19 березень 2024, Вівторок, 11:25

Про скасування норми про коригування середньої заробітної плати

18 Січня 2021г.
5ea029b3e29d2704099691 820x360

Володимир Бурак 

Порядок обчислення середньої заробітної плати регулюється Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» від 08.02.1995 №100.

Зазначений порядок застосовується при наданні працівникам усіх видів відпусток, передбачених законодавством (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами), або виплати їм компенсації за невикористані відпустки; в) виконання працівниками державних і громадських обов'язків у робочий час; г) переведення працівників на іншу легшу нижчеоплачувану роботу за станом здоров'я; д) переведення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, на іншу легшу роботу; е) надання жінкам додаткових перерв для годування дитини; є) виплати вихідної допомоги; ж) службових відряджень (крім службових відряджень державних службовців); з) вимушеного прогулу та за час затримки виконання рішення суду; и) направлення працівників на обстеження до медичних закладів; і) звільнення працівників-донорів від роботи; ї) залучення працівників до виконання військових обов'язків; й) тимчасового переведення працівника у разі виробничої потреби на іншу нижчеоплачувану роботу; л) інших випадках, коли згідно з чинним законодавством виплати провадяться виходячи із середньої заробітної плати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 р. № 1213 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. № 100» змінено порядок обчислення середнього заробітку.

По-перше, якщо працівника прийнято (оформлено) на роботу не з першого числа місяця, проте дата прийняття на роботу є першим робочим днем місяця, то цей місяць враховується до розрахунку періоду як повний місяць.

По-друге, суттєвою зміною є зміна у розрахунку середнього заробітку, заробітної плати безпосередньо. Якщо розмір посадового окладу є меншим від передбаченого законодавством розміру мінімальної зарплати, то середня заробітна плата буде розраховуватися відтепер з установленого розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку.

По-третє, затверджено вичерпний перелік виплат, які не враховуються в розрахунку Пунктом 3 Порядку тепер передбачено, що при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно з законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 цього Порядку. П. 4 зазначеного порядку містить вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати.

По-четверте, скасовано норму про коригування середньої заробітної плати. Норма п. 10 Порядку, яка скасована передбачала, що у випадках підвищення тарифних ставок (окладів) на підприємстві, в установі, організації відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, зарплата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються під час обчислення середньої зарплати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення. Тобто, якщо в розрахунковому періоді підвищувалася заробітна плата, наприклад, через підвищення її мінімального розміру, то під час обчислення середньої заробітної плати за проміжок часу до підвищення застосовувався на коефіцієнт підвищення. Відповідно при використанні відпустки і нарахуванні «відпускних» працівник виплачувалася сума заробітної плати з врахуванням коефіцієнту підвищення.

Змінами, внесеними постановою № 1213 до Порядку № 100, зокрема виключено норму щодо застосування коефіцієнту коригування при обчисленні середньої заробітної плати у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів) у розрахунковому періоді чи у періоді збереження середньої заробітної плати.

Тобто, у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), наприклад з 1 січня 2021 року, всі виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати враховуватимуться у тому розмірі, в якому вони нараховані без застосування коефіцієнта підвищення тарифних ставок (посадових окладів).

Скасування норми про коригування призведе до втрати частини заробітку при обчисленні середньої заробітної плати для оплати відпусток, якщо в розрахунковому періоді заробітна плата підвищувалася.

Тобто виходячи у відпустку працівник отримає «відпускні» у розмірі нижчому ніж він отримував заробітну плату.

Пояснимо це на прикладі. Працівник в листопаді і грудні 2020 року отримував заробітну плату у розмірі мінімальної заробітної плати 5000 грн. У січні 2021 року він звільняється з роботи і відповідно до законодавства повинен отримати вихідну допомогу у розмірі середнього заробітку. Середній заробіток в даному випадку обчислюється із виплат за останні два місяці. З 1 січня 2021 року мінімальна заробітна плата складає 6000 грн, тобто коефіцієнт підвищення заробітної плати становить 1,2. У випадку нарахування вихідної допомоги із застосуванням коригування працівник отримав би вихідну допомогу у розмірі 6000 грн. Натомість оскільки коригування скасоване то працівник отримає вихідну допомогу у розмірі 5000 грн (приклад розрахований без врахування податків і зборів).

Знову ж таки, якщо працівник захоче піти у відпустку з 1 липня 2021 року, то у нашому випадку, до 31 грудня 2020 року заробітна плата працівника складала 5000 грн, а з 1 січня 2021 року вона становитиме 6000 грн. Відпустка працівника складає 31 календарний день. Для визначення розміру «відпускних» обчислюємо середній заробіток працівника. Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток або для виплати компенсації за невикористані відпустки проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.

Із застосуванням коригування середній заробіток становив би 6000 грн. Тобто працівнику при наданні відпустки виплатили б 6305 грн. Без врахування коефіцієнту підвищення середній заробіток працівника складатиме 5500 грн. Тобто при наданні відпустки працівнику виплатять 5766 грн. Як бачимо різниця відчутна. Вона буде ще більша якщо заробітна плата працівника, наприклад, у два рази більше ніж у нашому прикладі.

Скасування коригування середнього заробітку боляче вдарить «по кишені» працівників, оскільки розміри виплат, коли за працівником зберігається середній заробіток будуть меншими ніж його заробітна плата, яку він отримував перед періодом, за який зберігається середній заробіток.

Отак, Кабінет Міністрів України розуміє норму Конституції України про соціальну державу і про утвердження і забезпечення прав і свобод людини як головний обов'язок держави.

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram

12924523 848663708572976 8876469268990240680 N
Володимир Бурак Кандидат юридичних наук; доцент кафедри соціального права Львівського національного університету ім. І. Я. Франка; експерт Українського центру соціально-правових досліджень