17 квітень 2024, Середа, 16:08

Лист Президенту щодо реформування прокуратури

10 Жовтня 2019г.
Фото: ОПУ
Фото: ОПУ

Відкритий лист Президенту України Зеленському Володимиру Олександровичу

Вельмишановний Володимиру Олександровичу!

Прийняти рішення звернутися саме до Вас мене спонукали останні події, які відбуваються в органах прокуратури і, на мою думку, загрожують національній безпеці нашої держави, при цьому я допускаю, що про шкідливий характер такої діяльності Ви можете навіть не знати або їх від Вас приховують Ваші навіть довірені члени команди.

Свідомо це робиться ними чи ні, я не знаю, та мене це і менше всього цікавить. Я більше переймаюсь тим, до яких суспільно небезпечних, я б сказав, катастрофічних наслідків така їх діяльність може призвести.

Повірте, я знаю про що говорю, бо в органах прокуратури пропрацював близько 35 років пройшовши, нелегкий шлях на всіх без виключення щаблях службової ієрархії: слідчим прокуратури району, старшим слідчим прокуратури області, слідчим і старшим слідчим по особливо важливим справам при прокурорі УРСР, був прокурором двох районів міста Києва, тричі заступником прокурора області, шість разів прокурором області і тричі заступником генерального прокурора України, при чому, при різних Президентах України і при різних Генеральних прокурорах України, тому проблеми органів прокуратури знаю із середини цього відомства, на відміну від тих, хто сьогодні очолює це надзвичайно важливе відомство. Одразу відкидаю і політичну складову мого звернення, бо я голосував в другому турі президентських виборів саме за Вас, маючи нехай невеликі, але, все ж таки надії на позитивні зміни у нашій державі.

Про свою підтримку Вас я говорив і своїм землякам на Полтавщині під час виборчої компанії до Верховної Ради України, але, при умові і до тих пір, доки Ви будете захищати права і законні інтереси людей, виконувати свої передвиборчі обіцянки, в тому числі і щодо покращення життя українців та боротьби із розкраданням і розбазарюванням державного майна.

І тому позитивно оцінював повідомлення представників Вашої команди про намір, одразу після обрання Вас Президентом України, внести на розгляд нової Верховної ради більше 100 невідкладних законопроектів, сподіваючись на те, що серед них будуть і ті закони, які дозволять покращити ефективність і результативність діяльності правоохоронних органів у боротьбі із злочинністю, в тому чисті і корупцією, але при умові суворого дотримання ними прав і свобод громадян.

Тому, я також підтримував Ваш законопроект щодо внесення змін у Кримінальний процесуальний кодекс України з метою скасування, так званих, "поправок Лозового", які фактично заблокували з 2018 року проведення ефективного досудового розслідування злочинів та сприяли масовому порушенню прав не тільки потерпілих, а і громадян, які навіть не були учасниками кримінального процесу. Я підтримую, не дивлячись навіть на явну і для мене не зовсім зрозумілу тяганину, в першу чергу з боку Вашої більшості у Верховній Раді, із його прийняттям, і так потрібний Ваш законопроект про внесення змін до закону України "Про державне бюро розслідувань", який допоможе активізувати роботу цього нового органу досудового розслідування та покращити значно його ефективність.

Але, вибачте, Пане Президенте, за прямоту, я критично сприйняв одразу і категорично не підтримую Ваш законопроект, який, на жаль, у зв’язку з відсутністю в нашій державі парламентаризму, уже прийнятий нашвидкуруч і підписаний Вами, як закон, "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури". Ну, по-перше, за ці останні п’ять років це уже мабуть третє чи четверте "реформування" прокуратури і всі вони, як поодинці, так і разом лише руйнували цей колись дуже потужний правоохоронний орган по захисту як інтересів держави, так і громадських прав і свобод. Але, те, як почали втілювати цей Закон в життя призначені та погоджені Вами нові керівники Генеральної прокуратури України мене не здивувало, а навпаки, обурило.

Якщо я до цього вважав і постійно про це наголошував, що прокуратура нашої держави була повністю зруйнована при попередній владі, особливо за час перебування на посаді Генерального прокурора Юрія Луценка, політика не те, що без досвіду роботи в органах прокуратури, а навіть без юридичної освіти, причому це робилося з тим, щоб прокурори не заважали обкрадати країну, то останні події в Генпрокуратурі схиляють мене до того, що мабуть мені прийдеться вибачатися за свою попередню критику на його адресу.

