13 квітень 2024, Субота, 12:32

Як Уряд саботує боротьбу із спекулянтами на піку пандемії

9 Квітня 2020г.
93015593 607228193165087 6824700757011333120 N (2)

Намагання влади боротися із масовою спекуляцією товарів протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню пандемії коронавірусу – можна остаточно визнати імітацією. Адже практичний юридичний механізм Парламент надав. Але Уряд в умовах піку пандемії навіть не квапиться його використати, щоб зробити доступними такі необхідні для лікарів та населення товари. Доки українці , купляють за шалені гроші маски та антисептики сумнівної якості, урядовці та топ-політики плодять порожні за змістовністю відео-роліки та сумнівні за логікою та доцільністю карантинні обмежувальні заходи.

Отже, 2 квітня набув чинності Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням COVID-19. Зокрема, в Законі передбачені зміни до ст.165-2 КУпАП. Вони передбачають, що дії щодо порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, «вчинені під час карантину на товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій COVID-19, та/або товарів, що мають істотну соціальну значущість, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України, якщо ціна перевищила більше ніж у 1,2 раза рівень ціни, визначеної Кабміном на такий товар, -тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".

Саме Кабмін, знову ж таки згідно норм вищезазначенного закону, має протягом одного тижня (до 9 квітня):

- розробити та затвердити перелік товарів протиепідемічного призначення та товарів, що мають істотну соціальну значущість;

- забезпечити здійснення державного регулювання цін на лікарські засоби, товари медичного та протиепідемічного призначення, а також товари, що мають істотну соціальну значущість.

Центральним органом виконавчої влади, по контролю за цінами є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба), діяльність якого контролюється Кабміном, через Міністерство розвитку економіки та торгівлі. Цей орган має розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні штрафи.

Що з цього переліку зробив Уряд, щоб хоч на крок просунутися на шляху стримування шаленої спекуляції протиепідеміологічними товарами ? Відповідь очевидна - нічого. Адже під штрафні санкції повинні масово піти не тільки «перекупи» з Інтернету, а перш за все – великі АЗК, супермаркети та торгівельні мережі. Тож на одній чаші терезів – здоров‘я мільйонів українців – на іншій – інтереси великого бізнесу. І навіть не треба бути провідцем, щоб зрозуміти, що ж обере цей Уряд. Але імітація роботи та боротьба за «суспільне благо» - будуть точно бурхливими.

мамка
Григорій Мамка Народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності, доктор юридичних наук