14 червень 2024, П'ятниця, 11:05

О.Терещук – міністр внутрішніх справ?

24 Лютого 2019г.
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН

"Замість Авакова Порошенко може призначити в. о. міністра МВС губернатора Київської області Терещука…" - заявив народний депутат-журналіст, який, мабуть, щось таки знає. Я також не маю сумнівів, що відповідальні за дану сферу працівники АПУ один перед одним пропонують Главі Держави варіанти не стільки щодо відсторонення А.Авакова від посади, скільки стосовно просування "своєї людини" на тимчасове виконання обов’язків очільника важливого міністерства (при цьому вони не дуже переймаються чинним законодавством – судячи з усього, просто не знають його).

Дійсно, відповідно до положень ст. 85 Конституції України та ст. 18 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" парламент має повноваження за власною ініціативою звільнити члена уряду. Враховуючи досвід "рішал від АПУ" та необхідність для прийняття рішення лише якихось там 7-10 мільйонів доларів США, такий варіант має можливість бути реалізованим. Залишається лише одне питання – як поведе себе фракція "Народного фронту"? Малоймовірно, що вона здасть Арсена Авакова!

Все ж, давайте, уявімо чисто гіпотетично, що владі вдалось змістити Міністра внутрішніх справ України… Що далі?

Президент не має будь-яких повноважень щодо призначення виконуючого обов’язки очільника МВС, такі можливості у нього існують лише стосовно Міністра закордонних справ та Міністра оборони.

Це прерогатива Прем’єр-міністра України, але вона обмежена нормативною базою Кабміну та відомчими актами - виконувачем обов’язків Міністра може бути призначений або його перший заступник, або один із заступників, які, в свою чергу, призначаються виключно за поданням міністра.

Якщо говорити про нинішнього губернатора Київської області Олександра Терещука, то його шлях до виконання обов’язків Міністра лежить через такі послідовні процедури:

а) подання А.Авакова про звільнення одного із своїх заступників з одночасним поданням кандидатури Терещука на призначення заступником Міністра;

б) прийняття відставки одного із заступників й затвердження кандидатури О.Терещука заступником Міністра Кабінетом міністрів України;

в) звільнення Верховною Радою України А.Авакова з посади;

г) призначення Кабміном О.Терещука виконуючим обов’язки Міністра внутрішніх справ… Це - нереальна історія.

Але існує ще один, більш прагматичний варіант у разі звільнення керівника МВС. Буквально наступного дня Кабмін може призначити виконувачем обов’язків одного з нинішніх заступників Міністра. Погодьтесь – теж малоймовірно.

Враховуючи викладене, є очевидним, що Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков залишиться на своїй посаді як мінімум протягом 2019 року.

ЦАРСЬКЕ «ПОМИЛУВАННЯ» ГЕНЕРАЛА ТЕРЕЩУКА. АБО ФІНІТА ЛЯ ЛЮСТРАЦІЯ

Василь Вовк
Василь Вовк Екс-начальник Головного слідчого управління СБУ, військове звання - генерал-майор, заслужений юрист України