13 квітень 2024, Субота, 00:02

«Наказано знищити»: Міноборони оголосило війну стрілецькому спорту

29 Січня 2018г.
Змагання Сапсан військові

Володимир Бойко, для Резонансу

22 січня 2018 року надійшла несподівана, хоча й довгоочікувана звістка: прокуратура м. Києва зареєструвала кримінальне провадження за фактом вчинення корупційного злочину (зловживання владою або службовим становищем) службовими особами Міністерства оборони України та Київського квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, які ліквідували базу олімпійської та паралімпійської підготовки зі стрілецьких видів спорту, обладнану на території військового містечка №201 в Броварах Товариством з обмеженою відповідальністю «Сапсан-спорт».

Натомість нерухоме майно військового містечка було через підставну фірму «Купол», зареєстровану у формі громадської організації спільниками заступника міністра оборони Павловського, передано в користування ТОВ «Ібіс». Після чого вся спортивна діяльність та заходи з військово-патріотичного виховання молоді, що проводились на цій базі, були, ясна річ, припинені.

Втім, є великі сумніви в тому, що прокуратура столиці наведе лад у справі підготовки мобілізаційного резерву та військово-облікових спеціальностей. Бо перемога Революції Гідності над злочинною владою попередників і встановлення в Україні народного режиму на чолі з Петром Порошенком ознаменувалась не лише ліквідацією залишків законності та правопорядку в державі. Чи не першою жертвою революційних перетворень стали військово-патріотичне виховання молоді та спортивні дисципліни, спрямовані на популяризацію військово-облікових спеціальностей.

Патентовані пройдисвіти, які пройшли до владних крісел по трупах учасників акцій протесту, дуже швидко збагнули, що збройний конфлікт на Сході та відновлення в країні призову на строкову військову службу відкривають нові горизонти для особистого збагачення. Треба лише перенаправити грошові потоки, які призначені для роботи з допризовною молоддю, у потрібне річище. А для цього слід, насамперед, знищити реальну військово-патріотичну роботу в країні, заборонити діяльність ентузіастів, які без будь-якої державної підтримки готували молодь до служби в Збройних Силах, ліквідувати військово-прикладні види спорту – щоби не було свідків того, як розкрадаються бюджетні гроші.

Стратегія розвитку олімпійських і неолімпійських видів спорту у МОУ до 2020 року

Сказати, що за часи попередників військово-патріотичне виховання в Україні процвітало – то погрішити проти істини. Якщо президент Кучма хоча б інколи згадував про необхідність готувати молодь до захисту країни й навіть 25 жовтня 2002 року своїм Указом №948/2002 схвалив «Концепцію допризовної підготовки і військово-патріотичного виховання молоді», то президенти Ющенко й Янукович взагалі не переймались цим питанням. Але й не перешкоджали громадським активістам проводити заходи з допризовної підготовки чи влаштовувати коштом спонсорів змагання з військово-прикладних видів спорту.

Ситуація докорінно змінилась навесні 2014-го, коли влада в країні змінилась і в крісла очільників міністерств і відомств замість крупних шахраїв всілись шахраї дрібні. Тож не дивно, що в зв’язку з, наприклад, вимаганням грошей зі спортсменів-парашутистів та ліквідацією в Україні в 2014 році парашутного багатоборства, яке з 1971 року було основою військово-патріотичного виховання молоді, прокуратура Києва вже майже рік розслідує кримінальне провадження. Результат дорівнює нулю, а корупціонери в очі сміються народному депутатові Ігорю Луценку, за заявою якого було зареєстроване це кримінальне провадження.

Тож не дивно, що наступною жертвою стали стрілецькі види спорту. У травні 2017 року керівництво Міністерства оборони України вирішило ліквідувати унікальну базу олімпійської та паралімпійської підготовки зі стрілецьких видів спорту, яку своїм коштом обладнало й довгі роки утримувало на території військового містечка в Броварах ТОВ «Сапсан-спорт».

 

Було ваше – стало наше

Ще в травні далекого 1999 року ТОВ «Сапсан-спорт» взяло в оренду частину закинутого військового містечка, де спорудило сучасну спортивну стрілецьку базу, розраховану на проведення навчально-тренувальних стрільб і спортивних змагань найвищого рівня. У 2008 році Постановою Кабінету Міністрів України №576 Спортивно-стрілецькому комплексу «Сапсан» було присвоєний статус бази олімпійської та паралімпійської підготовки. У подальшому цей статус був підтверджений Постановами Кабміну від 29.12.2010 №1228, від 14.05.2015 №287 і від 20.09.2017 № 734.

