24 березень 2024, Неділя, 03:23

Чи є справедливими ставки судового збору?

29 Березня 2018г.
Карикатура: Ракурс
Карикатура: Ракурс

Щодо питання про судовий збір:

ПРОБЛЕМАТИКА ВИЗНАЧЕННЯ СУДОВОГО ЗБОРУ

Крім того, що я вже озвучив на сторінках Резонансу, можу додати наступне.

Чи є справедливими ставки судового збору? Якщо чесно, то правильної відповіді на це питання не має взагалі, оскільки суми його обрахувати з якоїсь величини неможливо.

Який розмір парламент визначить – такий і буде правильним.

Інша річ, що визначаючи цей розмір законодавці мають виходити із реального стану суспільства в якому вони живуть. Як у плані матеріального достатку більшості громадян, так й у частині практики діяльності наших органів контролю, які по суті не відповідають персонально за свої висновки.

Тому має бути певна категорія спорів за якими судовий збір, на моє переконання, має бути мінімальним (якщо не символічним), або такі спори мають відбуватися взагалі без судового збору.

Між тим є ще один аспект проблеми за який поки що мало говорять, але він достатньо актуальний. Це витрати сторони на правничу допомогу.

Чинні кодекси передбачають, що сторони подають такий розрахунок до суду перед початком процесу. При цьому суд за клопотанням відповідача може зобов’язати позивача внести розраховану саме відповідачем суму на депозит для забезпечення її стягнення у разі відхилення позову.

Ось тут і виникають ті питання, про які я хочу сказати.

Перш за все вважається, що розмір гонорару має бути співрозмірним і відповідати складності справи. Утім, як сказав Мєрзляєв у фільмі «О бедном гусаре замолвите слово»: «В каждой губернии свой размер».

У різних адвокатів ставки гонорарів дещо різняться. Комусь достатньо тисячі гривень, а комусь і двадцять – тридцять тисяч за свою роботу буде недостатньо.

Плюс витрати на дорогу, витрати на підготовку матеріалів для процесу. Особливо, якщо їх за договором хтось готує. Маса різних факторів.

При цьому суди розрахунок по результату зроблять з якоїсь ними самими визначеної суми. Разом з тим оподаткування коштів, що надійшли на рахунок адвоката відбувається за реальною їх сумою, а не виходячи із розміру, що суд вважає справедливим гонораром.

От й виходить, що позивача можна поставити перед фактом проблематичності внесення коштів на депозит, чим фактично позбавити його можливості захищати свої права. Та навпаки – після залучення до процесу адвоката із високими гонорарами його клієнт ніколи не зможе реально відшкодувати витрачені кошти.

В УКРЗАЛИЗНЫЦЕ «ЗАСЕКРЕТИЛИ» КРУПНЕЙШУЮ СДЕЛКУ (ДОКУМЕНТ)

9
Олексій Бебель Аналітик «Kyivstratpro», адвокат, голова Адвокатського об’єднання «Бебель, Демура і партнери»