13 квітень 2024, Субота, 12:41

Резонансні справи теруправління ДБР у Києві

6 Листопада 2020г.
Img 5179

Високоякісне та результативне розслідування кримінальних проваджень слідчими ТУ ДБР у м. Києві - є першочерговим завданням для новопризначеного керівництва територіального управління. Це має забезпечити поновлення порушених прав та свобод громадян, відшкодування завданої шкоди, невідворотність покарання винних осіб – як елементи справедливого суспільства, а також носить превентивний характер в частині попередження вчинення нових злочинів суб’єктами, підслідними ДБР.

Так вважає директор територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві директор Територіального управління Денис Керман.

6 листопада він розповів Резонансу про основні завдання ДБР, результати роботи теруправління за 10 місяців 2020 року, навантаження та резонансні справи.

Довідково: У вересні 2020 року за результатами відкритого конкурсу Дениса Кермана було призначено на посаду директора ТУ ДБР у м. Києві зі званням полковника. До цього він вже обіймав посаду директора вказаного управління.  З 2001 по 2018 рік працював в органах прокуратури, переважно на керівних посадах. З 2018 року - очолював територіальне управління ДБР у місті Мелітополі.

photo_2020-11-06 22.49.12

- Державне бюро розслідувань - відносно новий для України правоохоронний орган, який розпочав свою роботу 27 листопада 2018 року. Він був створений для боротьби зі злочинами високопосадовців і своїм девізом обрав «притягнення винних до відповідальності, незважаючи на їхні посади, зв’язки та ресурси». Завданням ДБР є запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його підслідності. ДБР стрімко розвивається у всіх напрямках своєї діяльності, націлене на чітке і якісне виконання поставлених перед ним завдань, з метою встановлення справедливості в суспільстві та забезпечення верховенства права, - говорить Керман. -  З огляду на те, що ТУ ДБР у м. Києві поширює свою юрисдикцію на територію трьох областей: Київську, Чернігівську та Черкаську області, а також столицю України – місто Київ, де зосереджені вищі органи державної влади, центральні органи виконавчої влади, в яких працює переважна більшість суб’єктів (високопосадовців), підслідних Держбюро, обсяги роботи досить великі.

Навантаження на одного слідчого ТУ ДБР у м. Києві у середньому складає 127 кримінальних проваджень, і вказана цифра постійно зростає.

Якщо говорити про результати нашої роботи, то протягом 10 місяців 2020 року слідчі ТУ ДБР у м. Києві здійснювали досудове розслідування у 8491 кримінальному провадженні.

З початку року слідчими ТУ ДБР у м. Києві оголошені підозри 385 особам, які є суб’єктами, підслідними ДБР, серед яких: начальник управління секретаріату Кабінету Міністрів України; 2 судді; 92 працівники поліції; 4 працівники прокуратури; 1 прикордонник; 6 податківців; 8 працівників Служби безпеки України; 6 працівників Державної лісової охорони; 178 військовослужбовців.

У результаті розслідування закінчено 3773 кримінальних провадження, з яких направлено до суду з обвинувальними актами – 303 стосовно 330 осіб.

Серед них: народний депутат України; голова Державної служби зайнятості України; заступник міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи; голова Фонду державного майна України; керівник Міжвідомчого науково-дослідного центру з проблем боротьби з організованою злочинністю при Раді національної безпеки і оборони України; заступник начальника Головного управління Служби безпеки України області, понад 100 працівників правоохоронних органів (працівники НПУ, ДСНС, ДКВС, СБУ, прокурори, податківці, прикордонники, митники, лісова охорона тощо) та близько 160 військовослужбовців.

Серед кримінальних проваджень, розслідування у яких здійснюють слідчі ТУ ДБР у м. Києві, переважну більшість становлять злочини, вчинені військовослужбовцями та працівниками правоохоронних органів (працівники НПУ, ДСНС, ДКВС, СБУ, прокурори, податківці, прикордонники, митники, лісова охорона тощо).

Особливу увагу слідчих ТУ ДБР у м. Києві було зосереджено на виявленні, розкритті та розслідуванні злочинів, вчинених у складі організованих злочинних груп, з яких 3 кримінальних провадження наразі скеровано до суду, ще 3 - перебувають у провадженні слідчих.

Так, слідчі ТУ ДБР у м. Києві на початку літа 2020 року у Дніпропетровській області затримали учасників злочинної організації, створеної поліцейськими. До неї входили начальник, заступник начальника відділу поліції, начальник одного із секторів та 4 оперативники Павлоградського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області. Вони змушували громадян вчиняти злочини, здійснюючи на них психологічний тиск та застосовуючи насильство. За це поліцейські надавали потерпілим гроші, наркотичні речовини, а потім притягували їх до кримінальної відповідальності.

