14 червень 2024, П'ятниця, 10:06

Чому змінили експертів у тристоронній контактній групі 2014 року

1 Березня 2018г.
360426964

24 грудня 2014 року. Мінськ, вул. Кірова, 18, Президент-Отель. За вказівкою Голови СБ України Валентина Наливайченка привіз список осіб, які затримані у зв’язку з подіями на сході країни й щодо яких ми готові замінити міру запобіжного заходу з тримання під вартою на більш м’яку. На кожному з аркушів поставив свій підпис.

Вимагаю від представників «ЛНР» й «ДНР» Дейнеки та Пушиліна особистих підписів під списком з іменами наших заручників, яких вони незаконно утримували (150 людей, серед яких 77 воїнів батальйону «Донбас»). Ті упираються, переходжу на лексику, що межує з ненормативною. Жорстко нагадую їм, що вони вчиняють злочини відносно громадян України, які називаються «викрадення людей» й «захоплення заручників», і кожен день посилює їх відповідальність.

Після довгих консультацій по телефону – підписують… (через два дні - 26 грудня 2014 року було звільнено 149 патріотів).

Під час обміну списками Михайло Зурабов (член групи від РФ, посол Росії в Україні) повідомляє присутнім, у тому числі Хайді Тельявіні – представнику ОБСЄ, що Президентом України Петром Порошенком прийнято рішення про залучення до роботи у групі Віктора Медведчука, який буде займатися «обміном полонених», саме таке було формулювання, а не «звільнення заручників». Спантеличена Хайді запитально поглядає в мою сторону, але мені нічого сказати!

Було уже за північ, коли повернулись у Київ. З самого ранку в приймальні Голови СБУ, він невідкладно приймає мене з доповіддю про результати роботи у Мінську. Одночасно Валентин Наливайченко повідомляє мені, що напередодні Президент дав йому вказівку видати наказ про участь у мінських перемовинах Віктора Медведчука. Оскільки той не був підлеглим Голови Служби, було прийнято рішення в наказі вжити слово «інкорпорувати». При цьому Петро Порошенко дав вказівку, щоби Наливайченко невідкладно особисто доставив йому цей наказ.

Не має сумнівів, що офіційне залучення Віктора Медведчука до питань гуманітарної складової проблеми Донбасу було здійснено Петром Порошенком на вимогу Володимира Путіна.

Василь Вовк
Василь Вовк Екс-начальник Головного слідчого управління СБУ, військове звання - генерал-майор, заслужений юрист України