Спортивно-стрілецький комплекс містив: стрілецькі майданчики з олімпійських та неолімпійських видів спорту (круглі та траншейні стенди), комплекс стрілецьких тирів, лучно-арбалетний майданчик, майстерню з ремонту зброї та інші об’єкти.

У 2014 році Мінмолодьспорт підтвердив відповідність майданчиків та обладнання Спортивно-стрілецького комплексу міжнародним правилам і готовність для проведення всеукраїнських змагань, після чого тут був проведений V етап Кубку України. Наступного, 2015 року, Спортивно-стрілецький комплекс «Сапсан» провів І етап Кубку України, навчально-тренувальні збори до Європейських ігор і ІІ тур чемпіонату України. У 2016 році на базі Спортивно-стрілецького комплексу «Сапсан» були проведені Кубок і чемпіонат України, а також заключний етап VII Чемпіонату світу з багатоборства серед тілоохоронців, а на 2017 рік були заплановані черговий Кубок України, ІІ чемпіонату України та чемпіонат України серед юніорів.

Більш того, з метою популяризації стрілецьких видів спорту Спортивно-стрілецький комплекс «Сапсан» сформував свою спортивну команду в складі 31 спортсмена, які успішно виступають на змаганнях та є призерами чемпіонатів і Кубків України, Європи та світу зі стендової стрільби.

Втім, не тільки спортсмени вправлялись у Броварах зі стендової стрільби. ТОВ «Сапсан-спорт» безкоштовно надало в користування свій Спортивно-стрілецький комплекс силам спеціальних операцій, іншим підрозділам Збройних Сил України, Національній поліції України, Управлінню державної служби охорони тощо. Тут проходили підготовку добровольчі батальйони «Азов», «Золоті ворота», «Київ-1», «Свята Марія» та інші.

Ба більш того – ТОВ «Сапсан-спорт» з власної ініціативи й власним коштом розгорнуло роботу з військово-патріотичного виховання допризовної молоді та підготовки її до військової служби, уклавши відповідні договори про співробітництво з Броварським військкоматом, відділом освіти міськвиконкому та Броварським районним центром патріотичного виховання учнівської молоді.

Були навіть проведені конструкторські розробки зброї для допризовної підготовки й затверджені Технічні умови на переробку моделей морально застарілих видів стрілецької зброї мисливські карабіни («Джура» на базі ТОЗ-8, «Товариш» на базі СКС, «Байда» на базі КО-38, «Мамай» на базі КО-44, «Сапсан» на базі VZ-24). А на випадок, якщо заступник міністра оборони України Ігор Павловський, який дав «добро» на ліквідацію Спортивно-стрілецького комплексу «Сапсан», забув про це, то нагадую: за активну участь у військово-патріотичному вихованні молоді наказом начальника Генерального штабу ЗСУ від 18.10.2014 року №103 генерального директора СП «Сапсан-спорт» Юрія Кізька було нагороджено почесним нагрудним знаком «За заслуги перед Збройними Силами України».

Але в травні 2017 року заступник міністра оборони Павловський вирішив, що військово-патріотичне виховання допризовної молоді, підготовка обліково-військових спеціальностей і розвиток військово-прикладних видів спорту країні непотрібні. А Спортивно-стрілецький комплекс, зведений ТОВ «Сапсан-спорт» на території військового містечка в Броварах, краще через підставних осіб передати в користування скандально відомому ТОВ «Ібіс», яке здобуло прихильність керівників Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України щедрими подарунками – безкоштовними «пожертвами» вогнепальної зброї, яка роздається міністром Полтораком і міністром Аваковим наближеним особам як нагородна.

Корупція під крильцем НАБУ

Щоби осягнути всю примітивність корупційної схеми, за допомогою якої заступник міністра оборони Павловський та його довірені особи «віджали» базу олімпійської та паралімпійської підготовки зі стрілецьких видів спорту та перетворили її на джерело особистого прибутку, достатньо почитати захоплені дописи на фейсбук-сторінці відомого «борця з корупцією» – члена Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро Романа Бочкали.

Ось, наприклад, допис Бочкали за 17 грудня 2017 року, який супроводжується низкою фотографій, зроблених на території військового містечка в Броварах. Цитую мовою оригіналу:

«Спасибо спортивно-стрелковому клубу «Купол» за прекрасный праздник! Собрали команду «СтопКора», друзей волонтёров. Многие впервые взяли в руки оружие. Эмоции переполняли. Глаза горели... Время сейчас такое… 98% сотрудников «Купола» ветераны АТО. Среди них ДВА Героя Украины Александр Порхун и Игорь Герасименко!!! Кто как не они должны вдохновлять молодежь!»