Правоохоронців було затримано та їм повідомлено про підозру у створенні злочинної організації, перевищенні влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу, скоєнні крадіжок, незаконному поводженні зі зброєю, а також незаконному виробництві, виготовленні, придбанні, зберіганні, перевезенні, пересиланні чи збуті наркотичних засобів (ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 365, ч. 4 ст. 27 ч. 2 ст. 185, ч. 1 ст. 263 та ч. 2 ст. 307 КК України). Досудове розслідування кримінального провадження перебуває на завершальній стадії і в листопаді обвинувальний акт планується скерувати до суду.

З 2019 РОКУ ДБР РОЗСЛІДУВАЛО МАЙЖЕ 170 СПРАВ ПРО ПРИЧЕТНІСТЬ ПРАВООХОРОНЦІВ ДО НАРКОБІЗНЕСУ

Важливим напрямом у розслідуванні кримінальних правопорушень є злочини, вчинені працівниками правоохоронних органів із застосуванням катувань та іншого порушення особистих прав громадян.

З початку року слідчими теруправління у Києві повідомлено підозри 13 особам за вчинення кримінальних правопорушень, пов’язаних із катуваннями.

До суду направлено 2 обвинувальні акти зазначеної категорії стосовно 4 працівників Національної поліції України.

Окремо зупинюсь на розслідуванні кримінального провадження, що набуло широкого суспільного резонансу - щодо поліцейського свавілля у Кагарлику. Так, у травні 2020 року затримано оперуповноваженого та начальника Кагарлицького відділу поліції Обухівського відділення поліції ГУНП в Київській області за фактом зґвалтування та побиття.

У ніч з 23 на 24 травня 2020 року оперуповноважений у своєму службовому кабінеті застосував тортури до жінки, яку викликали до відділення поліції як свідка, вдягав протигаз, застосовував кайданки та здійснював постріли з табельної зброї над головою, після цього зґвалтував.

Крім цього, правоохоронці застосували фізичну силу щодо чоловіка, який також перебував у приміщенні відділення поліції. Погрожуючи потерпілому зґвалтуванням, правоохоронці ставили його на коліна, били по голові кийками, надягали протигаз та стріляли із табельної зброї над головою. У результаті потерпілий отримав тілесні ушкодження.

Правоохоронцям повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених частиною третьою статті 152, частиною другою статті 127 КК України. Вказаним особам судом обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без можливості внесення застави.

Під час проведення розслідування у вказаному кримінальному провадженні слідчими виявлені чисельні факти катувань, які вчинялись зазначеними поліцейськими упродовж двох останніх років. Розпочато розслідування у 5 кримінальних провадженнях за фактами побиття, катування, незаконного затримання осіб працівниками поліції.

Колишній начальник Кагарлицького відділу поліції Обухівського відділення поліції ГУНП в  Київській області підозрюється у невжитті заходів керівником, якому стало відомо про вчинення його підлеглими незаконного затримання, та неповідомленні про злочин (ч. 2 ст. 146-1 КК України). Йому обрано запобіжний захід - цілодобовий домашній арешт.

Окрім цього, слідчими було повідомлено ще й про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 146-1 ККУ (насильницьке зникнення).

Наразі розслідування перебуває на завершальній стадії, обвинувальні акти найближчим часом будуть скеровані до суду.

ЮРІЙ БЄЛОУСОВ: МАЄМО ЗАДАВАТИ СТАНДАРТИ РОЗСЛІДУВАННЯ СПРАВ ПРО ПОРУШЕННЯ ПРАВ ЛЮДИНИ ПРАВООХОРОНЦЯМИ

Прикладом ефективного розслідування вчинення злочинів працівниками правоохоронних органів стало й затримання в червні прокурора однієї з Київських місцевих прокуратур, який вимагав та отримав 100 тисяч доларів США від представника банку.

У рамках цього ж кримінального провадження слідчими ТУ ДБР у м. Києві повідомлено про підозру і старшому оперуповноваженому головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що правоохоронці розробили злочинну схему заволодіння грошовими коштами представника одного з банків міста Києва. Задля цього вони склади завідомо неправдиву заяву про вчинення злочину працівниками цього банку від імені третьої особи та подали її до Печерського УП ГУ НПУ у місті Києві. Відповідно до неї до ЄРДР було внесено відомості про вчинення злочину.

