12 квітень 2024, П'ятниця, 16:21

У Києво-Святошинському райсуді триває розгляд по суті справи Кожари (ВІДЕО)

25 Березня 2021г.
Леонід Кожара на лаві підсудних. Фото: kanaldom.tv
Леонід Кожара на лаві підсудних. Фото: kanaldom.tv

Колишній міністр закордонних справ України залишиться під вартою ще на два місяці. Києво-Святошинський райсуд Київської області продовжив запобіжний захід Леоніду Кожарі, який звинувачується в умисному вбивстві.

Київська обласна прокуратура вважає, що близько року тому в своєму будинку Кожара застрелив бізнесмена Сергія Старицького. Обвинувачений провину не визнає, а його адвокати готуються представити свою версію подій. На суді, який вже перейшов до розгляду справи по суті, побували журналісти програми "Право на право" телеканалу "Дом", - пише Резонанс 25 березня.

Хронологія подій

Леонід Кожара в залі суду постійно кашляє. За рік, проведений в СІЗО, ексміністр неабияк схуд і змарнів. Суддя дозволяє його знімати зовсім недовго, після чого сам обвинувачений просить не направляти на нього камеру. Зараз колишньому дипломатові, який опікувався зовнішньою політикою країни з 2012 до 2014 року, загрожує до 15 років ув'язнення.

21 лютого минулого року в його будинку під Києвом був знайдений зі смертельним пораненням в голову Сергій Старицький. У минулому — очільник правління телеканалу "Інтер", а на момент смерті — директор великого рекламного холдингу, він був знайомий з Кожарою майже 40 років.

"Я знала, що у Сергія, мого чоловіка, є приятель Леонід Кожара, що вони навчалися разом. Мій чоловік відгукувався про нього в нейтральному контексті, це все, що я знаю", — каже Євгенія Федорова, дружина загиблого Сергія Старицького.

Напередодні своєї смерті Сергій Старицький подзвонив Кожарі на мобільний. Приятелі знали один одного з 1980-х років, разом вивчали іноземні мови в Київському університеті ім. Т. Шевченка. У день трагедії бізнесмен приїхав до ексміністра в село Чайки. У будинку Кожари вони дістали алкоголь, закуску і стали відпочивати.

"Орган досудового слідства встановив, що під час розпиття алкогольних напоїв у них виник конфлікт у зв'язку зі станом алкогольного сп'яніння. Через це й сталася ця подія", — розповідає прокурор Київської обласної прокуратури Юрій Пірус.

Детальніше причину конфлікту встановити не вдалося. Відомо лише, що застілля тривало, як мінімум, годин шість. Пізніше поліцейські знайдуть на столі три пляшки з-під горілки й стільки ж — з-під вина. У крові Кожари до їх приїзду буде 2,25 проміле алкоголю. За медичними нормами, це вважається досить сильним ступенем сп'яніння.

"Проведено кілька експертиз, і завдяки зібраній доказовій базі вдалося встановити причетність господаря будинку до зазначеного злочину", — повідомила пресофіцер Національної поліції України Мар'яна Рева.

За гарячими слідами поліції вдалося встановити, що посварившись зі Старицьким, дипломат вийшов в іншу кімнату, дістав з тумбочки нагородний пістолет Jericho з 16 патронами в магазині та повернувся до гостя. Старицького він спочатку вдарив по голові, а вже лежачому нібито вистрілив в обличчя трохи нижче правого ока.

"За своєю суттю це справа дуже проста. У будинку було три людини, одна з яких була вбита. Залишається лише два підозрюваних, які могли скоїти цей злочин", — зазначає Святослав Алексюк, брат загиблого Сергія Старицького.

Третім учасником подій — крім убитого і самого Леоніда Кожари — була дружина дипломата, чемпіонка Європи з боксу Марина Козерод. У письмових свідченнях вона описувала події тієї ночі абсолютно інакше. Нібито саме вона, а не Кожара, залишилася в кімнаті удвох зі Старицьким. Пістолет, який її чоловік приніс показати гостю раніше, лежав на столі, Сергій взяв його і пішов на терасу, щоб "влаштувати салют". Козерод попросила покласти зброю, а потім схопила Старицького за руку, щоб зупинити. Той в боротьбі втратив рівновагу. Після цього пролунав постріл.

Але в таку версію у слідства були підстави не вірити. Зараз проти дружини Леоніда Кожари відкрито справу за дачу завідомо неправдивих показань. "Встановлено факт інсценування самогубства Старицького та зміни показань Козерод з метою приховування даного злочину. Проводилася низка судово-медичних експертиз, молекулярно-генетичних та інших. Всі вони підтверджують обставини кримінального правопорушення", — говорить прокурор Юрій Пірус.

