12 квітень 2024, П'ятниця, 14:30

Шпигунські пристрасті довкола вакцини

11 Січня 2021г.

Олексій Бебель

Черговим прикладом хаосу управління для мене є скандал, що розгорівся навколо нібито ввезення на територію України вакцини від COVID-19 та послідуючими діями.

Розповсюджено було цю інформацію на телеграм-каналі, а вже через кілька годин почався ґвалт, що мовляв коїться щось страшне. Ввозиться контрабандно вакцина, роблять щеплення за тисячі євро!

Відразу полетіли доручення перевірити та відреагувати.

Реакція, якщо знову ж вірить повідомленням у ЗМІ, не забарилася. Почалися роздаватися доручення вищих посадових осіб, а потім як завжди…

На офіційному веб-порталі СБУ, правду кажучи, у розділі новин я цього повідомлення не відшукав, але низка інтернет-видань відразу після Різдва Христова з посиланням на СБУ повідомила, що розпочато досудове розслідування за частиною 3 статті 321 Кримінального кодексу України, тобто за фактом незаконного виробництва, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту або збут отруйних чи сильнодіючих речовин або отруйних чи сильнодіючих лікарських засобів, оскільки під видом вакцини ввезено якийсь невідомий небезпечний засіб.

Отак миттєво!

СПІВПАДІННЯ ПО-УКРАЇНСЬКИ. ХРОНІКИ КОРОНАВІРУСУ

Проте я хочу поставити кілька дуже простих питань на які, впевнений, буде дуже ніяково давати відповіді.

Отже, перше запитання: працівники СБУ вилучили зразки вакцини, чи того препарату, який ввезений під її видом, провели експертизу цього препарату і встановили, що це отрута?

Можу сказати однозначно, що за три дні це зробити неможливо чисто технічно.

Крім того, якщо така вакцина ввозилася (а я впевнений, що це була лише вакцина) та вартість щеплення коливалася від 1000 до 2500 євро, то напевно, що її використали для досить непростих людей, які й за умови нашого безладу ще можуть суворо запитати.

Крім того, якщо це отрута, то де, перепрошую, потерпілі?

Питання друге: яку кількість цієї вакцини (чи отруйного препарату) ввезено? Через яким пункт пропуску на кордоні?

Відповідь тут могла б бути більш простішою, ніж на перше питання, але за умови, якщо ввозилося до 10 ампул за раз, мені важко уявити, що можна у такому разі інкримінувати (звісно, якщо це не отрута).

Питання третє: якщо це справді вакцина, то яка її вартість і скільки коштувала її доставка для проведення митного оформлення?

Відповідь також може різнитися, але передбачаю найбільш вірогідний спосіб. Хтось міг на літаку (можливо взагалі приватному) так би мовити «захопити» з собою кілька десятків ампул, а може й десяток. Коштують вони, якщо вірити офіційним даним, досить недорого, але є дефіцитом. Утім дефіцитність товару не впливає на його митну вартість. Тим більш, що у разі приватного авіаперевезення чи польоту на пасажирському літаку вартість вакцини не буде включати вартості її транспортування.

Тобто притягнути особу до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків за несплату зборів при ввезенні вакцини на митну територію України практично, на моє переконання, неможливо.

Тим більш, що в даному випадку виникає питання чи мали сплачуватися митні збори взагалі.

Таким чином залишається можливе притягнення до кримінальної відповідальності (та й то лише якщо можна довести, скласти акт та дочекатися узгодженого податкового повідомлення-рішення) за ухилення від сплати податків при реалізації вакцини.

БЕЗКОШТОВНИЙ КОВІД, КОШТОВНІ ТЕСТИ, АБО ЕТЮД НА ТЕМУ «А ГРОШІ ДЕ?»

Утім цю проблему легко обійти просто сказавши, що вакцина ця й коштує для громадянина України цих же 50 – 100 доларів США, а усе решта – послуги медперсоналу.

Із точністю 98% припускаю, що це кримінальне провадження намальовано за даними «довідника стелі», а його необхідність викликана потребою доповісти, що  доручення виконано – раз, органи бдять – два, і скоро порушників покарають!

Але їх винити не можна. Вітчизняна спецслужба працює у межах уставленої парадигми. Тим більш, що вже багато років процвітає термін «перевірити шляхом досудового розслідування».

Яка може бути перевірка у спосіб розслідування? Про що це? Але слідчі судді на це не реагують і підмахують ухвали на обшуки, тимчасовий доступ до документів чи ще щось крутіше.

Факту злочину не має, а досудове розслідування є!