Зокрема, нинішня ситуація в прокуратурі з намаганням її нового керівника повністю звільнити під різними приводами практично всіх діючих прокурорів, незалежно від їх професійного досвіду та вміння працювати навіть у таких непростих умовах: в часи війни і економічної розрухи, розгулу злочинності, різних загроз національній безпеці нашої держави, матиме вкрай негативні наслідки, про що я хочу попередити безпосередньо Вас, пане Президенте, як гаранта нашої Конституції.

По-перше, запропоновані Вами, а скоріше всього нав’язані Вам, можу лише здогадуватися ким, так звані, "реформи" в органах прокуратури почали здійснюватися із грубими порушеннями конституційних прав прокурорів, що, повірте, ніколи не принесе позитивних результатів. Прийнятий за Вашою ініціативою закон позбавив нинішніх діючих прокурорів прав, вже наданих їм, а саме: не пізніше, як за два місяці, бути повідомленим про можливе звільнення із посади в разі реорганізації та зміни умов праці і виробництва; про заборону звільнення в разі перебування на лікарняному, у відрядженнях та тим більше — у відпустці (в т. ч. і декретній), бо за такими працівниками повинно зберігатися місце роботи; бути залишеним на роботі у зв’язку із більшим професійним досвідом та вищою продуктивністю праці і т.д. Вибачте, ну як можна було додуматися позбавляти жінок-прокурорів, які мають грудних немовлят, права бути залишеними на роботі під час таких "реформ"? Ну хіба вони можуть з такими дітьми їхати із будь-якої області до Києва, для здачі тестів, коли їм треба погодинно годувати своїх немовлят?! Сором!

А те, до чого додумався призначений Вами новий керівник Генпрокуратури чи того ж "Офісу Генерального прокурора" при практичній реалізації запропонованого Вами закону, взагалі нагадує часи середньовіччя. Так, в ЗМІ був оприлюднений розроблений в ГПУ зразок заяви будь-якого прокурора про переведення його на посаду прокурора (не дивлячись, чи займає він рядову посаду, чи адміністративну) та допуску до, так званої, "атестації". В цій же заяві будь-який прокурор, в тому числі і ті, які перебувають на адміністративних посадах, який бажає хоча б залишитися на роботі в органах прокуратури, в тому числі і на рядовій посаді, повинен погодитись, що у разі неуспішного проходження будь-якого із етапів атестації, а також за умови настання однієї із підстав, передбачених п. 19 розділу ІІ Прикінцевих і перехідних положень, які теж, до речі, протирічать вимогам Конституції України, його буде звільнено з посади прокурора, в тому числі і адміністративної.

Але, найбільш неприйнятним і таким, що протирічить Основному Закону та виходить навіть за межі запропонованого Вами Закону, є пропозиція прокурору цим "зразком заяви" заздалегідь погодитись з тим, що під час проведення співбесіди та ухвалення рішення кадровою комісією "може братися до уваги інформація, отримана від фізичних і юридичних осіб (в тому числі й анонімно), яка не підлягає додатковому офіційному підтвердженню. Жах! А де ж тоді принцип презумпції невинуватості, в зв’язку з порушенням якого нещодавно Конституційний Суд України вже визнавав неконституційною норму кримінального кодексу про незаконне збагачення? А далі напрошується питання: якщо призначений Вами керівник ГПУ вже сьогодні порушує права тисяч прокурорів, то що чекати іншим громадянам нашої держави від такого правоохоронного, а точніше від наглядового за дотриманням законів органу?