Щоправда, є нюанс, про який забув згадати професійний «громадський активіст» Бочкала: «спортивно-стрілковий клуб «Купол», це, насправді, Спортивно-стрілецький комплекс «Сапсан», який заступник міністра оборони Павловський «віджав» у законного власника.

У МІНІСТЕРСТВІ ОБОРОНИ ВСЕ ЗА«ІБІС»

Як відбулось це рейдерське захоплення я недавно розповідав у Інтернет-виданні Резонанс: скориставшись тим, що в травні 2017 року закінчувався термін дії чергового договору оренди ТОВ «Сапсан-спорт» території військового містечка в Броварах, керівництво Міноборони просто викинуло власників Спортивно-стрілецького комплексу «Сапсан» і передало майно в користування своїй наближеній фірмі ТОВ «Ібіс». А з тим, щоби зменшити для ТОВ «Ібіс» орендні платежі, Павловський використав підставну фірму «Купол», зареєстровану у формі громадської організації своїм подільником – підполковником у відставці Олександром Порхуном: Міноборони передало територію військового містечка в оренду за символічну плату громадській організації «Купол», а «Купол» передав цю територію в суборенду ТОВ «Ібіс», яке, що називається на халяву, захопило чужу базу олімпійської та паралімпійської підготовки зі стрілецьких видів спорту й стало використовувати її з комерційною метою, проводячи платні заходи замість тренування спортсменів та роботи з допризовною молоддю.

Новостворена гошка претендує на стрілецьку спортбазу олімпійців під Києвом

Забудькуватість члена Ради громадського контролю при НАБУ Бочкали сягнула такого розміру, що він зовсім не звернув уваги на зв’язок між згадуваними ним керівниками псевдо-громадської організації «Купол» та заступником міністра оборони Павловським, якому НАБУ повідомило про підозру в розкраданні коштів державного бюджету разом з компанією «Трейд Коммодіті», що пов’язують з людьми, наближеними до президента Порошенка: нині Павловський перебуває на волі, оскільки Апеляційний суд м.Києва обрав йому запобіжний захід у вигляді особистої поруки оцих самих Олександра Порхуна та Ігоря Герасименка.

НОВІ ОБРІЇ АНТИКОРУПЦІЙНОЇ ВІЙНИ У МІНОБОРОНИ

Але апетит, як відомо, приходить під час вживання їжі. Після знищення бази олімпійської та паралімпійської підготовки в Броварах, Міністерство оборони України вирішило ліквідувати ще й розташовану в Одеській області основну українську базу зі стендової стрільби «Олімп», яка функціонує вже 15 років і отримала статус бази олімпійської підготовки ще в 2006 році згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2006 року №30. Щоправда, ця база з давніх давен є приватною, оскільки обладнана на території колишнього військового містечка, що було продано Міністерством оборони. Але немає таких перешкод, які б не здолало відомство генерала Полторака – нині Міноборони звернулось до суду, просить винести рішення про ліквідацію бази олімпійської підготовки та передачу землі назад до Міноборони.

При цьому експлуатувати ці спортивні об’єкти за призначенням Міноборони явно не збирається. Зокрема Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України відхилило пропозицію Управління фізичної культури і спорту Міністерства оборони України передати колишній Спортивно-стрілецький комплекс «Сапсан» в оперативне управління Центрального спортивного клубу Збройних Сил України. І це зрозуміло – базу олімпійської та паралімпійської підготовки зі стрілецьких видів спорту заступник міністра Павловський та його друзі й поручителі Порхун і Герасименко «рейдернули» не для того, щоби розвивати спорт чи проводити заходи з військово-патріотичного виховання, а з метою передати в користування ТОВ «Ібіс».

Тож, враховуючи, що рейдери заручились покровительством члена Ради громадського контролю при НАБУ Бочкали, можна не сумніватись – найближчим часом в Україні остаточно зникне не лише парашутне багатоборство, не тільки військово-прикладні види спорту, але й взагалі будь-яка робота з допризовниками. Бо наївно думати, що корупціонери та рейдери опікуватимуться майбутнім цієї держави.

ВІДКРИТО «ГАРЯЧУ ЛІНІЮ» ЩОДО КОРУПЦІЇ У МІНМОЛОДЬСПОРТ

Бойко фото
Володимир Бойко Журналіст