22 квітень 2024, Понеділок, 10:34

Флешка ДПСУ. Або на чому заробляють прикордонники

21 Листопада 2016г.
B8edfb728edd531345cd4943e0da9424abd3c27c

Олена Мельник, Резонанс

Ті, хто бувають у аеропорті «Бориспіль», не могли не помітили дивну агітку. Стверджується, що «Україна вільна від корупції». Це відголос антикорупційної піар-кампанії прикордонного відомства. Відкритим залишилось запитання - кого ж саме попереджають, що «хабар це кримінальний злочин»? Іноземних громадян та українців, які перетинають кордон? Чи власне вартових кордону?!

З надійних джерел Резонанс отримав флешку із копією аналітичної довідки «щодо протиправної діяльності в підрозділах ДПСУ». Аналіз свідчить, що після Майдану ситуація кардинально не змінилась. Навіть війна не заважає «заробляти» на кордоні. А багатомільйонні схеми, що виникли за часів голови Держприкордонслужби Миколи Литвина (був 13 років на посаді), - успішно працюють і за Віктора Назаренка.

За офіційними даними Державної прикордонної служби, у відомстві нещодавно проходила операція «Чисті руки», а нині триває антикорупційна акція «Доброчесність». Загалом 2016 року зафіксовано понад 800 випадків «спроб надання громадянами неправомірної вигоди, що значно перевищує показники минулого року», - йдеться на сайті ДПСУ.

Там же зазначається, що «суми коштів, від яких відмовляються прикордонники складають тисячі, а іноді й десятки тисяч гривень. Так, прикордонники відмовилися у десяти випадках від неправомірної вигоди на загальну суму понад 10 тисяч гривень. Хабарі пропонували 4 громадян України та 6 іноземців за прийняття посадовими особами прикордонного відомства неправомірних рішень. За всіма випадками до поліції направлено повідомлення для внесення до ЄРДР про виявлення ознак кримінального правопорушення за ст. 369 ККУ (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі)».

Крім цього ще 229 фактів кримінальних правопорушень (з них 182 з ознаками корупції) виявили службові розслідування. За результатами перевірок з початку року притягнуто до адмінвідповідальності 373 особи, до адмінвідповідальності за корупцію  - 7 осіб,  до дисциплінарної - 3209, звільнено з лав ДПСУ 93 прикордонника.

Утім, це капля в морі. Відточена роками майстерність «заробляти» на кордоні нікуди не поділась.

Більш того, з початком російської агресії лише зросла вартість «послуг» за перетин східного кордону України.

Та з’явилися нові способи поповнення воєнних кишень - хабарі за перетин лінії розмежування у зоні Антитерористичної операції.

1

За наявними даними, до корупційних механізмів у зоні АТО залучаються зміни прикордонних нарядів у повному (!!!) складі. Навіть вартовий шлагбауму отримує хабарі за позачерговий проїзд.

Загальні обсяги неправомірної вигоди вражають. За оцінками оперативників, торік з осіб, які проїхали через КПВВ (КрП) прикордонники отримали понад 200 млн грн хабарів. Цього року – вже близько 70 млн грн.

Також відмічається, що здобуті незаконним шляхом на кордоні кошти зберігаються у спеціально облаштованих тайниках (в тому числі, на замінованих ділянках).

2

А далі йде детальний розклад по кожному прикордонному загону.

Краматорський. «Тіньовий прибуток» тут розподіляються рівномірно між військовослужбовцями, які несуть службу в конкретному модулі прикордонного контролю на КПВВ, та представниками ДФС України:

3

Донецький. На цій ділянці є ще морський кордон. Крім традиційних схем «заробітку» маємо ще зрощення прикордонників із контрабандистами та бракон’єрами. І свої розцінки. Тільки прискорений прикордонний контроль іноземного судна коштує представнику агентуючої фірм щомісяця 1,5 - 2 тис дол. Додайте до цього «заплющення очей» на бракон’єрський вилов риби та незаконний вихід у акваторію Азовського моря. Отже маєму чималеньку суму, яку раз на місяць отримують в конвертах. Як основну запрлату.

45

Луганський. Навіть у довоєнні часи ця ділянка кордону вважалась проблемною. Контрабанда йшла потоком - від продовольчих товарів до палива. Кожна зміна прикордонників щомісяця здавала «на гору» до 20 тис дол. Наразі на ділянці відповідальності Луганського прикордонного загону переміщується до 250 т контрабандних вантажів. За кожну тону або куб ( залежно від виду товару) військовослужбовці ДПСУ отримують до 50 дол.

