19 березень 2024, Вівторок, 10:54

Кількамільйонна «дірка» в рівненській митниці. Або недоторкані-2

16 Травня 2017г.
I076887

Микола Кузьменко, для Резонансу

Майже мільйон гривень вкрадено у держави. І це лише за трьома фактами, які задокументували активісти та правозахисники на рівненській митниці. Але в митників немає жодного остраху – вони фактично відкрито обкрадають бюджет! А чого боятися, якщо на їхні «подвиги» щосили заплющують очі прокуратура та НАБУ? Тому коли відсторонений від посади голови ДФС Роман Насіров зухвало заявляє, що провадження НАБУ проти нього скоро буде закрито і він повернеться на посаду, то в це легко віриться…

Протиправну діяльність інспекторів митниці на Рівненщині активісти почали документувати ще до скандальної історії з керівником Державної фіскальної служби (до складу якої входить також і митниця) Романом Насіровим. І до прокуратури області ба навіть до НАБУ вони звернулися ще до відсторонення з посади Насірова. Аж ось його затримали і багато хто сподівався, що злочинні схеми в податковій та митниці зацікавлять правоохоронні органи. Мав таку надію і правозахисник Павло Гріннен.

Колишній начальник митниці ДФС Рівненської області свого часу створив Громадську раду, до якої увійшли активісти, в тому числі професійні юристи, які мали змогу контролювати діяльність митників. Коли ж новий керівник ДФС Роман Насіров почав встановлювати свої правила (який підрозділ податкової та митниці скільки має сплатити «відкатів» і які схеми має використовувати) багато хто відмовився займатися тим, проти чого стояв Майдан. У тому числі і колишній начальник митниці, за що й був усунутий з посади. Та активісти лишилися і попри серйозний опір свою роботу продовжували і ось лише про одну історію ми розповімо, але і з неї можна зробити висновки про масштаби зловживань на митниці та втрати через це державного бюджету.

Правозахисник Павло Гріннен звернувся до прокуратури Рівненської області, а потім і до НАБУ, але, як ми вже сказали, ці органи ані знати, ані чути нічого про оборудки на рівненській митниці не хочуть – повідомлення про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносити вони дружно відмовилися. Але на бік юриста став суд Рівного, який зобов’язав обласну прокуратуру внести відомості про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР згідно заяви правозахисника та розпочати досудове розслідування у кримінальному провадженні за ч. 2 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки).

А тепер, власне, про суть справи. Заява правозахисника до слідчих органів починається так: «З достовірних джерел, зокрема, внаслідок повідомлення мені свідомими працівниками Рівненської митниці ДФС, стало відомо про порушення чинного законодавства інспекторами митниці за вказівкою начальника Рівненської митниці ДФС Чаборая Андрія Миколайовича». Цей чиновник вже відзначився нещодавно в гучному скандалі з п’яною аварією. В аналогічну історію, до речі, потрапляв і керівник власної безпеки ГУ ДФС у Рівненській області Тарас Цибулін, якого Павло Гріннен так само вважає причетним до злочинних схем і тепер зрозуміло чому УВБ не розслідувало їх. Отже, підлеглі Чаборая за його вказівкою розмитнювали пікапи TOYOTA (модель HILUX) як вантажні, а не як легкові автомобілі.

Заява про злочин до НАБУ

 

Схема елементарна: до показників заміру кузова додавали кілька зайвих сантиметрів, аби авто вважалося вантажним, а отже його власники не доплачували в бюджет близько 300 тисяч гривень мита за кожну машину! Документально підтверджено 3 таких факти, про які і повідомили в НАБУ. А взагалі лише за останній час таких випадків було не менше 10, стверджує Павло Гріннен. Щоправда, активісти доступу до митної бази вже не мають, а слідчі геть не поспішають розслідувати елементарну справу про величезні збитки держбюджету.

Павло Гріннен максимально спростив роботу слідчим: він розкрив схему ухилення від сплати належного мита за авто, вказав на те, що саме неправильно заповнено у графі №31 митної декларації, написав про те, що додані до декларацій висновки експертизи не відповідають дійсності. Та головне – він розкрив імена причетних до цієї схеми: «інспекторами митниці за вказівкою начальника Рівненської митниці ДФС Чаборая А.М. під безпосереднім контролем зі сторони начальника митного поста «Рівне-Центральний» Вакульчик О.П. та начальника відділу митного оформлення митного поста «Рівне-Центральний» Панчук Н.Л., умисно не було вжито заходів, необхідних для правильної класифікації товару (автомобілів) за УКТЗЕД, що призвело до ненадходження належних до сплати митних платежів та завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам». Що ще потрібно слідчим, аби зафіксувати все необхідне у кримінальному провадженні та передати справу до суду?

Сьогодні Павло Гріннен має чергову зустріч в обласній прокуратурі, про результати якої Резонанс повідомить окремо.

(Далі буде...)

Фото