Правоохоронці склали неправдивий протокол допиту потерпілого від імені третьої особи, який долучено до матеріалів кримінального провадження.  Пізніше прокурор допитав представника банку та висунув йому вимогу про надання грошових коштів у сумі 100 000 доларів США. За ці кошти він обіцяв закрити справу та забезпечити подальше «дахування» банківської установи. У разі одержання хабара він також гарантував, що про нібито незаконну діяльність банку та членів його правління не дізнаються ЗМІ. А ще пообіцяв дізнатись прізвище «замовника» реєстрації вказаного кримінального провадження.

Нині прокурору повідомлено про підозру в пособництві - у складанні службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу; у завідомо неправдивому повідомленні про вчинення злочину, поєднаному із штучним створенням доказів обвинувачення, вчиненому з корисливих мотивів; та закінченому замаху на заволодіння чужим майном шляхом обману та зловживання довірою (шахрайство), вчиненого за попередньою змовою групою осіб в особливо великих розмірах.

Старшого оперуповноваженого ГУ КЗЕ СБ України відповідно підозрюють: у складанні службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу; завідомо неправдивому повідомленні про вчинення злочину, поєднаному із штучним створенням доказів обвинувачення, вчиненому з корисливих мотивів; закінченому замаху на заволодіння чужим майном шляхом обману та зловживання довірою (шахрайство), вчиненому за попередньою змовою групою осіб в особливо великих розмірах.

Слідство триває, після завершення низку судових експертиз обвинувальний акт буде направлено до суду.

ДБР НА ЗАХИСТІ ЕКОНОМІЧНИХ ІНТЕРЕСІВ ДЕРЖАВИ

Ще один важливий напрямок нашої роботи - розслідування злочинів у сфері використання бюджетних коштів, призначених для закупівлі військового майна, а також його подальше збереження.

Завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо закупівлі Міністерством оборони України неякісних бронежилетів.

Так, військові службові особи Міністерства оборони України, достовірно знаючи, що за умови намокання (дощування) бронежилет «Корсар М3с-1-4» як комплекс індивідуального захисту не відповідає своїм заявленим захисним балістичним властивостям, зобов’язані були повернути прийняті партії таких бронежилетів, дали вказівку підлеглим працівникам надалі приймати та передавати на військові потреби наступні партії бронежилетів, що завдало збитків інтересам держави на суму понад 42 мільйони гривень.

Аналогічна ситуація відбулася під час приймання на склади МОУ іншого військового майна неналежної якості, чим спричинено тяжкі наслідки державним інтересам.

У вказаному кримінальному провадженні повідомлено про підозру п’ятьом військовим службовим особам старшого та вищого командного складу Збройних Сил України (генерал-лейтенанту – колишньому заступнику міністра оборони України, генерал-майору – колишньому начальнику одного з головних управлінь МОУ, його заступникам) та двом службовим особам підприємства – постачальника бронежилетів.

Під час досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні проведено приблизно 40 обшуків, допитано майже 70 осіб, проведено 10 тимчасових доступів, 3 слідчі експерименти, ряд судових експертиз (балістична; експертиза військового майна; криміналістичні; економічна).

У справі виконуються вимоги статті 290 Кримінального процесуального кодексу України та після ознайомлення підозрюваних та їх адвокатів з матеріалами кримінального провадження, до суду буде направлено обвинувальний акт.

ЗАВЕРШЕНО РОЗСЛІДУВАННЯ У СПРАВІ ЩОДО ЗАКУПІВЛІ НЕЯКІСНИХ БРОНЕЖИЛЕТІВ МІНОБОРОНИ

У травні 2020 року слідчими ТУ ДБР у м. Києві під процесуальним керівництвом Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону викрито організовану злочинну групу, яка систематично привласнювала та збувала паливно-мастильні матеріали, що належали військовій частині.

Встановлено, що заступник командира з тилу організував злочинну групу у складі військовослужбовців та цивільних осіб, яка налагодила механізм списання, привласнення та реалізації паливно-мастильних матеріалів, які надходили для забезпечення зенітно-ракетної бригади Збройних Сил України, через мережу приватних АЗС.

Навесні правоохоронці задокументували чотири факти вивезення паливних матеріалів обсягом більше 60 тонн вартістю понад 1,3 мільйона гривень із військової частини.

Також перевіряється інформація про привласнення зловмисниками паливно-мастильних матеріалів ЗСУ на загальну суму понад 10 мільйонів гривень.

