24 червень 2024, Понеділок, 09:39

Щось з пам’яттю нашою сталося… З історії авіабудування України

10 Вересня 2019г.
324898

Нещодавно в Києві з помпою відкрили пам'ятник нашому славному землякові І.І. Сікорському. «Тепер пам'ятник авіаконструктору Ігорю Сікорському побачать усі жителі і гості столиці, які приїжджають в аеропорт" Київ ". Скульптором монумента є Володимир Журавель.  Пам'ятник звели за підтримки дирекції міжнародного аеропорту "Київ", який нещодавно назвали ім'ям легендарного авіаконструктора», - повідомляє kiev.klichko.org. "Ідея увічнити пам’ять про Сікорського була моя, але місто не витратило бюджетних коштів на створення монумента", - додав Кличко. 

У цій статті я хочу поміркувати про нашу національну пам'ять, про показну, й істинну, про невідомих широким верствам населення людях, які жили, навчалися, працювали в Україні і Києві зокрема, і чий внесок в повітроплавання визнаний і застосовується в усьому світі.

В Україні про Ігоря Сікорського, як про видатного свого сина, згадали в 2011 році, і то, не за своєї волі: «97 депутатів Київради проголосували за перейменування вулиці Танковій у вул. імені авіаконструктора Ігоря Сікорського. Дане питання було внесене до порядку денного пленарного засідання у відповідь на звернення Посольства США. Питання перейменування вулиці було невідкладним, оскільки на кінець жовтня заплановане відкриття нового офісу посольства».

А через 5 років Наказом міністра освіти і науки України Лілії Гриневич від 17 серпня 2016 року № 992 "Про присвоєння імені Національному технічному університету України "Київський політехнічний інститут" було присвоєно ім'я його колишнього студента, видатного авіаконструктора ХХ століття Ігоря Сікорського.

Талановитий хлопчик народився 25 травня (6 червня) 1889 Києві. З Вікіпедії ми знаємо, що вчився він у Київському політехнічному інституті в 1907-1911 роках. Тут же, в Києві, в 1908-1911 роках побудував свої перші два найпростіших гелікоптерів соосной схеми без автомату перекосу. Але жоден з них не зміг злетіти з пілотом, і Сікорський переключився на будівництво літаків.

У 1910 році підняв у повітря перший літак своєї конструкції С-2. У 1912 році переїхав до Санкт-Петербург, де з 1912 по 1917 рік працював головним конструктором у відділі Російсько-Балтійського вагонного заводу, і в 1912-1914 роках створив літаки «Російський витязь», «Ілля Муромець». У 1918 році він емігрував з Росії до Лондону, потім до Парижу, а в 1919 році - у США.

Основний свій потенціал Ігор Сікорський реалізував вже в Сполучених Штатах Америки, чим там заслужено пишаються. Продовжуємо цитувати Вікіпедію: у США Сікорський вже до 1939 року створив близько п'ятнадцяти типів літаків. З 1939 року перейшов на конструювання геліколптерів одногвинтової схеми з автоматом перекосу, що набули широкого поширення. Перший експериментальний вертоліт Vought-Sikorsky 300, створений Сікорським в США, відірвався від землі 14 вересня 1939 року. По суті, це був модернізований варіант його першого гелікоптера, створеного ще в липні 1909 роки.

На відміну від офіційних осіб, кияни знали і любили Сікорського і раніше. Чудом на вулиці Ярославів Вал, що в центрі Києва, до сих пір зберігся будинок, де жили Сікорські. Кияни його так і називали - будинок Сікорського. А пам'ять киян дорогого коштує.

Боляче бачити, як ця будівля, хоча і є пам'ятником архітектури, вже кілька десятиліть (!!!) перебуває в жалюгідному стані і поступово руйнується.

 

Дуже правильно, що Ігоря Сікорського (хоч і після пенделя з боку посольства США) згадали в Україні на офіційному рівні.