А все тому, що на догоду «демократичним перетворенням» в країні знищено прокурорський нагляд за додержанням і застосуванням законів. Хоча така інформація й мали б бути саме перевірена. Причому в комплексі. Для встановлення причин та умов, що сприяли виникненню правопорушення (звісно, якщо останнє наявне).

Проте навіть із тієї інформації, що є у відкритих джерелах, можна зробити певні висновки про причини та умови.

Отже, перш за все розглянемо сам факт можливого приватного ввезення вакцини і щеплення нею за великі кошти.

Якщо її ввезено легально, то чи етично це? Так, повністю.

Не будемо ж ми вдавати з себе курсисток початку минулого сторіччя. Є попит – є пропозиція. Оскільки ввозять мало, то й ціна дуже велика.

Якби цю вакцину виробили в Україні, чи ввезли її за бюджетний кошт, та встановили чергу, то зрозуміло, що щеплення поза чергою за гроші чи зважаючи на посаду мало б ознаки порушення. А так що?

Проте є тут дещо інший ракурс.

«ДРУГИЙ ФРОНТ» УКРАЇНИ: ВІДДАНІСТЬ МЕДИКІВ І БЕЗВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ВЛАДИ

Якщо щеплення за такі суми робили чиновники і їхні близькі, то яка саме була вартість цього? Чи були знижки і на якій підставі? Чи внесено ці дані у декларацію?

А МОЗ України коли, за якою вартістю і де буде придбано вакцину?

Причому перше питання і друге на моє переконання повністю взаємопов’язані.

Фармацевтична галузь завжди була високорентабельною. Тим більш за умови всесвітньої пандемії...

Я не медик і не фармацевт. Робити висновки з безпечності, чи навпаки – небезпечності якоїсь вакцини не можу, на відміну від багатьох так званих «експертів» з усіх питань, які кажуть, що Україні потрібно придбавати, а що ні.

Тому я не долучався і не буду долучатися до тих нефахівців, які це роблять ось вже два місяці щонайменше.

Разом з тим, мені здається, мусить бути цілком цинічний прагматизм у державних інтересах. Зокрема це стосується й російської вакцини.

Чому, дозвольте, коли минулого року виник скандал з «Укробронпром», то записні пропагандисти казали, що закуповувати тодішній владі якісь запчастини у Російській Федерації через інші країни за великі кошти – це потрібно і патріотично, а ось тепер ввезти вакцину чи дозволити її виробництво у нас – підрив національних інтересів?

Ну й що з того, що її запропонував Віктор Медвечук? Якщо російська вакцина виявиться ефективною, то її застосування допоможе знаттю карантинних обмежень, а відтак й зростанню нашої економіки. Нашої, наголошую, а не сусідської.

У разі ж якщо за невеликі кошти (краще – безкоштовно) вакцину від CОVID-19 імпортують в Україну США чи країни ЄС, то й добре. А ще краще, якщо вони тут виробництво розмістять.

Проте на сьогодні усе зводиться виключно до політики, хоча насправді я не впевнений, що за цією політикою не стоять як завжди прагматичні інтереси іноземних фармацевтичних компаній, їхніх промоутерів та наших зацікавлених осіб.

У такому разі, якщо ми будемо вважати, що оті негласні щеплення таки є, а користуються ними у тому числі й ті, хто в ефірах рве сорочку за те, що це можна, а це – ні, то виникає дуже просте питання: як з етикою хоча би, панове?

Для себе ви можете дозволити якісну західну вакцину, але чи ввезете її усім посполитим? А якщо не продає в достатній кількості США та ЄС, то у кого й за якою ціною її закупите? Бо ж пишуть ЗМІ не про американську, не про європейську і не про російську.

Тому потрібно, на моє глибоке переконання, не пустопорожні кримінальні провадження породжувати і відволікати від роботи оперативників та слідчих, не посольствами бігати та слухати цінні вказівки, а розібратися з цим питанням - максимально публічно, але чітко та по-фаховому.

Щоб оцінку якості вакцини робили не клоуни з телеканалів і радіостанцій, а фахівці МОЗ України, а також незалежні справжні експерти з відповідною освітою, і бажано наші чи з Всесвітньої організації здоров’я, а не з іноземних фондів.

А щодо необхідності відновлення державної керованості, то ще раз повторюся: допоки влада не поверне прокурорський нагляд, який був становим хребтом піраміди контролю, до тих пір будуть продовжуватися отакі досудові розслідування

ЕКС-ГЕНДИРЕКТОР ДП «УКРВАКЦИНА» ПОСТАНЕ ПЕРЕД СУДОМ ЗА ПІДОЗРОЮ У КОРУПЦІЇ

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram

9
Олексій Бебель Аналітик «Kyivstratpro», адвокат, голова Адвокатського об’єднання «Бебель, Демура і партнери»