Пане Президенте! Якщо призначені Вами нові керівники Генеральної прокуратури не розуміють і не усвідомлюють зміст, характер і специфічні функції та повноваження органів прокуратури, то їм треба роз’яснити, що прокурор не займається, вибачте, "відпусканням гріхів" чи помилуванням, його функція полягає фактично у боротьбі із злочинністю (організації досудового розслідування всіма слідчими підрозділами), здійснення як органом обвинувачення, кримінального переслідування підозрюваних та обвинувачуваних, які, як і їх родичі та близькі знайомі, в більшості випадків, ніколи не були і не будуть задоволені такою діяльністю прокурорів (це я з приводу голослівних обіцянок нового Генерального прокурора підвищити рівень довіри громадян до прокуратури до 70%). Не завжди будуть задоволеними діяльністю прокурорів і заявники та потерпілі, особливо, коли кримінальні провадження, зареєстровані за їх зверненням, будуть закриватися прокурором. Тобто, треба розуміти, чим більший професійний досвід має прокурор, особливо той, хто займався сам безпосередньо розслідуванням злочинів, здійснював прокурорський нагляд та, тим більше, процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, у нього досить багато шансів одержати на свою адресу під час конкурсу безліч таких "анонімок", які навіть не потрібно перевіряти на предмет, відповідають вони дійсності чи ні. Тобто, ніхто із тих, хто буде їх писати, не зобов’язаний доводити їх зміст, а тим більше повідомляти своє авторство! По-друге, такі явно навмисно створені умови проведення так званої атестації прокурорів заздалегідь ущербні в першу чергу, для прокурорів з достатнім досвідом роботи, тобто саме професійних! А приймаючи до уваги нинішнє суспільство, особливо тих людей, які за останні 5 років суттєво збідніли, яким вміло нав’язали думку, що саме прокурори ледь не найбільш корумповані, що звичайно не відповідає дійсності, завжди знайдуться бажаючі обмовити їх. До речі, я особисто вже читав в Інтернеті повідомлення готових до такої діяльності представників хоча б тієї ж "жовтої преси", різних не реалізованих "блогерів" та дописувачів на взагалі нікому невідомих сайтах, які вже заявили, що їм до вподоби такі підходи "реформаторів" і вони з радістю будуть "паплюжити" прокурорів, не виключаю, що і за окрему плату. Так що можна лише уявити, які будуть "співбесіди" на таких засіданнях кадрових комісій!

Не можу, Володимире Олександровичу, також оминути і безглузду норму цього закону про зовсім необґрунтоване скорочення кількості прокурорів ще на 5000 осіб. Нагадую Вам, що подібні наміри реалізовувались і за попередньої влади, особливо під час, так званої, "грузинської навали" реформаторів у 2015-1016 роках. Але, навіть тодішня Верховна Рада і попередній Президент через деякий час одумалися і подібну норму скасували. Тому і Вам роз’яснюю, що 10000 прокурорів не зможуть забезпечити виконання покладених на них функцій і повноважень! Саме по цій причині Вам, Пане Президенте, повинні були доповісти Ваші "висуванці", яким Ви довіряєте на 100%, про те, що з кожним роком кількість зареєстрованих кримінальних проваджень, в основному, начебто, зменшується, хоча в дійсності рівень злочинності в нашій державі зростає, про що свідчать і соціологічні дослідження, із яких видно, що більше 40% потерпілих громадян від злочинів із заявами до поліції не звертаються. При тому, що і відсоток розкриття злочинів, в першу чергу, по кількості вручених повідомлень про підозру, а тим більше — по кількості направлених до суду обвинувальних актів, щорічно зменшується, а відповідно і кількість нерозслідуваних кримінальних проваджень у слідчих з кожним роком збільшується у залишку, тобто навантаження на прокурорів постійно зростають і навіть неозброєним оком видно, що і в майбутньому ця тенденція буде тільки погіршуватись. Тому, Володимиру Олександровичу, Ви тільки вдумайтеся, про яке розкриття і розслідування злочинів "по гарячих слідах" і в розумні строки може іти мова, а тим більше із такими підходами нової команди в ГПУ, якщо станом на сьогодні середнє навантаження на одного прокурора (тим більше — професійно підготовленого) складає по всій державі приблизно від 300 до 600 проваджень, а в місті Києві та Київській області вже перевищило цей показник і досягає навіть до700-800!!! А якщо Вашим новим керівникам Генеральної прокуратури вдасться реалізувати свої задуми і замінити всіх професійних прокурорів на "нових облич" просто з юридичною освітою, тобто, "з вулиці", без будь-якого прокурорського досвіду і навіть без проходження спеціального навчання в Академії прокуратури, що було обов’язковим до Ваших змін, та відповідного стажування у досвідчених прокурорів (яких після цього "конкурсу", скоріше всього, вже не буде), то ці навантаження виростуть ще в кілька разів!!! До того ж, рекомендую, нехай Вам ваші "висуванці" пояснять, а які будуть наслідки від такого "реформування", враховуючи, що в результаті звільнення таким, вибачте, не конституційним шляхом досвідчених прокурорів, "нові обличчя" на їх місці змушені будуть затратити уйму часу для одночасного вивчення всіх кримінальних проваджень, а їх сотні, як я вже сказав, розслідуванням і процесуальним керівництвом яких займалися їх попередники?!