678

vzyatka2У другій частині Резонанс детальніше зупинеться на традиційних схемах «заробітку» прикордонників - поза зоною проведення АТО. Наша редакція відкрита до усіх експертних та офіційних коментарів щодо оприлюдненої інформації.

ФЛЕШКА ДПСУ-2. АБО ЩО «ДАХУЮТЬ» ПРИКОРДОННИКИ

Наразі пропонуємо читачам думку відомого журналіста і фахівця з питань флешок - Володимира Бойка:

Бойко_фото

«На відміну від Національної поліції України, Адміністрація державної прикордонної служби намагається не афішувати свого зв’язку з Міністерством внутрішніх справ України – лише на сайті ДПСУ можна знайти запопадливі слова голови ДПСУ Віктора Назаренка про те, що в нього є лише два начальники – президент Порошенко та міністр Аваков. Насправді, ДПСУ президенту не підпорядкована. Держприкордонна служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через міністра внутрішніх справ. Саме під цим кутом зору й варто розглядати довідку щодо протиправної діяльності в підрозділах Держприкордонної служби.

У цій довідці годі шукати інформацію про грошові потоки, які йдуть «на гору», у МВС України, з прикордонних постів. Ланцюжок обривається на рівні начальників прикордонних переходів.

Немає тут і жодного слова про нелегальні поставки вугілля з окупованої частини Донбасу чи про контрафактні сигарети виробництва донецького заводу «Хамадей», які за сприяння прикордонників фурами ввозяться на підконтрольну територію, після чого переправляються в Західну Європу через пости на кордоні зі Словаччиною та Угорщиною.

Типове правопорушення з числа зазначених – це контрабанда сигарет з України невеликими партіями в конструктивних особливостях транспортних засобів і нелегальне ввезення в Україну товарів народного споживання (памперси, туалетний папір, серветки, автопокришки тощо). Хоча будь-кому зрозуміло – не на туалетному папері нажили свої маєтки керівники МВС та Держприкордонної служби.

Але є й правдива інформація. Наприклад, «на ділянках відповідальності підрозділів охорони державного кордону функціонують сталі міжвідомчі корупційні схеми, у яких активну участь приймають військовослужбовці Державної прикордонної служби».

На жаль, тема міжвідомчої кооперації детально не розкривається. А йдеться, насамперед, про кримінальне братерство, що склалось між прикордонниками та співробітниками Служби безпеки України.

«Міжвідомча корупційна схема» полягає в тому, що СБУ-шники, які покликані виявляти (у тому числи – через агентуру, завербовану серед співробітників Держприкордонної служби) та припиняти протиправну діяльність військовослужбовців ДПСУ, натомість прикривають прикордонників від кримінальної відповідальності.

За це прикордонники не тільки діляться з братами по розуму незаконними прибутками, але й виконують протиправні вказівки СБУ, влаштовуючи провокації на кордоні. З прикладів останнього часу – повернення на прохання СБУ в аеропорт вильоту літака білоруської державної авіакомпанії «Бєлавіа» з наступним обшуком одного з пасажирів – громадянина Вірменії Мартіросяна.

Цей громадянин перед тим завершив процедуру перетину державного кордону й перебував під час польоту на території Білорусі – саме таким є правовий статус іноземних повітряних суден, що отримали дозвіл на використання повітряного простору України. Примусова посадка цього літака, зняття та обшук прикордонниками одного з пасажирів – це, по суті, пряма агресія проти сусідньої держави й брутальне порушення норм міжнародного права. Але прикордонники, виконуючи не просто незаконне, а злочинне прохання керівництва СБУ (кажуть, у речах цього Мартіросяна безрезультатно намагались знайти флешку з записом розмови між Порошенком і народним депутатом Оніщенком-Кадировим, яка була зроблена депутатом і якою тепер Оніщенко шантажує президента України), були переконані у власній безкарності.

І тепер можна не сумніватись, що СБУ в порядку алаверди тепер принципово не помічатиме те беззаконня, яке співробітники Держприкордонної служби коять у аеропорту «Жуляни».

0977dbfd3c874944a881f97a53f1b932c63c83ae

Далі буде ...

13260089 1013484595354637 523691465419455425 N
Олена Мельник Редактор, юрист, Резонанс