19 березень 2024, Вівторок, 11:12

Чому б не перевірити версію касирки й консьєржа, коли вони мають рацію?

8 Січня 2020г.
08 5e15a0f7a3396

Сьогодні, близько 20-ї, по дорозі додому зайшов в невеличку крамницю. Черги немає, дівчина-касирка у фірмовому жилеті говорить по мобільному телефону: «Чула про катастрофу нашого літака? Не маю сумнівів, що його збили!». Не став вимагати аргументів щодо підтвердження такої версії – розрахувався за товари й через кілька хвилин мене уже зустрічає консьєрж нашого будинку з майже риторичним питанням: «Як думаєте, хто збив – іранці чи американці?».

Це не той випадок, коли потрібно враховувати думку громадськості при прийнятті рішення щодо кваліфікації злочину та встановлення кола версій, які підлягають перевірці, але під впливом зазначених вище осіб я зробив аналіз подій сьогоднішнього ранку й тих, що сталися напередодні. При цьому враховував досвід розслідування збиття малазійського Боінгу над Донбасом влітку 2014 року.

Звичайно, тоді було достатньо ознак для однозначної кваліфікації – терористичний акт. У трагедії, що сталася сьогодні, - їх значно менше, хоча саме у цій площині обговорюють надзвичайну подію експерти й спеціалісти.

Візьму на себе відповідальність стверджувати, що версія теракту має бути серед пріоритетних для слідства. А тому вбачаю за доцільне:

- перекваліфікувати цей злочин за ознаками ч. 3 ст. 258 Кримінального кодексу України (терористичний акт, тобто застосування зброї, вчинення вибуху, підпалу чи інших дій, що призвели до загибелі людей), й передати матеріали за підслідністю в Службу безпеки України;

- на кшталт JIT у справі «МН-17» створити міжнародну слідчу групу із представників України, Ірану, Канади, Німеччини, Швеції, Великої Британії й Афганістану;

- за прикладом розслідування збиття літака Боїнг-777 авіакомпанії «Малазійські Авіалінії» українській стороні призначити Урядову комісію з розслідування причин катастрофи літака на чолі з Віце-прем’єр-міністром України та виступити з ініціативою організації міжнародної місії з репатріації жертв трагедії.

Упевнений, що приведений комплекс заходів, інші оперативні дії дадуть поштовх для швидкого й незалежного розслідування та дозволять отримати об’єктивні висновки уже найближчим часом.

На жаль, Україна має значний досвід в організації такої роботи.

ЗУПИНИТИ МІЖНАРОДНЕ РОЗСЛІДУВАННЯ ВЖЕ НЕМОЖЛИВО

Василь Вовк
Василь Вовк Екс-начальник Головного слідчого управління СБУ, військове звання - генерал-майор, заслужений юрист України