Вибачте, треба врахувати і ту обставину, що ці кримінальні провадження є різної складності, різного об’єму матеріалів в них, зібраного до цього моменту слідчими і прокурорами, від 1 тому і до 10, і до 50, і навіть до 100!!! Про справи управління спеціальних розслідування ГПУ, де є і по кілька сотень томів, краще не згадувати. Ви уявляєте скільки часу знадобиться для того, щоб вивчити таким "новим прокурорам" на стадії досудового розслідування і тим більше, під час розгляду обвинувальних актів у судах, особливо і в тих випадках, де підозрювані та обвинувачувані будуть знаходитися під вартою!!! До речі, повідомляю Вам, що кількість нерозглянутих обвинувальних актів у судах також з кожним роком тільки збільшується. І тому, виникає закономірне питання, чи підніметься в такому разі авторитет прокурорів чи ні? Звичайно, що ні, тим більше, що всі нинішні прокурори, хто погодиться навіть на таких принизливих умовах проходити подібні атестації, будуть весь цей час, а він може бути тривалим, думати, в першу чергу, про цю процедуру відбору і аж ніяк не про якість виконання ними службових обов’язків. До всього цього додам, що категорично заперечую запропоновану Вами, Володимире Олександровичу, норму про позбавлення обов’язку всіх нових претендентів на посади прокурорів проходити курс спеціального навчання в Академії прокуратури, яка теж абсолютно необґрунтовано завдяки Вашій ініціативі ліквідовується. Бо тоді постає питання: а хто, коли і яким чином буде навчати "нових облич" методикам розслідування злочинів, організації розслідування і процесуального керівництва за досудовим розслідуванням, готувати процесуальні документи і так далі!? Про які тоді "посадки" корупціонерів і злодіїв у владі можна говорити, а тим більше про виконання своїх передвиборчих обіцянок? Тому я і, бажаючи не допустити повного колапсу в діяльності прокуратури, застерігаю Вас, як нашого Президента, від таких явно шкідливих як для держави, так і для простих громадян необачливих кроків, та прошу вжити необхідних заходів по їх недопущенню або припиненню, особливо якщо врахувати, що сам цей закон і його втілення в життя порушує конституційні права і свободи не тільки прокурорів, а і наших простих громадян як із числа потерпілих і заявників, так і підозрюваних і обвинувачуваних, які теж захищені законом на цих стадіях кримінального процесу.

На жаль, і передбачена Вашим законом, окрім атестації і співбесіди на засіданні кадрової комісії, так звана "спеціальна перевірка", суть якої не розкрита, теж, скоріше за все, спрямована на звільнення якомога більшої кількості діючих прокурорів, (а може і всіх без виключення), які зможуть, не дивлячись на явно абсурдні запитання на так званій атестації, пройти до третього етапу для співбесіди.

І насамкінець. Якщо ніхто сьогодні не переймається подальшою долею прокурорів, яких буде звільнено під різними приводами із займаних посад і фактично "викинуто" на вулицю, більшість із яких, вибачте, за такий пафос, це золотовалютний запас нашої держави, то чому, пане Президенте, Вам ніхто не доповідає про ту непоправну шкоду, яка в результаті цього буде заподіяна діяльності держави у боротьбі із злочинністю і корупцією, зокрема в щоденному виконанні функцій органів досудового розслідування Національної поліції, СБУ, ДБР та органів, які здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства? Злочинність не буде чекати, доки нові керівники Генеральної прокуратури здійснять задумане. Ви тільки вдумайтеся, що кожного дня реєструються сотні, а може й тисячі кримінальних проваджень, від вчинення яких, зокрема, тільки у 2018 році потерпіло, як мінімум, майже 350000 наших громадян!!! Наголошую ще раз: слідчі сьогодні не можуть взагалі проводити більшість слідчих і негласних слідчих (розшукових) дій без участі прокурорів — процесуальних керівників, в тому числі, не можуть звертатися до суду з клопотаннями про одержання відповідних дозволів на проведення більшості процесуальних дій, не можуть вручати повідомлення про підозру, не можуть ініціювати обрання міри запобіжного заходу, тим більше закінчувати досудове слідство і направляти до суду обвинувальні акти. А що робити суддям, де сьогодні знаходяться в залишку десятки тисяч нерозглянутих обвинувальних актів, в тому числі і тих, в яких обвинувачені знаходяться під вартою? Тобто, в сфері діяльності правоохоронних органів можна очікувати повний колапс.

