19 квітень 2024, П'ятниця, 10:06

Про біг на місці у справі Новинського

17 Листопада 2016г.
Новинский

Чому саме В.Новинський із 43 народних депутатів фракції «Опозиційний блок» зацікавив владу в контексті показової боротьби з корупцією, «злочинцями минулої влади», ідейними ворогами українського народу, ненажерливими олігархами тощо?

Ю.Бойко відпадає - занадто густо пересікаються бізнес інтереси влади з проектами, які він курує. А це потужні схеми, які приносять мільйонні не обліковані доходи великій масі минулих й сьогоднішніх високопосадовців та чиновників.

О.Вілкул – також, з ним знайшли компроміс у розподілі активів, й «мирову угоду» підписали шляхом допуску батька до влади й надзвичайно великих фінансових ресурсів у Кривому Розі. При цьому відступні отримали усі – не тільки учасники так званої більшості.

Вадим Новинський – питання окреме. Хоча в українському бізнесі ще з початку століття, до 2012 року діє дистанційно з позицій Санкт-Петербургу, в якому й зараз проживає, коли переміщується на територію рідної Росії. Досягнувши комерційних вершин, де бізнес потребує політичного захисту, він на довиборах у ВР-2013 придбав в Януковича округ, в якому легко переміг й отримав завітний депутатський мандат.

Новинський В.В. володіє банками, трьома суднобудівними заводами, продовольчими холдингами, є основним власником «Смарт-холдингу», «Смарт-групи», утримує блокуючий пакет «Метінвесту»…

Було намагання віджати у нього «Смарт-холдинг», однак неузгодженість дій правоохоронців при виконанні цього замовлення в купі з явно надуманими підставами й приводами (фінансування тероризму) та упереджувальні заходи «Оппоблоку» з виплатую відносно невеликих відступних – звели їх нанівець.

Осінь 2016. Наближається річниця початку Революції Гідності, а результати розслідування злочинів проти людей й протиправного присвоєння «сім’єю Януковича» державних ресурсів й народного добра практично відсутні. На порозі зима, й нікуди не дітись від захмарних чисел у платіжках за комунальні послуги. Так звані опозиційні політичні сили закликають до страйків, мітингів, демонстрацій з метою проведення дострокових виборів у ВР для покращення позицій й отримання більш широкого доступу до бюджетних потоків.

Ось чому на авансцені появляється «справа Новинського». Чим не об’єкт, щоб відволікти увагу від вищезазначених подій? Олігарх, особа, наближена до Януковича, один з лідерів «Опоблоку», активний прибічник московської церкви, в простих людей він викликає тільки негативні емоції.

Але чому вибирається така нікчемна диспозиція для притягнення Новинського В.В. до кримінальної відповідальності? Чому правоохоронці просять парламент лише про дозвіл повідомити про підозру, й ні слова про затримання й арешт (злочини, які інкримінуватимуться йому, мають ознаки насильства, тому застава виключена)? Чому профільному комітету, який здійснює попередній розгляд питання про зняття недоторканості з народного депутата, представляється нікудишня доказова база, яка при цьому супроводжується купою емоційних заяв і меседжів, далеких від юриспруденції?

Відповідь очевидна. Головне завдання не спровадити Новинського за грати, а заставити капітулювати й передати свої активи тим, хто їх більше всього сьогодні потребує, але не народові України.

Було передбачувано, що Новинський прийме виклик, не буде переховуватись за кордоном, оскільки хворобливий стан української кримінальної юстиції, її нульовий професіональний рівень, не зможуть призвести до негативного для нього результату – обвинувального вироку.

На завершення рекомендації кожній із сторін.

Просив би колег не підставляти Юрія Віталійовича, який пройшов нелегкий шлях боротьби за Україну та має заслужений авторитет патріота, й наступного засідання парламентського комітету зібрати для нього папку з більш серйозними документами: мотивоване, належним чином оформлене повідомлення про підозру; протоколи допитів свідків слідчим-суддею, а не прокурорами; документи, вилучені у встановленому порядку, які відповідним чином приєднані до матеріалів провадження, а також протоколи їх оглядів у присутності понятих; протоколи оглядів повідомлень операторів мобільного зв’язку з чіткою прив’язкою часу й дати кожної розмови до обставин події злочину… тощо.

Радив би Вадиму Новинському не відступати від своїх заяв щодо готовності проголосувати за зняття із себе недоторканості, й умовити зробити це своїх колег по фракції та інших депутатів.

А профільний комітет закликаю погодити подання Генеральної прокуратури без його юридичної оцінки й політичного обговорення.

P.S. Стверджую, що в діях Новинського В.В. й ще десятків й десятків депутатів-олігархів та їх пособників незалежно від фракційної приналежності містяться чисельні ознаки розкрадання державного й іншого майна, ухилення від сплати податків, зловживання службовим становищем та багатьох інших, у першу чергу корупційних злочинів.

Саме вони мають розслідуватись сьогодні швидко, неупереджено й об’єктивно, а винні без будь-яких зволікань нести невідворотнє покарання перед народом України відповідно до кримінального закону.

Василь Вовк
Василь Вовк Екс-начальник Головного слідчого управління СБУ, військове звання - генерал-майор, заслужений юрист України