негативно ставлюся до «очорніння». Хоч раз я очорняв? Ні. Це при тому, що я справді знаю у цій країні найбільше, але мої знання про те, якими чорними і корумпованими є багато хто з наших політиків у владі, я маю для того, щоб самим таким не бути, щоб нарешті знищити корупцію у владі.

Я сам, простий запорізький хлопець, закінчив Київський університет з червоним дипломом. Я хочу, щоб кожен хлопець і дівчина із Запоріжжя, з Полтави, із Закарпаття мали таку саму можливість. Вища освіта в Україні буде доступною, прозорою вже є. Треба зробити, щоб визнавалися українські дипломи у всьому світі. Через збільшення фінансування і зарплат, насамперед викладацькому складу, повернути престиж.

Андрій Куликов: Де брати гроші? Я так розумію, що спершу ви візьмете 5 мільярдів доларів для оборонної промисловості, а потім треба ще гроші на те, що ви зараз кажете.

Валентин Наливайченко: У державному бюджеті України за раціонального використання грошей для пріоритетного фінансування освіти в Україні достатньо одного дуже важливого рішення: достатньо здійснити справедливий перерозподіл використання бюджетних грошей, навіть тих, що зараз є. Для цього треба скоротити привілеї, скасувати недоторканності, позакривати усілякі спецлікарні. Треба скоротити чиновників. Достатньо половини з них для ефективного виконання державних функцій. Гроші, що витрачаються в чорну діру бюрократії, можна і треба спрямувати на зовсім інші пріоритети — освіта серед них.

Щоб курс гривні був стабільний, ми маємо повернути стабільність банківської системи України. Я знаю найкращих українських банкірів, які хочуть тільки одного: Валентине, будете президентом — забезпечте стабільність і перестаньте натравлювати силовиків на всілякі обшуки і вилучення, зокрема в банківських установах, дайте тишу і спокій бізнесу, особливо банківському, ухваліть законодавство, за яким справді можна і треба зробити доступними банківські ресурси. Я маю на увазі, кредити для громадян.

У будь-якому випадку я зроблю все, що від мене залежить для того, щоб знищити корупцію у владі. Це питання з питань. В будь-якому випадку я зроблю все можливе і неможливе, щоб вийти на серйозну міжнародну підтримку деокупації нашої країни. Згадайте мої слова навесні цього року. Тільки через тиск на Росію, тільки через примус ми можемо добиватися деокупації нашої території.

Андрій Куликов: Розкажіть кілька слів про дозвіл на володіння зброєю, це є у вашій програмі.

Валентин Наливайченко: Як майбутній президент я знаю, що нам треба ухвалити законодавство про створення Добровольчої Української Армії і саме через цю призму, саме через цей підхід, будь ласка, патріоти, добровольці, які здатні і хочуть захищати країну, записуйтесь. Є в складі Добровольчої Армії — і так, як у Швейцарії, Естонії, Фінляндії та ще декілька країн — матимете право на зберігання і на використання з метою захисту рідної землі вогнепальної та нарізної зброї. Але відповідальність — особиста і дуже серйозна. Для цього треба нове законодавство.

Андрій Куликов: Довідка від психіатра знадобиться?

Валентин Наливайченко: У тому числі, але за європейських стандартів прозорості і кожного разу підтвердження. І ще раз підкреслюю: тільки через призму Добровольчої Української Армії і посилення обороноздатності по всій території.

Оксана Бєлякова: Я для себе ніяк не можу встановити порядок дій. Ми будемо отримувати довідку про психічне здоров’я, хоча на сьогодні чомусь ані депутати, ані кандидати в президенти не мають такої необхідності.

Спершу, може, треба якимось чином медицину реформувати. А ми ще досі не знаємо, як буде реформуватися медицина нашим шановним майбутнім президентом. Мені завжди дуже цікаво, що буде з людьми 50+. Це люди, яким за новим законодавством принаймні 15 років треба десь працювати. Їх вже давно ніхто не бере на роботу.

Валентин Наливайченко: Я маю це у своїй виборчій програмі — це називається державною підтримкою страхової медицини, насамперед відновлення соціальної медицини і запровадження таких стандартів доступності медицини для всіх громадян, щоб те, що покриває страхування, зробило безкоштовними і доступність ліків, і доступність бахілів, що зараз людей змушують купляти, попри нібито безкоштовну медицину.

Щодо зброї. Ніхто не змушуватиме ні вас, ні мене іти за довідками в психіатричну лікарню для зброї, якщо ми з вами не хочемо бути в Добровольчій Українській Армії, якщо ми з вами не збираємося застосовувати зброю для самозахисту, вважаємо, що це нам не потрібно. Я наполягаю, що ми маємо зробити так, щоб наші люди, громадяни, не переживали, треба їм зброя чи ні, а щоб їх захищали правоохоронні органи, насамперед від криміналітету. Ось що треба зробити. Це називається системним підходом. Волонтери і добровольці, багато хто з них взяв з собою зброю. Потрібен закон, який дасть можливість цим людям: якщо ви хочете далі зберігати зброю, ви маєте бути або в Добровольчій Українській Армії, або виконати інші, встановлені законом процедури, де ви маєте скласти не тільки психологічні іспити.