І далі, як Ви думаєте, чи покращаться результати діяльності правоохоронних органів у 2019 році і в послідуючих роках в результаті повного паралічу в діяльності органів прокуратури від такого, вибачте, "реформування", враховуючи, що тільки на початок 2018 року не було прийнято жодного процесуального рішення (про закінчення, зупинення чи закриття) у 1 040 177 кримінальних провадженнях, а вже на кінець минулого року ця кількість зросла і становила вже 1 045 748 кримінальних проваджень!? І це при тому, що в результаті позбавлення у 2014 році прокурорів функції нагляду за додержанням правоохоронними органами вимог законів. в тому числі і за повнотою і об’єктивністю реєстрації злочинів, органи досудового розслідування, особливо Національної поліції, протягом останніх двох-трьох років масово ухиляються від належного обліку вчинених злочинів, чим штучно занижують їх кількість, що також свідчить про те, що навіть офіційно статистична звітність не відображає реальний стан злочинності в державі.

Також необхідно мати на увазі, що навіть при таких протиправних діях керівників правоохоронних органів по маніпулюванню статистичними даними, середній відсоток розкриття тих же найбільш вразливих для простих громадян квартирних крадіжок є вкрай низьким і складає по повідомленнях про підозру всього 22,7%, а по направлених до суду обвинувальних актах ще менше – 21,3%! А якщо взяти результати розслідування найбільш суспільно небезпечних кримінальних проваджень, таких як умисні вбивства, то відсоток їх розкриття, по направлених у 2018 році обвинувальних актах до суду, складав всього 15,4%!!!

А Ви розумієте, що в результаті подальшого руйнування органів прокуратури ці показники будуть ще гірші і Ваші політичні опоненти будуть пов'язувати такі наслідки саме з Вашою діяльністю на посаді?!

Тобто, ще раз наголошую, що від такого "реформування" прокуратури, яке Ви, пане Президенте, запропонували, постраждають не тільки прокурори, яких зробили ледь не основними винуватцями в тому, що наші громадяни збідніли протягом останніх 5 років і я схиляюся до того, що це ще не межа, а і більшість громадян, які будуть потерпати як від дій злочинців, так і від тяганини, незграбності і непрофесійності органів досудового розслідування та прокурорів, як тих, які є досвідченими і професійними, але, змушені будуть протягом якогось часу проходити нові атестації, конкурси, спеціальні перевірки та співбесіди, так і особливо тих новачків, кого наберуть на місце звільнених фактично "з вулиці"!

Тому, Володимире Олександровичу, сьогодні склалася ситуація, коли лише Ви можете зупинити цей "безпредєл" у прокуратурі і саме від Вас буде залежати, залишиться прокуратура професійно спроможною протистояти злочинності і порушенню прав і свобод учасників кримінального процесу, чи ні. А від стану правоохоронної діяльності залежить і стабільність в середині держави, бо ця ситуація є не менш небезпечною і загрозливою для держави, чим війна на Сході України.

З великою повагою,

Заслужений юрист України, державний радник юстиції 2 класу, кандидат юридичних наук, адвокат, правозахисник, заступник Генерального прокурора у 2000-2002, 2005-2006 та 2014-2015 роках, віце-Президент Світового Конгресу українських юристів, член Науково-консультативної ради при Державному Бюро розслідувань України та член редакційної колегії загальнонаціональної правової газети «Юридичний вісник України»

Олексій Баганець

Джерело

ЧИ ЗЛАМАЄ НОВА ВЛАДА ПРАКТИКУ БЕЗЗАКОННЯ ПРАВООХОРОНЦІВ?

18485508 432765090437116 7143097823702655490 N
Олексій Баганець Екс-заступник Генерального прокурора України, заслужений юрист України, кандидат юридичних наук, адвокат