13 квітень 2024, Субота, 06:14

Чи є документом перепустка до громадського транспорту?

9 Квітня 2021г.
изображение 2021 04 09 151919

Олексій Бебель

З початком дії нових обмежувальних заходів, запроваджених на території міста Києва, органи Національної поліції України повідомили про виявлення низки фактів торгівлі та використання підроблених перепусток на право проїзду в громадському транспорті. За цими фактами нібито внесено дані до ЄРДР та розпочато досудове розслідування.

У КИЄВІ ВЖЕ ТОРГУЮТЬ ПІДРОБНИМИ СПЕЦКВИТКАМИ ДЛЯ ПРОЇЗДУ В ГРОМАДСЬКОМУ ТРАНСПОРТІ

З огляду на це вирішив проаналізувати чи будуть дані кримінальні провадження мати якусь судову перспективу.

Отже у примітці до статті 358 Кримінального кодексу України (підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів) зазначено, що під офіційним документом у цій статті та статтях 357 і 366 цього Кодексу слід розуміти документи, що містять зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру, чи може бути використана як документи – докази у правозастосовчій діяльності, що складаються, видаються чи посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, місцевого самоврядування, об’єднань громадян, юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, а також окремими громадянами, у тому числі самозайнятими особами, яким законом надано право у зв’язку з їх професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати певні види документів, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити.

Як ми бачимо ключові слова записано у самому кінці, а саме «складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити». Натомість видачу перепусток передбачено пунктами 2, 3 і 4 Протоколу № 29 засідання Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Київської міської державної адміністрації від 01.04.2021.

Цим Протоколом передбачено, що порядок видачі цих перепусток має забезпечити Департамент транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Цього ж дня даний Порядок було затверджено та у громадський транспорт можливо потрапити було виключно за наявності такої перепустки.

Утім 05.04.2021 тією ж таки Постійною комісією видано новий протокол № 31, яким дозволено користуватися громадським транспортом без перепусток лише на підставі службових посвідчень працівникам органів Національної поліції України, Національної гвардії України, Служби безпеки України та Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Таким чином з’явилися перші винятки.

Натомість поняття «перепустка» є лише в Державній програмі авіаційної безпеки цивільної авіації, затвердженій Законом України від 21.03.2017 № 1965-VIII.

Зрозуміло, що київських метро, трамваїв, тролейбусів та автобусів вона не стосується взагалі. Крім того визначення «перепустка» міститься у низці нормативно-правових актів, які видано на підставі законів України, а тому вони також будуть охоплюватися у разі підробки положеннями Кримінального кодексу України.

Мова йдеться про перепустки на непідконтрольні території, в контрольовані зони та зони обмеженого доступу аеропортів, на перебування в певний термін доби на території де діє комендантська година. Про перепустки в громадський транспорт не має жодного визначеного законом документу.

Таким чином, як мені здається, якщо й можна когось притягнути до кримінальної відповідальності, то це лише тих, хто торгував підробками. Але якщо вони коштували 200 грн штука, то потрібно знайти немалу кількість потерпілих (ще й довести, що їх саме обманули), щоби набрати необхідну для притягнення до кримінальної відповідальності суму за дії, що мають охоплюватися єдиним умислом.

Водночас незрозуміло чому така вибірковість у скасуванні перепусток? Я лише за, щоб вказані у Протоколі № 31 особи їздили без них. Це потрібно для роботи.

Але чому не попали в цю категорію працівники судів, органів прокуратури, НАБУ, ДБР? А як бути адвокатам? Я вже не кажу про лікарів та працівників аптек.

Тобто знову в нас усі рівні, але є трошки рівніші.

Та й взагалі для мене досить дивним є те, що повноваження по суті Київської міської ради та КМДА фактично виконує Постійна комісія, а нормативні акти видаються та публікуються у виді Протоколів.

Утім, тут питання до нас усіх більше. До виборців.

ПРО ПРИВІЛЕЇ ІНОЗЕМЦІВ ТА ПРАВА ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram

9
Олексій Бебель Аналітик «Kyivstratpro», адвокат, голова Адвокатського об’єднання «Бебель, Демура і партнери»