Погано, що багато наших земляків, конструкторів зі світовим ім'ям, які створювали свої літаки в Україні (на відміну від І.І. Сікорскогого), не мають такої пошани за нинішніх українських реалій.

Відзначу, що перші спроби створити літаки в Україні були ще на початку 1900-х років у Київському політехнічному інституті (КПІ) про що можна почитати в статті «Витоки української авіації» автора М. Згуровського. Звідти ж ми дізнаємося про іншого видатного авіабудівника: «Традиції у створенні важких літаків, започатковані Ігорем Сікорським, продовжив Костянтин Калінін. Ще студентом КПІ, в 1922 році, нащадок запорізького козака Калини-Малини на київському заводі «Ремвоздух-6» створив перший серійний пасажирський літак К-1. Серійно випускати його почали на Харківському авіазаводі. Літаки К-4 і К-5 майже двадцять років були основними пасажирськими літаками СРСР. У 1938 році інженера Калініна репресували».

Відрадно, що в Національному технічному інституті (КПІ) дбайливо зберігають пам'ять про своїх видатних студентів. Адже там навчалися чимало  знаменитих конструкторів у галузі ракетобудування, літакобудування, двигунобудування та артилерійських систем. До честі співробітників КПІ, вдячні нащадки не тільки не зреклися в пориві декомунізації своєї історії, а й створили чудову алею слави своїх знаменитих випускників. За це -  низький уклін керівництву КПІ. Там же є пам'ятники і І.І. Сікорському, С.П. Королеву і іншим видатним випускникам.

А скількох наших славних земляків, наприклад, в галузі ракетобудування та космосу незаслужено забуті?!

Назву для прикладу лише двох - Валентин Петрович Глушко, який продовжив справу С.П. Королева після його смерті в освоєнні космічного простору та Гліб Євгенович Лозино-Лозинський, який створював космічну систему «Спіраль», знамениті винищувачі МіГ, включаючи відомі на весь світ МіГ-31 і МіГ-29, керівник НВО «Молния» де створили орбітальний корабель «Буран», автор авіаційно-космічної системи МАКС!

Конструктор авіаційних двигунів. Під керівництвом Мікуліна створений перший радянський авіаційний   двигун рідинного охолодження М-34, на базі якого в подальшому побудований ряд   двигунів різної потужності і призначення. Двигунами типу М-34 (АМ-34) оснащувалися рекордні літаки АНТ-25, бомбардувальники ТБ-3 і багато інших літаків. Двигун АМ-35А встановлювався на винищувачах МіГ-1,  МіГ-3, бомбардувальниках ТБ-7 (Пе-8). Під його  керівництвом створено ряд ТРД різної тяги (В т.ч. Двигун АМ-3 для літаків Ту-16 і Ту-104).

Конструктор ракет. Брав участь у створенні ряду двигунів і інших найважливіших об'єктів ракетної, космічної та авіаційної техніки. Під його керівництвом були розроблені ракети-носії («Протон» активно використовується до сих пір), штучні супутники Землі «Протон» і «Політ», орбітальні станції серії «Алмаз», пілотований корабель ТКС і т.п. Був одним з ключових творців радянського «ядерного щита».

Розробник систем ППО. Участь в розробці  і постановці на виробництво різних артилерійських знарядь і систем. установника підривів для зенітних установок. Керівництво розробками зенітнихкерованих ракет і комплексів, ракет-мішеней,  протиракет, ракет для мобільних комплексів,  ракет для надводних кораблів і підводних човнів,  ракето-торпед для ВМФ.

Конструктор реактивних двигунів. У 1939-1941 роках розробив конструктивну схему ТРДД (двоконтурного турбореактивного двигуна), що з'явилася прототипом нині існуючих схем, спроектував дослідний зразок ТРД з осьовим компресором. Під керівництвом Люльки створений перший радянський ТРД, що пройшов в лютому 1947 року державні випробування. В наступні роки під керівництвом Люльки був створений ряд ТРД, що застосовувалися на літаках П. О. Сухого, С. В. Ільюшина, Г. М. Берієва, А. Н. Туполева.