Андрій Куликов: Люди продовжують писати. Почну з компліменту на адресу Валентина Наливайченка: «Говорите грамотно, красиво». Наскільки я знаю, ви викладали російську мову.

Валентин Наливайченко: Так, російську та українську для іноземців. Я навчався в університеті Шевченка. Мій фах був філологія, російська та українська для іноземців.

Андрій Куликов: Звідки така гарна українська?

Валентин Наливайченко: Тому що російська і українська, раз. По-друге, я з української родини. Я навіть пам’ятаю, що в запорізькій школі №30 я був відмінником. Нас, відмінників, відправляли навчати української мови сім’ї робітників, тих, хто переселявся з Росії, інших частин Радянського Союзу. Я був таким собі волонтером.

Андрій Куликов: Але перед тим, як зробити цей комплімент слухач просить Валентина Наливайченка розповісти про Яроша.

Валентин Наливайченко: Дмитро Ярош був моїм помічником. Поважаю. Наскільки знаю, він зараз продовжує займатися збройною справою, обороною країни.

Андрій Куликов: Ще одне питання: «Хто з кандидатів у президенти в разі обрання завдасть найбільшої шкоди Україні?»

Валентин Наливайченко: Найбільшої шкоди Україні завдасть будь-який кандидат, який іде знову збагачуватися. Пане Андрію і шановні радіослухачі, не можна недооцінювати небезпеку вчергове зруйнувати наші з вами надії, наші з вами життя, зруйнувати європейські перспективи України, зруйнувати навіть економічне життя. Люди, у яких Громадське радіо брало коментарі на вулиці, питали: «Що зробите для економіки?» Для економіки потрібно, по-перше, заборонити розкрадання країни. По-друге, я відстоюю як майбутній президент ухвалення Кодексу соціального захисту країни, де уряд буде раз і назавжди зобов’язаний в повному обсязі виконувати соціальні зобов’язання для всіх, під кримінальну відповідальність, не так, як зараз.

Андрій Куликов: Яке ставлення кандидата Наливайченка до отримання Томосу? Наскільки ви релігійна людина?

Валентин Наливайченко: Усе життя, з того моменту, як мене похрестила покійна бабця Оля в Українській церкві Київського патріархату, з трьох років, я є віруючою людиною.

Андрій Куликов: Тоді ще не було Київського патріархату.

Валентин Наливайченко: Я маю на увазі після відновлення незалежності України.

Моє ставлення до української автокефалії надзвичайно патріотичне. Я вважаю, що це відновлення справедливості для України, і це тільки перший крок. Ми маємо рухатися до помісної церкви, до створення в Україні патріархату. Патріарх Філарет — один з тих людей, які підтримували мене і в розсекреченні архівів КДБ, і у поверненні правди про злочини Голодомору і геноциду, які ми розслідували і довели до суду.

Я як майбутній президент відстоюю, що в країні має з’явитися закон про реституцію, повернення на рівних кожній релігійній громаді всього що зруйнували, що вкрали, або забрали більшовики під час радянського режиму. І синагоги, і українські храми, православні церкви, і римо-католицькі, і католицькі храми, і не тільки, монастирі — настав час.

Андрій Куликов: Коли ви почали говорити про Добровольчу Армію, я одразу поліз дивитися, чи ви не були на дипломатичній службі в Швейцарії. Ні, не були, але були у Фінляндії. Це звідти ідея?

Валентин Наливайченко: Я перший, хто переклав фінське законодавство про резервну фінську армію.

Андрій Куликов: Ми зачепили період, коли ви очолювали СБУ під час влади, з якої ви пішли, усвідомивши її корумпованість. Наскільки некорумпованою або корумпованою була влада за президентства Ющенка? Потім ви очолювали політичну раду «Нашої України». Тоді корупція була?

Валентин Наливайченко: Була і жахлива. Я тоді в парламенті очолив хвилю антикорупційної чистки ще у 2007—2008 роках. Я тоді не був головою СБУ. Мене не призначали в парламенті ні регіонали, ні комуністи саме тому, що дипломат Наливайченко розпочав атаку проти них, корупціонерів в парламенті, проти банди судді Зварича, який за ґратами, проти суддів Конституційного суду.

Андрій Куликов: Чому в Україні так багато силовиків ідуть в політику?

Валентин Наливайченко: Це їхнє рішення, я себе до силовиків не відношу. Я є дипломатом, парламентарем. Коли міг і коли мене президенти переводили в СБУ або призначав український парламент, то я робив, що міг і що від мене залежало.

Оксана Бєлякова: Жінку-прем’єра хочете в напарники?

Валентин Наливайченко: Я не хочу в напарники, я хочу, щоб була повна рівність через прозорі конкурси, щоб жінок у владі було мінімум 50%.