20 квітень 2024, Субота, 07:21

Про екологічну катастрофу на Полтавщині

5 Липня 2016г.
13592371 255878808125746 797870955855457965 N

На Полтавщині, на моїй малій Батьківщині, сталося екологічне лихо: у мальовничу, одну із найчистіших в Україні, річку Сулу в черговий раз попали нечистоти, від яких загинуло багато риби, раків та інших живностей, які пливуть вниз по Дніпру вже кілька днів, знищуючи флору і фауну на своєму шляху, створюючи величезний сморід, який чути на кілометри навкруги.

За словами спеціалістів, якщо не вжити негайно заходів до обеззараження води у річці, якщо не зупинити рух цієї ядовитої суміші, яка простягнулась на кілька кілометрів річкової води, то Сула і її притоки будуть заражені і непридатні на десятки років для людей і природи. А якщо вірити чуткам, то на Світловодській ГЕС закрили шлюзи з тим, щоб ця заражена суміш води повернулась назад у всі малі річки, в тому числі і в Сулу, тим самим кидаючи як самі водні ресурси, так і людей, які біля них проживають, напризволяще.

На мою думку, це теж відбулося в результаті непродуманої «реформи» органів прокуратури, коли в 2014 році були ліквідовані з порушенням Конституції України природоохоронні прокуратури, прокуратура також була позбавлена нагляду за дотриманням та застосуванням законів, в той час як ці функції не були передані для подальшого виконання іншим органам державного контролю,як того вимагали Перехідні положення Основного Закону. А навпаки - самі контролюючі органи піддалися одночасному так званому «реформуванню»: частина з них була взагалі ліквідована, частина реорганізована і об’єднана, а чисельність працюючих в них працівників була суттєво скорочена до інших розмірів, то вони фізично не можуть охопити весь об’єм природоохоронних заходів, які на них покладені.

Більше того, попередній уряд прийняв Постанову, якою заборонив контролюючим органам взагалі проводити позапланові перевірки. Це все в сукупності і призвело до масового ігнорування суб’єктами підприємництва та органами місцевої влади законів про захист навколишнього природного середовища. І як результат: останнім часом ЗМІ рясніють повідомленнями про масові отруєння людей і худоби, загорання сміттєзвалищ та факти масового забруднення навколишнього природного середовища, вирубку лісів і лісонасаджень.

Тому, сьогодні суспільство чекає в черговий раз від органів влади негайного вчинення заходів по зупиненню руху ядовитої суміші вниз по річці Сула на Полтавщині та обеззараження, в т. ч. і вилову в ній дохлої риби та іншої живності, проведення розслідувань цього масового отруєння, з’ясування причин екологічної катастрофи та встановлення і притягнення до відповідальності винних осіб. І найголовніше - з’ясування причин і умов, які сприяли цьому лиху, та розроблення нових природоохоронних заходів по всій річці знизу доверху по уникненню можливих фактів забруднення цієї мальовничої річки, яка напуває, обмиває і годує стількох сотень людей, які проживають біля неї споконвіків.

Хотілося б бачити і реакцію нового Генерального прокурора України, який говорив, що прокуратура повинна забезпечувати як функцію покарання винних, так і захисту від несправедливості та свавілля.

 

 

18485508 432765090437116 7143097823702655490 N
Олексій Баганець Екс-заступник Генерального прокурора України, заслужений юрист України, кандидат юридичних наук, адвокат