Всі вони стали видатними не тільки радянськими, а й світовими фахівцями кожен у своїй галузі.  Без їхніх розробок був би неможливий розвиток багатьох сучасних інженерних технологій, в тому числі в авіабудуванні і ракетобудуванні. Але ми чомусь про цих наших славних земляків забули і називаємо у століиці України вулиці не їхніми  іменами, а зачасту іменами невідомих киянам людей, які не мають до цього міста жодного відношення, але мають дуже неоднозначне для нас минуле...

Продовжуємо список незаслужено забутих, які зробили славу Україні в світі.

Наступний етап розвитку авіабудівної галузі в Україні почався після переїзду в 1952 році з Новосибірська до Києва дослідно-конструкторського бюро О.К. Антонова. Ім'я самого Олега Костянтиновича в Україні, Слава Богу, відоме, але я б хотів відзначити двох видатних конструкторів - А.Я. Білолипецького і П.В. Балабуєва, під керівництвом яких були створені шедеври радянського, українського та й світового літакобудування.

Олексій Якович Білолипецкий був головним конструктором першого в СРСР спеціалізованого військово-транспортного літака Ан-8 і першого в світі широкофюзеляжного вантажного літака Ан-22 «Антей».

Онуфрій Вікентійович Болбот був першим заступником О.К. Антонова, а потім завдяки його блискучим організаторським здібностям, став заступником Міністра авіаційної промисловості СРСР.

Ну і, звичайно, про що я писав багато разів, це Петро Васильович Балабуєв, який брав участь у створенні всіх (крім Ан-2 і Ан-8) літаків дослідно-конструкторського бюро (ОКБ) О.К. Антонова, потім АНТК ім. О.К. Антонова, а нині ДП «Антонов».

Найбільші його досягнення:

- він зумів зберегти інтелектуальний і виробничий потенціал АНТК ім. О.К. Антонова на початку 1990-х років в незалежній Україні, коли всі підприємства оборонної промисловості розвалювалися, а аналогічні конструкторські бюро в Росії взагалі припинили розробки літаків;

- літак Ан-124 «Руслан» і всі його модифікації головним конструктором, якого він був (див. «Ан-124 - найвище досягнення українського авіабудування»);

- літак Ан-225 «МРІЯ» коли він уже став генеральним конструктором (див. ЛІТАК АН-225 «МРІЯ» — МРІЯ ЯКА НЕ ​​ВІДБУЛАСЯ);

- авіакомпанія «Руслан» (зараз «Авіалінії Антонов») яку він створив і завдяки якій і понині існує майже 10000-й колектив ДП «Антонов»;

- збереження і розвиток авіаційної галузі незалежної України і створення літаків Ан-70, Ан-38, Ан-32П, Ан-74-300, Ан-140, Ан-148, продаж ліцензії на літак Ан-140 в Іран, впровадження цифрових технологій і композиційних матеріалів і багато іншого.

На жаль люди, що оточували П.В. Балабуєва в останні роки його перебування на посаді генерального авіаконструктора, і які після його заяви про звільнення стали керівниками підприємства, нічого не зробили для увічнення його пам'яті. Більшість керівників ДП ​​«Антонов» і чиновників стали доларовими мультимільйонерами завдяки спадщині великих генконструкторів О.К. Антонова і П.В. Балабуєва, і при десятках мільйонів доларів щорічних прибутків, що отримувало і отримує ДП «Антонов», вони навіть не поставили їм гідні пам'ятники, не назвали їхніми іменами літаки...

Нинішнє керівництво ДП «Антонов» Донець А.Д., Харченко М.Г., Бичков С.А. обіцяли вирішити питання про перейменування вулиці Депутатської в Києві, де раніше жив Балабуєв, на вулицю Петра Балабуєва. Але нічого так і не зробили...

До відома, ДП «Антонов» вже кілька років не створює і не будує літаків. І навіть стратегія на наступні 3 роки - це підтримка льотної придатності літаків авіакомпанії «Авіалінії Антонов», імпортозаміщення російських комплектуючих і, можливо, модернізація Ан-124-100.

ЯК ВЛАДА І КЕРІВНИЦТВО ДП «АНТОНОВ» ЗРУЙНУВАЛИ АВІАБУДІВНУ ГАЛУЗЬ УКРАЇНИ

Я дуже поважаю Ігоря Сікорського, це геніальний конструктор. Але у мене питання: де були керівники ДП «Антонов» коли в Києві вирішувалося питання про назву аеропорту «Жуляни» іменем І.І. Сікорського? Невже О.К. Антонов або П.В. Балабуєв, які реально зробили для авіабудівної галузі України все, і завдяки яким до цих пір жевріє ДП «Антонов», не гідні того, щоб на їхню честь назвали, наприклад, аеропорт в Борисполі?

Балабуєв П.В. народився і все життя прожив і пропрацював в Україні, а створені під його керівництвом літаки «Руслан» і «МРІЯ» є величезними досягненнями українського та світового авіабудування!

Ще до слова про пам'ять. На мій погляд, якось несолідно виглядає металевий монумент О.К. Антонову зроблений 35 років тому в ОКБ. Він зовсім загубився на тлі оточуючих його пам'ятників. Правда, після моєї минулорічної публікації його почистили від іржі в місцях гвинтових кріплень на зворотному боці. Можливо, варто поставити Олегу Костянтиновичу новий монумент, відповідно його історичного внеску?

Пам'ятник О.К. Антонову на Байковому кладовищі

Пам'ять, повага до людини ... Ось, цікавий факт з життя нашого північного сусіда. У серпні 2019 року (!!!) в Ульяновську (Російська Федерація, якщо хто не пам'ятає) встановили пам'ятник і назвали вулицю на честь нашого співвітчизника - колишнього провідного конструктора по літаку Ан-124, який став згодом головним конструктором (після того як головний конструктор літака Ан-124 П.В. Балабуєв став генеральним конструктором) Віктора Ілліча Толмачова, а ще роком раніше  (2018 року) назвали ім'ям О.К. Антонова один з літаків Ан-124-100 «Руслан» зі складу ВТА МО РФ. Рішення прийняли самі, без чиєїсь указки ззовні.

Сподіваюся, що за нової влади в Україні буде відновлена ​​історична справедливість. І пам'ятники будуть встановлювати, і вулиці називатимуть іменами величних постатей! Адже до сих пір Збройні сили, Міністерство внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій, а також урядовий загін України використовують літаки ітаках створених О.К. Антоновим і П.В. Балабуєвим!

Маємо пишатися та активно популяризувати наших видатних співвітчизників. Адже і О.К. Антонов, і П.В. Балабуєв, і багато інших, які створили і побудували тисячі літаків марки «Ан» - це справжній бренд України. Ми та наші нащадки маємо бути вдячними їм за їхні діяння і зберігати пам'ять про них.

Переконаний, що таких людей в кожній галузі у нас багато, але мало хто про них знає. Час знайомити українців і весь світ із нашими видатними земляками.

P.S. Висловлюю подяку моїй дружині Маринці Полянської (корінній киянці, саме вона показала мені будинок Сікорського і знайомить мене зі своєю малою батьківщиною - тихим центром в Києві, який став рідним і близьким мені) за ідеї і допомогу в написанні статті.

Фото 1
Анатолій Вовнянко Провідний конструктор в службі літака Ан-70 1982-1985 р.р., керівник служби провідних конструкторів по літаку Ан-225 1985-1989 рр., заст. Головного конструктора по літаках Ан-225, Ан-325 і авіаційно-космічних систем 1989-1991 р.р., з заст. Головного конструктора по літаках Ан-218, Ан-124, Ан-124-100, Ан-225 і їх модифікацій, а також авіаційно-космічних систем 1991-2008.