У самогубство не вірять

Сам же Леонід Кожара свою провину не визнає. Замість нього говорить адвокат Олександр Ягодка. Стратегію захисту вперто не розкриває. Мовляв, дуже рання стадія процесу.

"На засіданнях суду мій підзахисний вже говорив, що провину, інкриміновану йому згідно з обвинувальним актом і підозрою, він не визнає. Є певні порушення на стадії досудового слідства. Також є правова позиція, яку ми з підзахисним вже раніше обговорювали — на найближчих засіданнях ми повідомимо, яка це правова позиція", — прокоментував Олександр Ягодка.

У суді розпочався допит потерпілих у справі. Про відносини з убитим і обвинуваченим розповіли брат Старицького Святослав і дружина Євгенія Федорова. Родичі впевнені, що про самогубство не може бути й мови. У загиблого були плани на відпустку, він завжди дбав про своїх літніх батьків.

"Мені мотив не зрозумілий, взагалі складно уявити самогубство. Мій чоловік був дуже доброзичливою, відкритою людиною, і я не розумію, що могло статися. По-моєму, слідство спрацювало добре. Я детально ознайомилася з усіма матеріалами справи й там достатньо доказів того, хто це зробив", — вважає Євгенія Федорова.

"Мені незрозуміла, скоріше, та тривала підготовка, яка передує цьому засіданню. Вже минув понад рік, справа цілком ясна. Вина Леоніда Кожари абсолютно очевидна. Щире визнання своєї провини було б на користь і самому підсудному, і спільному вирішенню цього питання", — впевнений Святослав Алексюк, брат загиблого Сергія Старицького.

Варіант — запорука в 14 млн

Захисники Кожари подали клопотання про зміну запобіжного заходу — з утримання під вартою на домашній арешт. За їхніми даними, під час перебування в СІЗО в обвинуваченого значно загострилися хронічні захворювання.

"Хронічні захворювання у Кожари підтвердилися. Мій підзахисний зараз потребує медичного лікування і догляду за здоров'ям, що в умовах утримання під вартою неможливо. Навіть більше, недотримання відповідного режиму може призвести до смерті", — пояснив адвокат Олександр Ягодка.

Зовсім іншої думки — представники потерпілих і прокурор. "На жаль, в Україні є така негативна практика, що завжди, коли людина потрапляє під варту, перше, що починає робити сторона захисту, — це шукати проблеми в стані здоров'я обвинуваченого", — заявила представниця потерпілих Алла Бронішевська.

"Вважаю, що Кожара, перебуваючи на волі, буде ховатися від суду. Дані висновки зроблені виходячи з того, що Кожара звинувачується в скоєнні особливо тяжкого злочину, за який згідно із законом передбачено покарання до 15 років позбавлення волі. Також Кожара під час досудового розслідування скоїв дії, спрямовані на те, щоб приховати злочин, й інсценував самогубство Старицького", — каже прокурор Юрій Пірус.

Суддя, побувавши в нарадчій кімнаті, виносить рішення продовжити Леоніду Кожарі тримання під вартою ще на два місяці. На її думку, в разі обрання м'якшого запобіжного заходу, він може ухилятися від правосуддя, також зберігаються ризики його впливу на учасників процесу. Свідоцтва вкрай важкого стану здоров'я підсудного Феміда вважає непереконливими.

Рішення районного суду адвокати ексміністра має намір оскаржувати в апеляційному порядку. Альтернативою утримання під вартою залишається грошова застава — 14 млн грн. Такої суми, як стверджують захисники Леоніда Кожари, колишній міністр не має.

СПРАВУ КОЖАРИ, ПІДОЗРЮВАНОГО У ВБИВСТВІ, ПЕРЕДАЛИ ДО СУДУ

Як нагадує Резонанс, торік 24 грудня Київська обласна прокуратура затвердила та скерувала до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні стосовно ексміністра закордонних справ України. Його звинувачують в умисному вбивстві.

10 квітня 2020 року також було оголошено підозру дружині ексглави МЗС за фактом надання органу, що здійснює досудове розслідування, завідомо неправдивого показання свідка.

НА ЖАЛЬ, ПОТЕРПІЛІ МАЮТЬ ДОСИТЬ “СКЛАДНИЙ” СТАТУС, – АДВОКАТКА У СПРАВІ КОЖАРИ

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram