14 червень 2024, П'ятниця, 09:51

Розслідувати не можна не реагувати

2 Грудня 2019г.
76793135 2414400515479193 518119754800562176 N

Наприкінці жовтня з’явилось відео-звернення С.Федини і М.Звіробій, в якому вони на підвищених тонах із використанням специфічного лексикону робили заяви у бік Президента України. При цьому явно наступили на межу з простором, в якому діє кримінальне законодавство.

Після роздумів й консультацій відповідними особами усе таки було прийняте рішення зареєструвати злочини, передбачені статтями 109, 112 і 346 Кримінального кодексу України (заклики до насильницької зміни конституційного ладу; посягання на життя державного діяча; погроза щодо державного діяча).

Одразу відкидаю перші дві кваліфікації як сильно «притягнуті за вуха»: закликів до повалення влади взагалі не було, а посягання на життя державного діяча означає вбивство або замах на вбивство /тут немає навіть ознак готування до такого злочину/.

Зрозуміло, що це політична основа кваліфікації діянь Федини й Звіробій, сформована в заявах депутатів та чиновників, яку правоохоронці тупо перенесли в Єдиний реєстр досудових розслідувань.

Тепер про погрози вбивством, заподіянням шкоди здоров'ю щодо Президента України, за які передбачена кримінальна відповідальність статтею 346 ККУ.

Як на мене, йдеться про застереження, а не про заклики до вбивства, більше вбачаються попередження про загрози, а не погрози… Хоча надмірна емоційність, психологічна нестабільність й явна неповага до інституту Президенства в розмові двох жінок, що викладена у зазначеному відео-зверненні, призвели до сприйняття суспільством цих діянь як таких, що перейшли у кримінальну площину.

Й насамкінець відповім на питання, які найбільше турбують людей.

Чи потрібно було реєструвати кримінальне правопорушення й розпочинати досудове слідство? 

-  Так, але лише за статтею 346 Кримінального кодексу України.

Чим закінчиться розслідування та можливий судовий розгляд?

- Ознак наявності будь-яких перспектив для направлення обвинувального акту до суду й проголошення обвинувального вироку немає.

Кому вигідні процес розслідування й події навколо нього (обшуки, допити, експертизи, звернення до ВРУ з клопотаннями, брифінги й прес-конференції, публікації у ЗМІ, виступи народних депутатів тощо)?

- Світлані Федині, Марусі Звіробій, політичній партії "Європейська солідарність".

Василь Вовк
Василь Вовк Екс-начальник Головного слідчого управління СБУ, військове звання - генерал-майор, заслужений юрист України