У межах досудового розслідування слідчими проведено 20 санкціонованих обшуків, під час яких у військовослужбовця (організатора злочинної групи) вилучено грошові кошти у сумі 51 300 доларів США.

Всім учасникам злочинної групи повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого частиною третьою статті 189 та частиною третьою статті 410 КК України.

Для надання належної оцінки діям службових осіб, які протиправно підписували накладні на відпуск та списання пального проведено низку судових експертиз та відповідних слідчих.

За більшістю епізодів матеріали за обвинувачення фігурантів у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених статтею 366 КК України (складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів) вже скеровано до суду.

ВРЯТУВАТИ ВІЙСЬКОВУ ЮСТИЦІЮ. ЗАДАЧА З БАГАТЬМА НЕВІДОМИМИ

Пріоритетним напрямом роботи слідчих підрозділів ТУ ДБР у м. Києві є і розслідування кримінальних правопорушень, вчинених високопосадовцями. Зокрема, завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні відносно голови одного з державних агентств України, який підозрюється у незаконному поводженні з радіоактивними матеріалами (ч. 3 ст. 265 КК України).

Слідчими встановлено, що посадовець у серпні 2019 року підписав договір із суб’єктом підприємницької діяльності та продав радіоактивно забруднений металобрухт загальною вагою 511 тон на суму 516 000 гривень. Відповідно до висновку експертизи досліджувані об'єкти є радіоактивними матеріалами, ринкова вартість яких складає понад 3 269 000 гривень. Внаслідок дій посадовця державі завдано матеріальної шкоди у сумі понад 2 753 000 тисяч гривень.

Під час укладення угоди про продаж металобрухту у сторін були відсутні ліцензії Державної інспекції ядерного регулювання України та санітарні паспорти на провадження виду діяльності, пов`язаного з торгівлею радіоактивними матеріалами у вигляді радіоактивно забрудненого металобрухту.

Крім цього, до суду скеровано обвинувальний акт відносно колишнього заступника міністра Міністерства з питань надзвичайних ситуацій. Експосадовець обвинувачується у зловживанні владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України).

Як з‘ясували слідчі, ще 2004 року МНС і компанія-забудовник уклали угоду, за якою на земельній ділянці, що належала міністерству, мали побудувати житловий будинок. Згідно угоди - 3420 кв. м. житлової площі у вказаному будинку повинні були перейти у власність держави. 

Проте, у 2010 році заступник міністра МНС уклав додаткову угоду, за якою відмовилося від житлової площі у місті Києві в обмін на аналогічну житлову площу у Ірпені Київської області.

Згідно матеріалів експертизи, вартість отриманих квартир на Київщині 23,7 млн грн менше, ніж вартість квартир у столиці.

ЩОДО СПРОЩЕННЯ ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ КРИМІНАЛЬНИХ ПРАВОПОРУШЕНЬ: ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА ПРАКТИКИ

Нині триває реорганізація всіх територіальних управлінь, і ТУ ДБР у м. Києві не виключення. 

З метою ефективної організації діяльності територіального управління та належного виконання покладених на ДБР завдань і функцій, потрібно утворити та облаштувати представництва ТУ ДБР у м. Києві в Київській, Чернігівській та Черкаській областях, які знаходяться під юрисдикцією теруправління та є територіально віддаленими від основного місця його розташування.

Метою розміщення слідчих, оперативних працівників в областях є забезпечення оперативного реагування на повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення, підслідні ДБР; швидке і повне розслідування кримінальних правопорушень, вчинених на території Київської, Чернігівської та Черкаської областей.

Для повноцінного запуску та функціонування зазначених адміністративних представництв першочерговим завданням є вирішення питань організаційно-адміністративного, матеріально-технічного та кадрового характеру.

Наразі до виконання своїх обов’язків приступили заступники директора ТУ ДБР у м. Києві, які перемогли у відкритому конкурсі.

2020-11-06 22.58.57

Це - Роман Олефіренко. З 2002 по 2015 працював в органах прокуратури, обіймав рядові та керівні посади.

2020-11-06 23.00.25

Євген Терлецький з 2005 по 2020 рік працював на оперативних та керівних посадах в органах Служби безпеки України

Формування нового штату і далі відбуватиметься на конкурсній основі.

Це дозволить укомплектувати територіальне управління професійними та мотивованими співробітниками, - запевнив керманич теруправління ДБР у Києві Денис Керман.

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram..

ДБР: ПРОБЛЕМИ ПІДСЛІДНОСТІ ЗЛОЧИНІВ